3 porady jak oderwać dziecko od elektroniki
| 3 porady jak oderwać dziecko od elektroniki

3 porady jak oderwać dziecko od elektroniki

Jak wiadomo z roku na rok technologia co raz bardziej się rozwija, a co za tym idzie jest co raz bardziej ogólnodostępna i tańsza. Wszyscy korzystamy z dóbr jakie nam dostarcza ale nie zauważamy, że cierpią z tego powodu nasze małe pociechy, ponieważ nie zwracamy uwagi albo sami doprowadzamy do tego, że cały dzień dzieci spędzają przed ekranami telefonów, tabletów czy innych wynalazków. A czemu rodzice tak robią? W większości głównie z lenistwa, bo wtedy dziecko nie marudzi i ma zajęcie na resztę dnia. Nikt nie mówi, że te urządzenia to zło albo, że nie są przydatne, bo niektóre aplikacje czy gry potrafią wiele nauczyć.

Jakie są zatem alternatywy i inne sposoby na spędzenie czasu z dzieckiem?

1. Przede wszystkim musimy spędzać z nimi więcej czasu jako rodzicie i o ile możemy, nie zostawiać samych. Oczywiście że znajdą sobie wtedy jakieś zajęcie ale zawsze będzie im raźniej niż w samotności na dodatek co może być lepszego niż wspólna zabawa z naszą pociechą?

2. Następnym sposobem będzie zabawa klockami Lego lub innymi, które możemy zamówić w takim sklepie jak np. https://heyandplay.pl/. Bawić się klockami lubi chyba każde dziecko, a czasami dorośli nawet bardziej. Są one świetną okazją na poprawę koncentracji i umiejętności skupienia u dziecka, nie mówiąc już o rozwijaniu wyobraźni i innych rzeczach. Najlepsze w klockach jest chyba to, że to co z nich stworzymy ogranicza nam tylko własna wyobraźnia i ich ilość.

3. Trzecim sposobem będzie zachęcenie dziecka do uprawiania jakiegoś sportu. Obecnie duża ilość maluchów cierpi na nadwagę ale sport i ruch nie jest jak wiadomo przeznaczony tylko dla nich. Ilość dyscyplin z których możemy wybierać jest tak duża, że na pewno coś się naszemu dziecku spodoba albo może już się spodobało i nawet o tym nie wiedzieliśmy? Jak już złapie „bakcyla” to będzie potem problem żeby robiło coś innego ale to już zmartwienie raczej nie jest.

Zobacz również: Lalki dla dziewczynek

Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest spędzanie wspólnego czasu z naszymi dziećmi, a także wspólna nauka i rozwój. Nie jest to najłatwiejsze w dzisiejszych czasach ale nikt też nie powiedział, że posiadanie dziecka to proste i nie wymagające poświęcenia zadanie.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Dlaczego nuda jest potrzebna?

Naturalne czy stylizowane? Jakie zdjęcia warto zrobić noworodkowi

Kiedy dziecko ciągle mówi “nie”. Rozmowa Moniki Szczepanik i Eweliny Adamczyk

Przejdz do: