Kategorie
Niemowlę

10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy rodzic na temat wyprawki dla dziecka

Zanim wpadniemy w szał zakupów, warto przemyśleć pewne kwestie. Szczerze mówiąc, potrzeby dziecka są niewielkie. Z drugiej strony jest wiele ważniejszych aspektów relacji z dzieckiem niż wielorazowe pieluchy, organiczne jedzenie czy ubrania fair trade. Niemniej jednak warto sobie uświadomić, że toksyczne substancje chemiczne mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie najmłodszych

Pojawienie się nowego członka rodziny przynosi dużo nieoczekiwanych zmian. Narodziny malucha wiążą się z koniecznością zakupu wielu rzeczy – nie tylko tych oczywistych, jak łóżeczko czy pieluchy, ale także wielu nieprzewidzianych drobiazgów, których liczba z każdym tygodniem będzie rosła.

ekologiczna-wyprawka

Zanim wpadniemy w szał zakupów, warto przemyśleć pewne kwestie. Szczerze mówiąc, potrzeby dziecka są niewielkie. Z drugiej strony jest wiele ważniejszych aspektów relacji z dzieckiem niż wielorazowe pieluchy, organiczne jedzenie czy ubrania fair trade. Niemniej jednak warto sobie uświadomić, że toksyczne substancje chemiczne mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie najmłodszych. W pierwszym okresie życia dzieci rosną i rozwijają się niezwykle intensywnie. Warto więc chronić ich młode organizmy przed niepotrzebną ekspozycją na szkodliwe substancje.

1. Pieluchy

Opinie na temat wypływu pieluch jednorazowych i materiałowych na środowisko są podzielone. Niemniej jednak świadomość, że dziecko zużyje ok. 6 tysięcy pieluch, zanim opanuje trening czystości, i perspektywa, że jednorazowe pieluchy rozkładają się 200–500 lat, czyni sprawę wartą rozważenia. Pranie pieluch zużywa wodę i energię (oczywiście także czas), ale można przy tym uniknąć używania chemikaliów. Można skorzystać z ekologicznych odpowiedników proszków do prania i zostawić pieluchy na słońcu – dzięki temu wyblakną ewentualne przebarwienia. Badania wykazały, że pranie pieluszek pozostawia o 53% mniejszy ślad ekologiczny niż używanie pieluch jednorazowych. Kolejnym plusem jest to, że jeśli planujesz więcej niż jedno dziecko, można będzie raz kupione pieluszki wykorzystać ponownie.

Nowoczesne pieluchy wielokrotnego użytku w niczym nie przypominają tetrowych z przeszłości. Są dopasowane, wygodnie odpinane (na zatrzask lub rzep) i wykonane z ekologicznych materiałów, takich jak konopie, bambus lub bawełna organiczna. Do tego otulacz z organicznej wełny, który jest jednocześnie ciepły i oddychający, dzięki czemu minimalizuje możliwość odparzenia. Wkłady można prać w niskich temperaturach przy użyciu nietoksycznych środków czyszczących. Po wysuszeniu nie trzeba prasować.

Pieluszki jednorazowe biodegradowalne są wykonane z tworzyw sztucznych na bazie roślin, z tzw. bioplastiku, nie zawierają ropy naftowej i nadają się do kompostowania.

  • 6 tysięcy: tyle pieluch zużyje przeciętnie dziecko, zanim opanuje trening czystości
  • 200–500 lat: tyle czasu rozkłada się wkład do pieluchy jednorazowej
  • 49 milionów: szacunkowa liczba pieluch jednorazowych wykorzystywanych dziennie w Stanach Zjednoczonych, Australia używa 2,2 mln, Japonia korzysta z 6,7 mln, a Wielka Brytania z 9 mln pieluszek
  • 53%: o tyle mniejszy ślad ekologiczny daje pranie pieluch wielorazowych niż używanie jednorazówek

2. Karmienie

Karmienie piersią jest bezdyskusyjnie najlepsze. Darmowe, korzystne zarówno dla mamy, jak i dziecka, nie ma wpływu na środowisko i jest cennym doświadczeniem budującym więź. Jednak w dzisiejszym świecie powstają produkty do wszystkiego i tak jest również z karmieniem piersią. Jednorazowe wkładki laktacyjne warto zamienić  na wielorazowe np. z bawełny organicznej. Dostępna jest bogata oferta kremów (także organicznych) kojących brodawki, ale czasem w zupełności wystarczy oliwa z oliwek lub lanolina albo własne mleko. Jeśli konieczne okaże się dokarmianie butelką, w pierwszej kolejności najlepiej odciągać własne mleko. Drugim najkorzystniejszym wyborem jest organiczne mleko modyfikowane wspierające handel fair trade. Jeśli jest zbyt drogie lub niedostępne, warto się upewnić, że producent wybranego mleka nie czerpie zysków z dystrybucji swoich produktów do krajów rozwijających się. Takie firmy łamią lub próbują obejść zasady ustanowione przez WHO.

