Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 2.

15 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

15. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 14. tydzień ciąży

Przypływ energii, delikatnie rosnący brzuszek i dobre samopoczucie sprawiają, że możesz cieszyć się swoim stanem. Wykorzystaj ten czas i – o ile tylko nie ma ku temu zdrowotnych przeciwwskazań- nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Regularny wysiłek pomoże Ci utrzymać dobrą kondycję i kontrolować przyrost wagi, zwiększa także przepływ krwi w naczyniach w łożysku, dzięki temu dziecko otrzymuje jeszcze więcej składników odżywczych i tlenu.

Joga, pilates, basen, aqua aerobik czy po prostu regularny, niezbyt intensywny godzinny spacer – wszystkie te aktywności są bezpieczne dla przyszłej mamy. Zrezygnuj ze sportów kontaktowych i jazdy na rowerze w terenie, bezpieczniejszą opcją jest rowerek stacjonarny. Wybierz coś, co sprawia Ci przyjemność i w czym czujesz się najlepiej.

Przeczytaj także: Ćwiczenia fizyczne w ciąży

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Możesz też pomyśleć o urlopie. Wyjazd z partnerem lub przyjaciółmi to świetny sposób na relaks i regenerację sił przed czekającymi Cię wyzwaniami. Do końca drugiego trymestru możesz swobodnie podróżować i bezpiecznie latać samolotem – to najlepszy moment na takie eskapady, bo w 3. trymestrze niektóre linie lotnicze nakładają na przyszłe mamy różne obostrzenia. Pamiętaj jedynie, by mieć przy sobie książeczkę przebiegu ciąży i aktualne wyniki badań.

Prawdopodobnie zaczynasz już odczuwać lekki dyskomfort, nosząc swoje dotychczasowe ubrania, możesz więc zacząć myśleć o wymianie garderoby lub wybrać tańszą opcję i
skorzystać z różnych tricków, które pomogą Ci dostosować Twoją odzież do zmieniających się warunków.

Na tym etapie mogą Ci dokuczać różne drobne dolegliwości:

  • problemy ze snem – Twoim sprzymierzeńcem mogą być specjalne poduszki dla ciężarnych i leżenie na lewym boku; taka pozycja sprzyja zarówno Tobie, jak i dziecku; uwolniona jest wówczas żyła główna dolna, która dotlenia macicę i tym samym dostarcza tlen do płodu,
  • zawroty głowy – najczęstszą przyczyną mogą być zmiany ciśnienia krwi, które zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, jeśli jednak mają bardzo duże nasilenie, warto przeprowadzić dodatkową diagnostykę, aby wykluczyć poważniejszą przyczynę,
  • krwawienie z nosa – spowodowane zmianami hormonalnymi i obrzękiem śluzówki,
  • obrzęki nóg i bóle stóp – spowodowane dodatkową objętością krwi i uciskiem macicy na żyły biodrowe, co utrudnia prawidłowe krążenie krwi i limfy w ciele. Aby zminimalizować dolegliwości, stosuj regularny masaż, gimnastykę oraz odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Staraj się także unikać pozycji wymuszonych długim staniem. Nie noś butów na obcasach. Jeżeli to tylko możliwe, chodź na boso. Spacer po chłodnym chodniku, mokrej trawie czy piasku będzie rewelacyjnym masażem pobudzającym wszystkie receptory i przynoszącym ulgę zmęczonym stopom.

Przeczytaj także: Bezsenność w ciąży

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Maleństwo ma wielkość mniej więcej połowy tabliczki czekolady. Skóra dziecka jest jeszcze bardzo cieniutka, widać przez nią formujący się układ naczyniowy. Jego bardzo szybko twardniejące kości gromadzą coraz więcej wapnia. Od tego tygodnia rozpoczyna się magazynowanie tkanki tłuszczowej.

Zmieniają się proporcje płodu. Długość tułowia przybliża się do wymiaru głowy. Nogi stają się dłuższe od rąk. Wątroba zaczyna produkować żółć, która przechodzi do jelit i zmienia zabarwienie formującej się smółki (pierwszej kupki). Zobaczysz jej ciemnożółte zabarwienie po urodzeniu się maleństwa.

Narządy wewnętrzne zaczynają zmieniać swoje miejsce, ale przed nimi jeszcze długa droga. Wykształcają się jądra (proces ten w pełni zakończy się do 22. tygodnia ciąży) i powoli zaczynają przesuwać się z brzuszka w stronę worka mosznowego (ten proces zakończy się pomiędzy 24. a 35. tygodniem ciąży). U dziewczynek jajniki rozpoczynają wędrówkę w kierunku miednicy mniejszej (proces ten zakończy się w okolicy 22. tygodnia).

Maluszek w macicy intensywnie trenuje, choć nie czujesz jeszcze jego ruchów: rozciąga swoje ciało, ćwiczy mięśnie karku i pleców, zgina ramiona w łokciach i nadgarstkach, zaciska rączki.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 15. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • nie rezygnuj z aktywności fizycznej,
  • pamiętaj o tym, by odpoczywać i spać na lewym boku – to sprzyja dotlenieniu dziecka (możesz też kupić specjalną poduszkę dla ciężarnych),
  • nie noś butów na obcasach i odpoczywaj z nogami w górze.

Przeczytaj także: 16. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.