36 tydzień ciąży
| 36 tydzień ciąży

36 tydzień ciąży

Przyszła Mama w 36 tygodniu ciąży

Dno macicy osiąga swój szczytowy punkt. Znajduje się nieco poniżej mostka. Przez to możesz mieć poczucie, jakby macica nie mieściła się już w jamie brzusznej. Ucisk na przeponę, może powodować znaczne utrudnienia w oddychaniu i ból w okolicy żeber. W tym czasie płód otacza maksymalna ilość wód płodowych. Norma mieści się w zakresie od 0,5 do 2 litrów. Potem ich ilość zacznie się regularnie zmniejszać, aż do czasu porodu. W Twoim brzuchu brakuje już miejsca, przez co możesz mieć zgagę lub niestrawność.

Do terminu porodu pozostało jeszcze około 4 tygodni. Uwaga! Koniec 36 tygodnia ciąży oznacza, że dziecko jest już donoszone, zatem poród może odbyć się w każdej chwili.

Najlepsze książki dla dzieci i rodziców - księgarnia Natuli.pl

Jest to dobry moment, żeby zdecydować się na lekarza pediatrę. Poświęć temu sporo czasu, aby wybrać sprawdzoną i odpowiedzialną osobę, której powierzysz opiekę zdrowotną nad Twoim maleństwem.

Od tego tygodnia powinnaś co tydzień wykonywać badania kontrolne u specjalisty.

Zwróć uwagę na aktywność dziecka, jego ruchy powinnaś odczuwać codziennie, chociaż będą one już dużo słabsze. Jeżeli zaniepokoi Cię brak ruchów malca, pojedź do szpitala. Tam położna wysłucha tętna płodu, dzięki urządzeniu KTG.

Jeżeli jesteś szczęśliwą mamą bliźniąt, być może w tym tygodniu zobaczysz swoje maleństwa. Przyjmuje się, że odpowiedni moment na urodzenie bliźniąt przypada na 35-37 tydzień ciąży.

Pamiętaj:

  • żeby pić kubek herbaty ciążowej rano i kubek herbaty laktacyjnej wieczorem
  • żeby masować krocze
  • żeby mieć spakowaną torbę do szpitala
  • że od 36 tygo­dnia ciąży możesz zastosować akupunk­turę (tylko u osoby zaj­mującej się akupunk­turą kobiet w ciąży; możesz w ten spo­sób przy­gotować ciało do porodu i skrócić czas otwierania szyjki macicy o 3–4 godziny oraz zapew­nić sobie więk­szą odpor­ność na ból porodowy); uwaga, nie stosuj przy ten­den­cji do wcześniej­szych skurczy
  • że od 36 tygo­dnia ciąży możesz zastosować terapię homeopatyczną (jedynie po konsultacji z lekarzem homeopatą) bezpośrednio przygotowującą Cię do porodu

Twoje dziecko – 36 tydzień ciąży:

W ostatnich tygodniach wyraźnie zaznacza się czołowa okolica czaszki, co wynika z intensywnego wzrostu mózgu dziecka. Jego czaszka jest mocna, ale nie twarda. Ma możliwość niewielkiej zmiany kształtu podczas przeciskania się przez kanał rodny. Powoli zaczyna zanikać maź płodowa, a po meszku nie ma już śladu. Maluch przez ograniczoną ilość miejsca zmniejsza częstość swoich ruchów. Jest mniej aktywny, ponieważ coraz częściej zapada w głęboki sen. Można podejrzewać, że zbiera siły do porodu. Aby zrelaksować maluszka słuchaj muzyki, mów do niego ciepłym głosem i wykonuj okrężne ruchy biodrami.

Twarz dziecka jest gładka i pełna, z charakterystycznymi pucołowatymi policzkami. Taką buzię zobaczysz już po porodzie.

Dziecko w tym lub przyszłym tygodniu może zacząć wsuwać się do miednicy, przygotowując się do porodu.

Do tej pory masa ciała płodu powinna wynosić około 2750g i powinien on mierzyć, od głowy po pupę 34 cm, natomiast od głowy po pięty 46 cm.

 

Co za tydzień? Zobacz 37 tydzień ciąży »

 

 

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Celina Szwinta

Położna z zawodu i zamiłowania. Zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat naturalnego podejścia do ciąży i porodu. Pasjonatka podróży. Po kilku latach pracy w szpitalu wyjechała na wolontariat do Kenii. Obecnie zdobywa doświadczenie w domu porodowym na Bali i przygotowuje się do kolejnego wolontariatu na Filipinach. Na co dzień praktykuje jogę, odkrywa tajniki masażu polinezyjskiego i ajurwedy.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Ząbkowanie – jak naturalnie łagodzić objawy

„Wygląda na to, że tylko ja sobie nie radzę”

Wizyta u dentysty przed i w czasie ciąży – dlaczego jest to takie ważne?

Przejdz do: