Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 2.

26 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

26. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 25. tydzień ciąży

Hura! Czy wiesz, że w tym tygodniu kończysz 2. trymestr? Dwie trzecie tej wspaniałej ciążowej przygody już za Tobą! Przed Tobą ostatnia prosta- zapewne zleci znacznie szybciej, niż Ci się wydaje i już niedługo poznasz swoje maleństwo!

Jeśli odżywiasz się prawidłowo i nie stronisz od aktywności fizycznej, do tej pory od początku ciąży powinnaś przytyć ok. 7-10 kg. Dodatkowe obciążenie i wystający brzuszek mogą nasilać bóle krzyża i puchnięcie nóg. Staraj się wykonywać ćwiczenia rozciągające na kręgosłup i odpoczywaj z nogami uniesionymi w górze. Mogą dokuczać Ci także skurcze nóg, bóle głowy, napięcia w miednicy i kłucie w pachwinach, a wyraźny brzuszek może powoli utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Przeczytaj także: Ból kręgosłupa w ciąży. Jak sobie radzić?

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Możesz miewać też problemy ze snem – coraz trudniej znaleźć wygodną pozycję, a harcujący w brzuchu maluch nie ułatwia wypoczynku. Prawdopodobnie rosnąca macica wywołuje także parcie na pęcherz, więc nocne pobudki do toalety to Twoja nowa norma.

Od 3. trymestru możesz rozpocząć zajęcia w szkole rodzenia. Warto też zacząć się zastanawiać nad porodem: rozejrzeć się za szpitalami (pamiętaj, że możesz rodzić także w domu lub domu narodzin). Jeśli rozważasz wykupienie indywidualnej opieki okołoporodowej lub pragniesz towarzystwa douli, to dobry moment, by skontaktować się z właściwą osobą. W ostatniej chwili może nie mieć wolnych terminów!

Przeczytaj także: Poród w domu: fanaberia czy kobiece prawo?

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Masa ciała dziecka wzrasta do ok. 900 g, a długość do ok. 23 cm. W tym tygodniu jego oczy się otwierają. Do tej pory były zamknięte, aby siatkówka mogła w pełni się wykształcić. W tym momencie są już prawie całkowicie dojrzałe. Kolor oczu nie jest jeszcze ustalony – wszystkie dzieci w życiu płodowym mają oczy koloru niebieskiego, gdyż tęczówka uzyskuje swoją ostateczną barwę dopiero kilka miesięcy po urodzeniu.

Maluch ma także w pełni wykształcone kubki smakowe, dzięki czemu doskonale zna smak otaczających go wód płodowych. Zgadnij, jaki smak lubi najbardziej? Słodki!

Maleństwo jest bardzo aktywne – w czasie czuwania nieustannie się porusza i ćwiczy mięśnie. Ziewa, przeciąga się, bawi pępowiną, ssie kciuk i wykonuje obroty wokół własnej osi.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 26. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • to już koniec 2. trymestru!

Przeczytaj także: 27. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.