Kategorie
Dieta naturalna Zdrowie

10 powodów, dlaczego warto jeść awokado

Awokado to daleki kuzyn popularnej u nas gruszki. Miąższ tego owocu od wieków tratowany był jak skuteczny afrodyzjak. Liście i korę rośliny stosowano w leczeniu gorączki, chorób kobiecych i wielu innych dolegliwości. Owoce ceniono zaś za maślaną konsystencję, smak i walory odżywcze.

Aztekowie nazywali je „masłem Boga”, ceniąc przede wszystkim za wartość składników odżywczych. Te pozwalają nam podobno uniknąć poważnych chorób, w tym… otyłości. Okazuje się bowiem, że tłusty miąższ awokado wykazuje właściwości odchudzające.

10 powodów, dlaczego warto jeść awokado:

1. Jest tłuste i zdrowe

Awokado jest jednym z najbardziej kalorycznych owoców, ale w miąższu tego owocu znajduje się sporo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które dają uczucie sytości, a tym samym przyczyniają się do zwiększenia tempa metabolizmu i zmniejszenia masy ciała.

2. Jest doskonałym pożywieniem dla mózgu

Zawarty w nim potas dotlenia mózg, poprawia koncentrację oraz procesy myślowe. Podobnie zresztą działa tyrozyna – aminokwas dostarczany do organizmu dzięki pełnowartościowemu i łatwo przyswajalnemu białku. Tego awokado zawiera więcej, niż krowie mleko. Badania naukowe wykazują, że spożywanie awokado może przyhamować proces utraty pamięci u osób chorych na Alzheimera.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

3. Pomaga przyswajać składniki odżywcze

Jedzenie świeżego awokado zwiększa wchłanianie beta-karotenu i przeobrażanie nieaktywnej witaminy A w jej czynną postać. Witamina A to silny przeciwutleniacz, wspierający zdrowie skóry oraz pracę i funkcje układu immunologicznego. Awokado oczyszcza organizm z toksyn, pomaga nam również zwalczać wolne rodniki.

4. Obniża poziom złego cholesterolu

Badania przeprowadzone na osobach w wieku od 21 do 70 lat pokazały, że awokado skutecznie obniża poziom cholesterolu. Grupę badawczą podzielono na trzy podgrupy: wobec jednej zastosowano dietę niskotłuszczową bez awokado, względem drugiej – umiarkowaną bez awokado, trzeciej – umiarkowaną, zakładającą codzienne jedzenie jednego owocu awokado. Po pięciotygodniowej kuracji, w grupie, w której znajdowały się osoby na diecie o umiarkowanej zawartości tłuszczu i która jadła awokado, odnotowano niższy poziom złego cholesterolu. W tej samej grupie stwierdzono poprawę stężenia cholesterolu całkowitego i triglicerydów.

5. Obniża ciśnienie krwi

Badania dowodzą, że spożycie odpowiedniej ilości potasu (którego awokado jest świetnym źródłem) obniża ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem i o 24 proc. zmniejsza ryzyko udaru mózgu.

6. Zawarte w nim związki ulegają przemianie w kwas foliowy

Chodzi o foliany – które po przedostaniu się do jelita cienkiego ulegają przemianie w kwas foliowy, odpowiedzialny za przebieg procesów metabolicznych, uczestniczący w powstawaniu czerwonych krwinek, a także usprawniający funkcjonowanie układu pokarmowego.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

7. Dba o nasze szczęście

Bez udziału kwasu foliowego nasz organizm nie byłby w stanie wyprodukować hormonów szczęścia – serotoniny i noradrenaliny. Pierwszy działa kojąco i uspokajająco, zapewniając również zdrowy sen, drugi natomiast odpowiada za aktywność i dynamikę w ciągu dnia. Badania przeprowadzone na pacjentach z zaburzeniami psychicznymi i depresjami potwierdzają, że około 30 proc. z nich ma niedobory kwasu foliowego we krwi. Spożywanie awokado w tych przypadkach jest więc jak najbardziej wskazane.

8. Zapobiega rozwojowi raka jamy ustnej

Zdaniem naukowców związki fitochemiczne, w które bogate są owoce awokado hass, przyczyniają się do śmierci komórek przedrakowych, nie wyniszczając jednocześnie komórek zdrowych.

