Kategorie
Karmienie piersią

12 zdań wspierających młodą karmiącą mamę

W ciąży słyszymy różne komentarze: Ojej, ale urosłaś!, Wcale nie widać brzuszka!, Wow, już tyle po terminie!, Zamierzasz korzystać z leków przeciwbólowych?, NIE zamierzasz korzystać z leków przeciwbólowych?, Można karmić w ciąży?, Nie zaszkodzisz dziecku? I wiele innych…

Gdy dziecko się rodzi, masa dobrych porad spada na nas ze zdwojoną siłą. Wielokrotnie widywałam wskazówki Czego nie mówić świeżo upieczonym mamom – to zestaw nieprzydatnych i niedających wsparcia rad, które często padają z ust lekarzy, teściowych, sióstr czy ciotek.

Tak naprawdę potrzebujemy rady CO NALEŻY POWIEDZIEĆ. Lista rzeczy, które partner, przyjaciele lub rodzina powinni mówić, by dodać odwagi i pomóc świeżo upieczonej karmiącej mamie. Młode mamy są często wykończone, mają poczucie, że wszystko robią źle – potrzebują wskazówek, a w zamian w odpowiedzi na jedno pytanie słyszą trzy różne opinie. Mają przepełnione, cieknące mlekiem piersi, nie wiedzą, czemu ich dzieci cały czas płaczą, i nieustanie się zastanawiają: Czy na pewno wszystko robię dobrze?

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Oto 12 wspierających zdań, które dodadzą odwagi świeżo upieczonej karmiącej mamie: twojej przyjaciółce, partnerce, bratowej, sąsiadce czy po prostu obcej kobiecie karmiącej na ulicy.

  1. Twoje dziecko wygląda cudownie! Tak, może być drobniutkie i superszczuplutkie, może wyglądać jak czteromiesięczny zawodnik sumo albo może być, delikatnie mówiąc, „niezbyt cudowne” – to nie ma znaczenia. Ta mama uważa, że jej dziecko jest cudowne i podczas gdy wszyscy mówią jakie jest drobne i zastanawiają się, czy się aby najada, będzie miłą odmianą, gdy ktoś na to nie zwróci uwagi.
  2. To dobrze, że twoje dziecko budzi się regularnie na karmienie. Choć to męczące, dzięki temu się rozbudzisz, utrzymasz laktację i zaspokoisz wszystkie nocne potrzeby swojego dziecka. Idź się połóż na chwilę, zajmę się dzieckiem, żebyś mogła odpocząć. (Nie pytaj, czy się zgadza, po prostu to zaproponuj. Każda młoda mama potrzebuje chwili wytchnienia. Jak się obudzi, umyj naczynia i załaduj pralkę).
  3. Twoje dziecko je 24/7? To super! Wie, co zrobić, żeby pobudzić laktację! Wiele mam martwi się, że częste karmienie piersią oznacza, że mają za mało mleka. Wytłumacz jej, że większość mam ma wrażenie, że na początku nie robią nic innego, tylko karmią. Powiedz także, że jeśli dziecko moczy przynajmniej sześć pieluszek na dobę, ma trzy wypróżnienia, wydaje się zadowolone i przybiera na wadze, to znaczy, że się najada.
  4. Spróbuj rozłożyć się wygodnie na plecach – ta pozycja zachęci dziecko do samodzielnego przyssania. Często mamy zbyt skupiają się na ustach dziecka, na tym, jak się przyssało, na sposobie trzymania i czy karmią je właściwie. Kontakt skóra do skóry i zachęta, aby samo się przystawiło, prowadzi do łatwiejszego karmienia dla mamy i dla dziecka.
  5. Ja też prawie nie spałam. To beznadziejne! Zaproponuj metody, które pomogą jej rozwiązać problem, ale nie będą się wiązały z położeniem dziecka do łóżeczka i czekaniem, aż się wypłacze.
  1. Super, że twoje dziecko zasypia przy piersi! Twoje mleko zawiera składniki, które pomagają wam obojgu się zrelaksować. Książki, które przed tym przestrzegają, nie mówią, że jest to norma biologiczna. To naturalne, tak robi większość dzieci i nie trwa to wiecznie.
  2. Zaproponuj pierś, a jeśli to nie pomoże, wypróbuj inne rzeczy. Połóż w bujaczku, przewiń, przekaż dziecko przyjaciółce lub partnerowi albo mamie czy siostrze, wyjdźcie na spacer, weźcie razem kąpiel. POWTÓRZ! W końcu coś zadziała!.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

  1. Będziesz czuć się winna, kwestionować to, co robisz, i nieustannie się zastanawiać. To jest macierzyństwo! Przypomnij świeżej mamie, że wszyscy jesteśmy niepewni tego, co robimy, jesteśmy w tym razem i robimy, co w naszej mocy.
  2. Twoje dziecko ssie pierś także z innych powodów niż głód. Żaden z nich nie jest mniej lub bardziej ważny. Nie miej wątpliwości! Często jako młode mamy zastanawiamy się: Jakim cudem znów możesz być głodny? Pomocne może być przypomnienie, że głód jest tylko jednym z wielu powodów, dla których karmi się piersią.
  3. Jeśli masz jakieś wątpliwości, poszukaj doradcy laktacyjnego lub innego wsparcia  (np. promotora karmienia piersią, douli, grupy wsparcia). Często uzyskanie wczesnej pomocy zapobiega wielu późniejszym problemom.
  4. To wspaniałe, że karmisz publicznie, ułatwiasz to innym mamom, które robią to samo. Wiele z nas, karmiących po raz pierwszy, czuje się bardzo widocznymi i obserwowanymi, gdy karmi pierwszy raz publicznie. Ktoś, kto doda otuchy, daje dodatkowy impuls do kontynuowania karmienia, bez względu na to, gdzie znajdą się mama i dziecko.
  5. I NAJWAŻNIEJSZE: Zaufaj swoim instynktom i podążaj za dzieckiem! Lekarz powiedział coś, co wydaje jej się złym rozwiązaniem dla niej i dla dziecka? Dostała radę, która wydaje się niedobra? Zachęć ją do słuchania instynktu macierzyńskiego i dziecka. Zaproponuj, aby zasięgnęła innej opinii – będzie mogła spojrzeć wstecz i mieć pewność, że zrobiła właściwie.

Tłumaczenie: themilkmeg.com, Meg Nagle, IBCLC

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “12 zdań wspierających młodą karmiącą mamę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.