Kategorie
Kalendarz ciąży Trymestr 3.

34 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

34. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 33. tydzień ciąży

W ostatnich tygodniach możesz jeszcze intensywniej przybierać na wadze – to dlatego, że a tym etapie maluszek głównie magazynuje tkankę tłuszczową. Sporych rozmiarów brzuch z pewnością jest dla Ciebie dużym obciążeniem. Pewnie zaczynasz powoli myśleć o nadchodzącym porodzie jak o wybawieniu od tego dyskomfortu. Nie miej z tego powodu wyrzutów sumienia, to zupełnie normalne, wszystkie kobiety przez to przechodzą!

Przeczytaj także: Jak w duchu rodzicielstwa bliskości przygotować się do narodzin dziecka?

Nie rezygnuj z intensywnej pielęgnacji – nawilżania i natłuszczania skóry. W ostatnich tygodniach ciąży zmęczona rozciąganiem skóra jest bardzo podatna na tworzenie się rozstępów. Poza tym to ostatnie tygodnie, gdy masz czas tylko dla siebie, zatem bez oporów rozpieszczaj siebie i swoje ciało. Dobrym pomysłem jest także umówienie się do fryzjera lub kosmetyczki, bo w pierwszych tygodniach po porodzie raczej nie będziesz miała do tego głowy.

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Możesz również odczuwać silną potrzebę organizowania domowej przestrzeni. Zapewne włączył Ci się także tzw. syndrom wicia gniazda. To naturalny w 3. trymestrze etap, w czasie którego przyszła mama czuje nieodpartą pokusę przygotowywania domu na przybycie nowego członka rodziny. Kompletowanie wyprawki, pranie i prasowanie ubranek, szykowanie pokoju dziecięcego – to wszystko sprawia przyszłym mamom wiele radości (choć bywa też kosztowne). Jeśli kupiłaś już wszystko dla siebie i maluszka i nadal czujesz nieodpartą potrzebę działania, możesz w tym czasie przygotować jedzenie do zamrożenia. Gdy po porodzie wrócisz do domu z maleństwem, gotowe posiłki będą idealnym rozwiązaniem w czasie, gdy Ty będziesz się skupiać na odpoczynku, karmieniu i nawiązywaniu więzi z noworodkiem.

Czy już się zdecydowałaś, w którym szpitalu chcesz rodzić i byłaś obejrzeć to miejsce? Jeśli czujesz potrzebę zapewnienia sobie indywidualnej opieki okołoporodowej w postaci położnej lub douli, to może być ostatni moment na znalezienie odpowiedniej osoby!

Przeczytaj także: Dlaczego warto rodzić z doulą?

34. tydzień ciąży to dobry moment, by zacząć przygotowywać krocze do porodu. Dzięki delikatnemu masażowi uelastycznisz tkanki, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko pęknięcia lub wykonania epizjotomii (czyli nacięcia krocza).

Przeczytaj także: 8 sposobów, by przygotować krocze do porodu

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Maluszek powinien już osiągnąć pozycję główkową. Mniej więcej do 34. tygodnia ciąży większość dzieci osiąga pozycję porodową. Jeśli na poprzednim USG nie było wiadome położenie maluszka, przed Tobą jeszcze jedno badanie, by sprawdzić, czy malec szykuje się do porodu naturalnego. Na wszelki wypadek warto spróbować prostych ćwiczeń, które mogą pomóc zmienić położenie na pozycję główkową.

Przeczytaj także: 12 sposobów, które mogą pomóc dziecku obrócić się głową w dół przed porodem

Na tym etapie płód waży ok. 2300 g. Nieustannie trenuje połykanie wód płodowych – stanowią one ok. 20% jego obecnej wagi. W dalszym ciągu ssie także kciuk – to ćwiczenie przed ssaniem maminej piersi. Układ pokarmowy maluszka jest już całkiem dobrze rozwinięty (choć będzie osiągał pełną dojrzałość jeszcze po narodzinach dziecka). Płuca są już niemal gotowe do samodzielnego funkcjonowania.

Skóra maluszka jest już różowa i gładka. Meszek płodowy zanikł zupełnie, a całe ciałko pokrywa gęsta maź płodowa. To najlepsza odżywka dla skóry Twojego maluszka – chroni przed infekcjami i patogenami oraz zapewnia optymalne nawilżenie. To taka naturalna bariera ochronna. Z powodu jej dobroczynnego działania warto jak najdłużej odroczyć kąpiel maluszka po porodzie. W ogóle nie musicie robić tego w szpitalu – pierwsza kąpiel może odbyć się dopiero po powrocie do domu.

Przeczytaj także: Pierwsza kąpiel noworodka. Dlaczego warto ją odwlekać?

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 34. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • spakuj torbę do porodu,
  • możesz rozpocząć masaż krocza, by przygotować tkanki do porodu.

Przeczytaj także: 35. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.