Kategorie
Rodzina

Aluminiowa puszka – jak ją spożytkować?

Od lat 60. XX wieku aluminiowa puszka cieszy się niesłabnącą popularnością. Obok plastikowej butelki to jedno z najczęściej spotykanych opakowań do napojów. Codziennie wyrzucamy mnóstwo aluminiowych puszek – co zrobić, żeby nie zaśmiecać nimi środowiska?

Od lat 60. XX wieku aluminiowa puszka cieszy się niesłabnącą popularnością. Obok plastikowej butelki to jedno z najczęściej spotykanych opakowań do napojów. Puszki są lekkie, dlatego wybieramy je chętniej niż szklane butelki. Codziennie wyrzucamy mnóstwo aluminiowych puszek – co zrobić, żeby nie zaśmiecać nimi środowiska?

Wystarczy wrzucać je do pojemnika na odpadki metalowe albo zanosić do skupu złomu, a już przyczynimy się do ograniczenia zanieczyszczeń. Na szczęście puszka aluminiowa należy do odpadów, z których recyklingiem nie ma większych problemów. Ale przecież mogłoby być jeszcze lepiej.

Dlaczego recykling aluminium jest taki ważny?

W Polsce rocznie zużywa się około 400 milionów aluminiowych puszek, które nadają się do powtórnego, wielokrotnego przetworzenia oraz wykorzystania. Pocieszające jest to, że aż ponad 70% puszek zostaje poddanych recyklingowi. Warto zadbać o to, aby ta liczba stale się zwiększała, ponieważ rozkład aluminium trwa nawet do 100 lat. Z drugiej strony złoża boksytu (rudy aluminium), z którego otrzymuje się puszki, nie odnawiają się, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania.

Produkcja aluminium z boksytu jest mniej ekologiczna niż jego produkcja z odzyskanych, aluminiowych odpadów. Wydobycie rudy aluminium i jej przetworzenie wiąże się z wieloma zagrożeniami dla środowiska – jest energochłonne (produkcja 1 kg tego metalu wymaga około 20 kWh energii elektrycznej) i prowadzi do skażenia gleby, wody i powietrza, głównie związkami fluoru. Z kolei odzyskując aluminium ze złomu oszczędzamy 95% energii potrzebnej do wyprodukowania aluminium z rudy. Recykling umożliwia też obniżenie zanieczyszczenia powietrza o 95% oraz wody o 97% w porównaniu z produkcją aluminium z rudy. Recykling przyczynia się również do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 95%. Produkcja wtórnego aluminium jest znacznie mniej kosztowna. Niepodważalną zaletą odzysku aluminium z puszek jest to, że proces ten prowadzić można niemalże w nieskończoność, nie powodując utraty jakości metalu.

Podsumowując – aby przyczynić się do ponownego przetworzenia odpadów aluminiowych możesz wrzucić je do osiedlowego pojemnika na metalowe odpady, przywieźć do stacji recyklingu (takiej jak STENA Ekostacja w Warszawie) albo oddać puszki do skupu złomu. Możesz też uruchomić swoją wyobraźnię i stworzyć z puszek jakiś ciekawy element wystroju mieszkania lub ogrodu.

Kolektor słoneczny i inne pomysły na twórcze wykorzystanie aluminiowej puszki

Kto powiedział, że aluminiowa puszka nadaje się tylko do zgniecenia i wrzucenia do pojemnika? Kreatywni ekolodzy mają wiele pomysłów na alternatywne spożytkowanie aluminiowych opakowań. Niezwykle przyjazne dla środowiska i ciekawe rozwiązanie znalazł Grzegorz Łużecki z Elbląga – stworzył on słoneczny kolektor powietrzny z… puszek po piwie, który wykorzystać można chociażby do ogrzania małego domku letniskowego (również w zimie).

Najpopularniejszym chyba sposobem ponownego wykorzystania aluminiowych puszek jest dekoracja samochodu przez nowożeńców – dźwięk puszek przytwierdzonych do auta, sunących po asfalcie oznajmia przechodniom: „oto nadjeżdża młoda para!”. A jeżeli puszki zostaną ciekawie pomalowane i ozdobione, taka dekoracja może wcale nie oznaczać kiczu i obciachu.

Aluminiowe puszki mogą służyć też jako oryginalne pojemniki. Wystarczy wykroić wieczko puszki i wywiercić otwór na dnie – doniczka na zioła albo inne domowe rośliny gotowa! Można z niej zrobić również skarbonkę, piórnik albo lampion. Są też artyści, którzy z aluminiowych puszek potrafią skonstruować prawdziwe dzieła sztuki, niczym origami z papieru – przepiękne figurki przedstawiające samochodziki, ptaki, konie czy inne zwierzęta. Dla niektórych osób puszki po piwie i innych napojach mają po prostu wartość kolekcjonerską.

Potencjał w aluminiowych puszkach odkryli również projektanci mody. Z zawleczek od puszek można zrobić designerskie damskie torebki lub portmonetki. Alexander McQueen, znany angielski projektant, w jednej ze swoich kolekcji twórczo wykorzystał puszki tworząc niesamowite nakrycia głowy.

Foto 1, 2

Autor/ka: Monika Prucnel

Z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.