17 tydzień ciąży
| 17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży

Mama 17 tygodniu ciąży

Wkroczyłaś w piąty miesiąc swojej ciąży. Do tej pory mogłaś przytyć 3-4 kg. Twoja macica systematycznie podnosi się ku górze. Jej dno możesz wyczuć zaledwie 3-5 cm poniżej pępka. Przestała się już mieścić w miednicy i zaczęła zajmować jamę brzuszną, co powoduje przesunięcie się jelit do góry i na boki.

Aby sprostać wymaganiom dziecka i łożyska Twój organizm produkuje większą ilość krwi i szybciej przepompowuje ją przez serce. Może to przyczyniać się do ucisku małych naczyń krwionośnych m.in. w dziąsłach czy nosie, powodując niewielkie krwawienia.

Jeżeli zaczęły dokuczać Ci skurcze mięśni przeanalizuj swoją dietę. Bardzo możliwe, że brakuje w niej potasu, magnezu lub wapnia. Dlatego zacznij od zwiększenia spożycia tych pierwiastków, które znajdziesz między innymi w bananach i rodzynkach (potas) oraz w produktach mlecznych (wapń). Staraj się ograniczać długie stanie i jak najczęściej wypoczywaj na boku.

Wraz z przebiegiem następnych tygodni, przez dodatkowe kilogramy i wzrost dziecka, Twój organizm stanie się bardziej obciążony. Dlatego nie zapominaj o zróżnicowanej diecie bogatej w witaminy. Bardzo pomocna może okazać się naturalna suplementacja.

Warto wypróbować takie produkty jak:

  • olej z wiesiołka
  • olej lniany i siemię lniane- zawierają dużą ilość witaminy E i kwasy tłuszczowe omega-3
  • drożdże piwne
  • pyłek pszczeli
  • tran- zawiera witaminy E, A, D oraz kwasy tłuszczowe omega-3

Przyszłe mamy wegetarianki muszą poświęcić wiele uwagi na to, aby ich dieta była dobrze skomponowana i zrównoważona. Muszą dostarczać organizmowi odpowiednich ilości białek (najlepiej pochodzących z różnych źródeł: kasza, warzywa, biały ser, jaja, kefiry czy rośliny strączkowe tj. fasola, ciecierzyca, soja, lecz tylko w fermentowanej postaci jak np. tofu) oraz naturalnych tłuszczów. Mleko i jaja z powodzeniem zastępują mięso i dostarczają pełnowartościowego białka. Twoje dziecko, aby móc się prawidłowo rozwijać, potrzebuje jednak produktów pochodzenia zwierzęcego tj. masło, ryby i naturalny nabiał. Pamiętaj, żeby wprowadzić do swojej diety naturalne produkty zawierające witaminy E, A, D oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Jeżeli jako weganka nie pijesz mleka i nie jesz nabiału, mogą grozić Ci poważne niedobory. Niezbędne mogą okazać się suplementy z witaminą B12, witaminą D, cynkiem, żelazem i wapniem.

Twoje dziecko – 17 tydzień ciąży

Duże tempo wzrostu Twojego dziecka jest możliwe dzięki łożysku, które jest przejściowym narządem płodowym i rozwija się jednocześnie z nim. W pierwszych tygodniach łożysko przypomina morze palczastych wypustek- kosmków. Rozwija się systematycznie, aby w 36 tygodniu ciąży osiągnąć całkowitą dojrzałość. Jego kształt jest owalny, wielkością przypomina dwie złączone dłonie i waży 500g.

To właśnie w łożysku dochodzi do zbliżenia Twojej krwi z krwią dziecka. Dzięki niemu płód może oddychać, odżywiać się i wydalać zbędne produkty. Łożysko stanowi barierę ochronną przed wniknięciem bakterii i bierze czynny udział, dzięki produkowanym hormonom, w zapoczątkowaniu porodu.

W 17 tygodniu ciąży łożysko jest bardzo rozwinięte i pełni swoje podstawowe funkcje.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni masa ciała płodu uległa podwojeniu. Obecnie Twoje dziecko waży 100g i mierzy 11-12cm. W tym tygodniu jego organizm zaczyna odkładać brunatną tkankę tłuszczową, która już po porodzie będzie odgrywała podstawową rolę w wytwarzaniu ciepła u noworodka.

Ramiona, kręgosłup i klatka piersiowa są już ukształtowane. Dochodzi do rozwoju stawów, które połączą poszczególne kości. Struktura kostna nadal będzie się rozwijać i utwardzać.

Twoje dziecko w dalszym ciągu ćwiczy oddychanie. Nabiera do płuc wody płodowe, a następnie je wypycha. Jego ulubionym zajęciem jest łapanie za pępowinę, co stymuluje do rozwoju zmysłu dotyku.

Co za tydzień? Zobacz 18 tydzień ciąży »

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Celina Szwinta

Położna z zawodu i zamiłowania. Zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat naturalnego podejścia do ciąży i porodu. Pasjonatka podróży. Po kilku latach pracy w szpitalu wyjechała na wolontariat do Kenii. Obecnie zdobywa doświadczenie w domu porodowym na Bali i przygotowuje się do kolejnego wolontariatu na Filipinach. Na co dzień praktykuje jogę, odkrywa tajniki masażu polinezyjskiego i ajurwedy.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Dlaczego nuda jest potrzebna?

Naturalne czy stylizowane? Jakie zdjęcia warto zrobić noworodkowi

Kiedy dziecko ciągle mówi “nie”. Rozmowa Moniki Szczepanik i Eweliny Adamczyk

Przejdz do: