20 tydzień ciąży
| 20 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży

Przyszła Mama

Gratulacje, jesteś już na półmetku ciąży! Przed Tobą jeszcze około 20 tygodni. Niezależnie od tego, czy jest to Twoje pierwsze czy kolejne dziecko, powinnaś wyczuć jego ruchy. Na początku możesz mieć z tym problem, lecz z czasem ruchy się nasilą i nie pomylisz ich z niczym innym.  Niektóre kobiety porównują to uczucie do delikatnego łaskotania, czy głaskania.

Okres aktywności ruchowej Twojego dziecka przeplata się z etapami głębokiego snu. Największą aktywność ruchową maluch wykazuje między 21:00, a 1:00, akurat wtedy gdy Ty kładziesz się spać.

Od tego tygodnia obwód Twojego brzucha zacznie się regularnie i coraz widoczniej powiększać. Przy kontrolnej wizycie położna lub lekarz powinni zmierzyć przyrost obwodu  brzucha i wysokość dna macicy. Jest to metoda oceny rozwoju płodu. Od 20 tygodnia ciąży przyrost macicy staje się regularny i wynosi 1 cm na tydzień.

Twoje dziecko

Dziecko waży 260 g i mierzy 14-16 cm. Na dłoniach i stopach pojawiły się bruzdy, które później utworzą linie papilarne. Stanowią one osobisty identyfikator każdego człowieka.

Wykonane w tym okresie badanie USG pozwoli na weryfikację przewidywanego terminu porodu. Na kontrolnej wizycie poproś lekarza, aby przyłożył do brzucha stetoskop, dzięki któremu wysłuchasz bicia serca Twojego dziecka.

Aktywność malucha ciągle wzrasta. Jego ruchy stymulują rozwój układu kostnego, mięśniowego i nerwowego. Dziecko poruszając się coraz sprawniej poznaje swoje ciało i otaczające go środowisko. Pierwszym zmysłem, który się wykształca jest właśnie zmysł dotyku.

Płód stale smakuje wody płodowe, których jest już pół litra. Połyka je i wydala w postaci moczu.

Od tego tygodnia możesz już usłyszeć swoje dziecko. Na początku będą to bardzo cichutkie sygnały, jakieś bulgotanie i przelewanie. Każda mama określa to inaczej. Początkowo możesz je pomylić z odgłosem pracujących jelit. Bądź uważna i wsłuchuj się w swój brzuch.

 

Co za tydzień? Zobacz 21 tydzień ciąży »

 

 

Czarny bez – niezastąpiony podczas infekcji i przeziębienia

Nietolerancja laktozy – problem może dotyczyć nawet ¾ populacji

10 powodów, dla których warto się śmiać. Dużo śmiać!

Przejdz do:
Ponad 100 tys. rodziców w społeczności dziecisawazne.pl
DOŁĄCZ DO NAS
Wszystko co robimy, o czym piszemy trafia na facebook. Dołącz do nas i bądź z nami w kontakcie.