Kategorie
Rodzina

10 praktycznych zastosowań sody oczyszczonej

Soda oczyszczona działa cuda. Wiedzą o tym wszyscy, którzy stosują sodę w kuchni, w łazience, do usuwania plam i zanieczyszczeń, jako środek dezynfekujący itd. Stosujemy ją także w mniej konwencjonalny sposób, dla przykładu do czyszczenia dywanów, a nawet mycia zębów. Soda oczyszczona jest produktem o naturalnym pH, jej ziarnista konsystencja idealnie nadaje się do każdego rodzaju czyszczenia.

10 praktycznych zastosowań sody:

1. Mycie włosów

– zdrowe, błyszczące włosy za grosze? Tworzymy własny szampon na bazie sody i octu. Co ważne, szampon nie zadziała od razu, skóra głowy musi się do niego przyzwyczaić. Szampon pozwala na usunięcie ze skóry wilgoci, dzięki czemu produkuje ona mniej łoju.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Przepis: potrzebujemy szczelnego opakowania na sodę, butelki ze sprayem na ocet.

Proporcje należy dostosować indywidualnie do kondycji skóry głowy i włosów, jeśli włosy są tłuste, wtedy na pewno należy użyć do spłukania mniej octu. Jeśli włosy są suche – odwrotnie.
1 łyżkę sody wysypujemy na dłoń, lekko zwilżamy wodą. Masujemy skórę głowy i wcieramy delikatnie we włosy. Chwilkę zostawiamy na włosach i spłukujemy. Mieszamy łyżkę octu jabłkowego (lub cydrowego) i szklankę wody w butelce z rozpylaczem. Można przygotować większą ilość mieszanki na kilka myć. Energicznie wstrząsamy. Wcieramy w skórę głowy i włosy, zostawiamy na 2 minuty i spłukujemy dokładnie wodą.

2. Dezodorant DIY

– łączymy w naczyniu 1/4 szklanki sody oczyszczonej z 10 kroplami ulubionego olejku. Jak używamy? Wystarczy trochę proszku rozetrzeć na palcach i wcierać go delikatnie pod pachami, a następnie zeszczotkować nadmiar sody. Może troszczę czaso- i pracochłonne, ale warto.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

3. Peeling do twarzy

– maleńkie ziarna mogą podrażniać skórę wrażliwą, więc jeśli Twoja skóra jest delikatna, lepiej przygotować peeling z dodatkiem cukru lub soli.

Przepis dla skóry normalnej: mieszamy cukier i sodę, dodajemy olej sezamowy do momentu uzyskania konsystencji pasty. Jeśli peeling wydaje się za tłusty, można zastąpić część oleju miodem.

4. Peeling do stóp

– z sody oczyszczonej, wody i kilku kropli olejku lawendowego (lub dowolnego innego) tworzymy pastę, którą wmasowujemy w stopy. Po kilkunastu minutach spłukujemy.

5. Suchy szampon dla psa, kota czy gryzonia

– posypujemy futerko sodą, a następnie za pomocą pędzelka czy grzebyka wyczesujemy nadmiar sody. Futerko wycieramy ręcznikiem.

6. Czyszczenie stali nierdzewnej

– proszek aplikujemy na gąbkę lub bezpośrednio na zabrudzenia, pozostawiamy na kilkanaście minut i szorujemy naczynie.

7. Usuwanie zapachu ze słoików

– wlewamy około 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej do słoika, dopełniamy wodą. Energicznie wstrząsamy zakręconym słoikiem przez niecałą minutę. Wylewamy mieszankę i ponownie napełniamy słoik w 1/4 wysokości, z tym, że tylko wodą. Znów wstrząsamy. Czynność powtarzamy kilkakrotnie. W ten sposób oczyszczamy słoik i możemy użyć go ponownie.

8. Czyszczenie zabawek

– to bardzo ważne, czym czyścimy zabawki. Przecież w przypadku najmłodszych niemal natychmiast zabawka ląduje w buzi. Polecam mieszaninę 1/4 szklanki sody oczyszczonej na 1 litr wody.

9. Czyszczenie tapicerki, materaca

–  na materiał wysypujemy sodę oczyszczoną, ilość dostosowując do powierzchni. Czekamy ok. 15-20 minut, następnie odkurzamy.

10. Nietoksyczne farbki

– 2 łyżki sody, 2 łyżki mąki, 2 łyżeczki cukru i 2 łyżeczki wody mieszamy energicznie w słoiku, aby stworzyć bazę farby. Bazę dzielimy na mniejsze części, a następnie używamy barwników spożywczych, aby nadać farbkom wybrane kolory.

Przeczytaj więcej o sodzie oczyszczonej.

Foto: flikr.com/aquamech-utah

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

3 odpowiedzi na “10 praktycznych zastosowań sody oczyszczonej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.