3. Rozszerzanie diety

Ok. szóstego miesiąca życia dzieci zaczynają jeść stale pokarmy. Zakup gotowych słoików jest z pewnością wygodny, ale skoro ty nie spożywasz takiego jedzenia, to dlaczego twoje dziecko miałoby je jeść? Lepiej postawić na BLW lub samemu przygotować gotowe posiłki. W wyjątkowych okolicznościach wybieraj organiczne, gotowe jedzenie dla dzieci.

4. Ubrania

Ubranka dla dzieci są słodkie – ciężko się oprzeć tym wzorom, nadrukom i kolorom. Ale nie dość że maluch wyrośnie z tego w mgnieniu oka, to przez większość czasu ubranka będą i tak zabrudzone (ulewanie, jedzenie itp.). Zamiast wymyślnych wzorów i fasonów może lepiej postawić na zwykłe białe pajacyki? Są dużo bardziej praktyczne – wykonane z konopi, bawełny organicznej, bambusa lub delikatnej wełny bez toksycznych związków chemicznych są najlepsze dla delikatnej skóry dziecka i dobrze znoszą nieustanne pranie.

Innym doskonałym rozwiązaniem są używane ubranka – są tańsze i o wiele bardziej praktyczne, a wielokrotne pranie sprawia, że szkodliwe związki chemiczne w nich zawarte zostaną wypłukane.

5. Pielęgnacja skóry

Reklamy nieustannie oferują masę produktów do pielęgnacji niemowląt: pudry, kremy, płyny, balsamy. Jednak w przypadku dziecięcej skóry mniej znaczy więcej. Najlepszym balsamem jest zwykła oliwa z oliwek lub olej kokosowy: tani, naturalny i nieperfumowany. Co do innych produktów, warto kierować się podobnymi wytycznymi: szukać najbardziej naturalnych, organicznych i bezzapachowych.

6. Pranie i zmywanie

To całkiem prawdopodobne, że nasza wojna z bakteriami tak naprawdę szkodzi, zamiast pomagać. Badania pokazują, że dzieci wychowane w wyjątkowo czystych domach są bardziej narażone na występowanie alergii, astmy i egzemy. Najlepszą rzeczą, którą można zrobić dla delikatnej skóry dziecka, jest unikanie syntetycznych związków chemicznych: pieluszki można prać w delikatnym mydle z dodatkiem cieplej wody, a delikatne środki czyszczące robić samemu z sody oczyszczonej i octu.

7. Zabawa

Postaw na staromodne drewniane zabawki i maskotki wykonane w domu z bawełny organicznej. Postaraj się, aby przedmioty były jak najbardziej naturalne – dziecko większość rzeczy bierze do buzi. Dla starszego malucha wybieraj zabawki używane. Wybieraj rzeczy, które pomogą dziecku budować związek z naturą i światem przyrody. Przeciętny amerykański przedszkolak jest w stanie zidentyfikować dziesiątki logo, a zaledwie kilka rodzajów liści, drzew lub roślin.

8. Meble i akcesoria

Dzieci nie potrzebują wiele. Wystarczy bezpieczne miejsce do spania, fotelik samochodowy, krzesełko do jedzenia i coś, co pozwoli się przemieszczać. Doskonałym rozwiązaniem są meble z drugiej ręki. Wszystko możesz kupić używane, poza materacem (niektóre badania wskazują na większe ryzyko SIDS) i fotelikiem samochodowym (mógł brać udział w wypadku, a nie widać tego na pierwszy rzut oka). W przypadku nowych mebli warto postawić na te wysokiej jakości, wykonane z nietoksycznych materiałów. Można pokusić się o łóżeczko alternatywne dla klasycznego drewnianego, np. hamak z bawełny organicznej lub składane łóżko, które będzie służyło dziecku aż do wieku wczesnoszkolnego.

9. Zdrowe otoczenie

Oczywiste jest, że spożywanie alkoholu i palenie papierosów w czasie ciąży jest szkodliwe dla dziecka. Równie ważną rzeczą jest unikanie ekspozycji na syntetyczne substancje chemiczne zawarte w produktach codziennego użytku, takich jak farby, dywan, meble, pościel, oraz pestycydów, które tworzą lotne związki organiczne we wdychanym przez domowników powietrzu. Podczas urządzania pokoju dziecięcego, wybieraj farby naturalne. Nowe elementy, które mogą potencjalnie wydawać się toksyczne, powinny przed wniesieniem do pomieszczenia być pozostawione na zewnątrz na kilka dni.

10. Chusteczki i podkłady jednorazowe

Chusteczki do pupy i podkłady zwykle zawierają glikol propylenowy (środek wiążący stosowany przeciw zamarzaniu), parabeny (powszechnie stosowane jako związki konserwujące) i perfumy, które mogą być wykonane nawet z 600 różnych chemikaliów. Lepiej używać waty i wody oraz unikać jednorazowych podkładów do przewijania i perfumowanych toreb na pieluchy.

Tłumaczenie: treehugger.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.