9. Zawiera bogactwo przeciwutleniaczy

Owoc jest bogatym źródłem lutainy, która chroni oczy m.in. przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej. Innym ważnym dla organizmu przeciwutleniaczem zawartym w awokado, jest glutation, wspierający wątrobę i system nerwowy.

10. Chroni przed prostatą i rakiem piersi

Ponieważ awokado jest bogatym źródłem cynku, może uchronić mężczyzn przed problemami z prostatą. Nie tylko tymi związanymi z przerostem prostaty, na którą to dolegliwość skarży się już 80 proc. mężczyzn w wieku około 80 lat. Unikalny skład awokado może bowiem, zdaniem naukowców, odgrywać ważną rolę w procesie zahamowania rozwoju komórek nowotworowych w przypadku raka prostaty. Te same składniki pomagają w walce z rakiem piersi.

Dobrze również wiedzieć, że awokado, zgodnie z raportem EWG na rok 2012, uwzględniającym listę warzyw i owoców najbardziej i najmniej zanieczyszczonych pestycydami, znalazło się na liście „czystej piętnastki”. To lista produktów, których pestycydy się „nie trzymają”, można je więc kupować również z upraw konwencjonalnych.

Jedzenie pestki!

Cenna informacja dla amatorów awokado – sercem tego owocu jest pestka. To w niej znajduje się najwięcej zdrowotnych substancji, nie warto więc się jej pozbywać. Poleca się zjadanie sproszkowanej wersji pestki – należy wysuszyć ją na słońcu, następnie włożyć do plastikowego worka i rozbić. By uzyskać proszek, można dodatkowo użyć blendera. Naprawdę warto, ponieważ ów proszek, to największe bogactwo antyoksydantów, błonnika i witamin w całym owocu.

Uwaga! Reklama do czytania

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem.

Zobacz na natuli.pl

Kilka przepisów z awokado w roli głównej:

1. Koktajl z awokado i banana

Składniki:

  • 1 dojrzałe awokado,
  • 1 banan,
  • 1 łyżeczka soku z cytryny,
  • 0,5 szklanki zimnego mleka roślinnego,
  • 1 łyżeczka miodu.

Przygotowanie:

Awokado i banana obierz ze skórki, pokrój, polej sokiem z cytryny i rozgnieć w misce za pomocą blendera. Dodaj mleko i miód. Rozgniataj, aż do uzyskania gładkiej konsystencji koktajlu.

2. Pasta kanapkowa z awokado

Składniki:

  • 1 dojrzałe awokado,
  • 1 mały ząbek czosnku,
  • sól, sok z cytryny.

Przygotowanie:

Awokado przekrój wzdłuż, pokręć delikatnie, usuń pestkę (ale jej nie wyrzucaj!), miąższ wydrąż łyżką i natrzyj go pestką. W miseczce widelcem rozgnieć miąższ, dodaj posiekany czosnek, dopraw do smaku solą i sokiem z cytryny. Aby pasta z awokado nie zmieniła koloru, do pasty włóż pestkę. Przechowuj w lodówce.

3. Czekoladowy mus z awokado

Składniki:

  • 1 dojrzałe awokado,
  • 2-3 łyżki kakao,
  • 2-3 łyżki syropu klonowego,
  • 2 łyżki mleka roślinnego,
  • szczypta soli morskiej.

Przygotowanie:

Wszystkie składniki dodaj do naczynia blendera i zmiksuj na gładki krem. Przełóż do pucharków i podawaj z ulubionymi, sezonowymi owocami.

4. Makaron z awokado, czosnkiem i suszonymi pomidorami

Składniki:

  • 300 g makaronu,
  • 1 dojrzałe awokado,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 6 suszonych pomidorów,
  • sól, pieprz, gałka muszkatołowa,
  • olej kokosowy.

Przygotowanie:

Makaron ugotuj al dente. Awokado obierz ze skórki i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Na rozgrzany olej wrzuć awokado, czosnek przeciśnięty przez praskę i smaż około 7 minut. Następnie pokrój suszone pomidory, dodaj do awokado i smaż na patelni razem z makaronem. Dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

Foto: flikr.com/chadmiller

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.