Kategorie
Kalendarz ciąży Trymestr 3.

36 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

36. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 35. tydzień ciąży

Gratulacje, jeśli dobrnęłaś do tego etapu, to w zasadzie możesz spać spokojnie. Poród na tym etapie ciąży nie jest już dla dziecka zagrożeniem – maluszki są z reguły gotowe do samodzielnej egzystencji i zazwyczaj nie potrzebują żadnego wsparcia aparatury (o ile oczywiście nie ma innych komplikacji). Także pomimo, że do terminu porodu zostały jeszcze 4 tygodnie, to jeśli akcja porodowa rozpocznie się teraz, nie ma powodu do większych obaw (choć formalnie dziecko nadal będzie uznawane za wcześniaka).

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Prawdopodobnie jesteś już bardzo zmęczona tą wspólną podróżą. Na szczęście za miesiąc (lub szybciej) będziesz tuliła w ramionach swoje maleństwo. Staraj się przez ostatnie tygodnie odpoczywać i zadbać o siebie – już niedługo zabraknie Ci czasu na takie rozrywki. Wybierz się na masaż, do fryzjera lub do kosmetyczki. Naładuj akumulatory, byś mogła w pełni poświęcić się nawiązywaniu więzi z maluszkiem w pierwszych tygodniach wspólnego życia.

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Przeczytaj także: Oswajanie strachu przed porodem

Coraz częściej myślisz o zbliżającym się porodzie? Jeśli odczuwasz lęk lub niepokój z tego powodu, postaraj się myśleć pozytywnie i otaczać wspierającymi, pozytywnymi historiami. Możesz poszukać grup wsparcia dla przyszłych mam, forów lub serwisów, w których kobiety dzielą się wzmacniającymi historiami porodowymi. Możesz również praktykować wzmacniające afirmacje porodowe!

Przeczytaj także: 10 wzmacniających afirmacji na czas ciąży

Nie zapomnij o tym, by regularnie monitorować aktywność dziecka. Zapewne zmieniła się ich dynamika i intensywność. Mimo to jego ruchy powinnaś odczuwać codziennie, chociaż będą już dużo słabsze. Jeżeli zaniepokoi Cię brak ruchów malca, pojedź do szpitala. Zostanie podłączony zapis KTG, który monitoruje pracę serca płodu i (ewentualną) czynność skurczową. To nieinwazyjne badanie, które pomoże się upewnić, że z maleństwem jest wszystko w porządku.

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Do tej pory masa ciała płodu powinna wynosić około 2750g i powinien mierzyć od głowy po pupę 34 cm, natomiast od głowy po pięty 46 cm.

W ostatnich tygodniach wyraźnie zaznacza się czołowa okolica czaszki, co wynika z intensywnego wzrostu mózgu dziecka. Jego czaszka jest mocna, ale nie twarda. Ma możliwość niewielkiej zmiany kształtu podczas przeciskania się przez kanał rodny. Powoli zaczyna zanikać maź płodowa, a po meszku nie ma już śladu. Razem ze złuszczonym naskórkiem został przez maluszka połknięty i będzie stanowił składnik tzw. smółki, czyli pierwszej kupki.

Maluszek ma już wykształcone wszystkie narządy:

  • układ krążenia,
  • układ mięśniowo-szkieletowy,
  • układ pokarmowy (choć ten nie jest wciąż w pełni dojrzały, ten proces będzie trwał jeszcze w pierwszych miesiącach życia dziecka).

Twarz dziecka jest gładka i pełna, z charakterystycznymi pucołowatymi policzkami. Taką buzię zobaczysz już po porodzie!

Płód przez ograniczoną ilość miejsca zmniejsza częstość swoich ruchów. Jest mniej aktywny, ponieważ coraz częściej zapada w głęboki sen. Można podejrzewać, że zbiera siły do porodu. Aby go zrelaksować słuchaj muzyki, mów do niego ciepłym głosem i wykonuj okrężne ruchy biodrami.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 36. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • masuj krocze, by przygotować tkanki do porodu,
  • otaczaj się wzmacniającymi historiami porodowymi, by zbudować sobie pozytywny obraz porodu,monitoruj ruchy płodu.

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Przeczytaj także: 37. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “36 tydzień ciąży”

akupunktura, homeopatia ? juz przed narodzeniem dzieci narazac na dzialanie sil okultystycznych / matki poczytajcie sobie o tym troche. nie strasze ale przestrzegam przed tymi praktykami bo sa bardzo niebezpieczne duchowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.