Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 3.

37 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

37. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 36. tydzień ciąży

Od 37. tygodnia możesz zacząć regularne działania, które (być może) pomogą Ci urodzić w terminie i sprawią, że poród zacznie się samoistnie bez konieczności indukcji.
Pierwszym krokiem była herbatka z liści malin. Czy pijesz ją regularnie od 32. tygodnia ciąży? Teraz sięgnij po daktyle! Badacze z Jordan University of Science and Technology odkryli silny związek pomiędzy jedzeniem daktyli a sprawnym przebiegiem porodu.

Badania wykazały, że kobiety, które w ostatnim miesiącu ciąży codziennie spożywały 4-7 daktyli dziennie:

  • miały znacząco krótszy poród,
  • ich szyjki macicy były bardziej miękkie i rozwarcie szybciej postępowało,
  • dużo rzadziej potrzebowały indukcji,
  • dużo rzadziej miały komplikacje po porodzie, krwotoki.

Przeczytaj także: Jedzenie daktyli ułatwia poród

Twoim sprzymierzeńcem w ostatnich tygodniach ciąży może być także olej z wiesiołka. Może pomóc w zmiękczeniu szyjki macicy (w tym celu warto go suplementować doustnie, od 36. tygodnia ciąży), stosowany na zewnątrz może również posłużyć do masażu krocza.

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Twój organizm coraz bardziej przygotowuje się do porodu. Być może zaobserwowałaś, że Twój brzuszek zmienił położenie lub stanie się to na dniach w ostatnich tygodniach ciąży wiele kobiet obserwuje, że ich brzuch się obniża. To znak, że maluch wpasowuje się w kanał rodny i przygotowuje do porodu. Spokojnie – ten etap nie zwiastuje rozpoczęcia porodu – ta faza może trwać aż do terminu. Obniżenie brzuszka ma tę zaletę, że nieco łatwiej Ci oddychać, masz mniejszą zadyszkę i może nieco mniej dokucza Ci zgaga. Za to pęcherz… No cóż, coś za coś!

W ostatnich tygodniach ciąży możesz zaobserwować, że podczas kaszlnięcia, kichnięcia i nagłego ruchu, bezwiednie oddasz niewielką ilość moczu. Zjawisko to nosi nazwę wysiłkowego nietrzymania moczu i jest zupełnie naturalne w III trymestrze ciąży. Aby zapobiegać tym kłopotliwym sytuacjom, regularnie ćwicz mięśnie dna miednicy. Podczas następnej wizyty zgłoś to lekarzowi, warto sprawdzić, czy nie pojawiło się u Ciebie zakażenie dróg moczowych, które również może być powodem nietrzymania moczu.

Przeczytaj także: Trening mięśni dna miednicy oraz Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Skurcze mogą przybierać na sile i częstotliwości, pewnie nieraz będziesz się zastanawiała, czy to już znak rozpoczynającego się porodu, czy jednak fałszywy alarm. To tzw. skurcze przepowiadające, które mogą utrzymywać się przez kilka dni-tygodni przed rozpoczęciem akcji porodowej. Innym pozornym sygnałem może być rozwarcie szyjki macicy. W badaniu ginekologicznym lekarz może stwierdzić, że szyjka jest miękka i przepuszcza palec. Nie oznacza to jednak, że poród zacznie się lada dzień. Oczywiście, jest to możliwe, ale często szyjka przygotowuje się do porodu już na kilka – kilkanaście dni przed faktycznym porodem (to tzw. faza utajona porodu).

Gdy naciśniesz na brodawkę, może wypłynąć z niej niewielka ilość mleka. Jest to siara, która świadczy o przygotowywaniu się Twojego organizmu do rozpoczęcia laktacji.

Przeczytaj także: “Czy się najada, czy dobrze przybiera na wadze?” Początki karmienia piersią

Nie zapominaj o odpoczynku i staraj się wysypiać, ponieważ poród zbliża się dużymi krokami. Możesz mieć coraz większe problemy ze staniem, dlatego tak często, jak to możliwe, przyjmuj pozycję siedzącą. Postaraj się jednak pozostać aktywna fizycznie. Regularne spacery, kręcenie biodrami, pływanie – mogą pomóc dziecku w odpowiednim wstawianiu się w kanał rodny. Dodatkowo wykonuj regularnie ćwiczenia oddechowe, rozciągające i relaksujące.

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Maluch waży już prawie 3 kg i mierzony od głowy do pięty osiąga długość około 47cm. Klinicznie dziecko jest już gotowe do porodu. Urodzone w tym tygodniu najprawdopodobniej nie potrzebowałoby żadnego wsparcia aparatury medycznej. Nie oznacza to jednak, że przestaje rosnąć i się rozwijać. Tkanka tłuszczowa odkłada się dalej w ilości 14 g dziennie. Dojrzewa także układ immunologiczny. Paluszki dziecka u rąk i nóg przykryte są paznokciami, a na główce widoczne są włoski. Ich ilość i kolor są całkowicie zależne od indywidualnych predyspozycji malucha.

Niewielki procent dzieci nie układa się głową w dół. Zdarzają się pozycje, tj. przodujące pośladki lub położenie poprzeczne, kiedy ciąża najprawdopodobniej będzie musiała zakończyć się cięciem cesarskim, zwłaszcza jeśli to Twój pierwszy poród. Na tym etapie nie warto jednak tracić optymistycznego nastawienia. Wciąż możesz próbować pomóc maluszkowi w obróceniu się, wykorzystując pozycje Spinning Babies i inne domowe metody. Pomocne mogą być także afirmacje i wizualizacje dziecka w odpowiedniej pozycji.

Dowiedz się: Jak zwiększyć szansę na poród naturalny?

Jeśli jednak mimo wszystko obrót się nie uda, najprawdopodobniej czeka Cię cięcie cesarskie. Położenie poprzeczne lub pośladkowe jest jednym ze wskazań do porodu operacyjnego, choć w niektórych szpitalach wieloródki (czyli kobiety, które już rodziły), mogą próbować rodzić siłami natury dzieci ułożone pośladkowo. Pamiętaj także o tym, że operacja nie musi odbywać się na zimno przed samoistnym terminem porodu (choć często tak to jest rozwiązywane). Z punktu widzenia dziecka, nawet łagodna, samoistna czynność skurczowa jest lepsza, niż cięcie na zimno. Można zatem poczekać na rozpoczęcie akcji porodowej i wtedy udać się do szpitala.

Przeczytaj także: Poród naturalny – jakość narodzin jakością życia

Jeżeli Twój maluch należy do większości i ułożył się głową w dół, raczej nie zmieni już swojego położenia. Jeżeli nie ma żadnych innych przeciwwskazań, prawdopodobnie będziesz rodziła naturalnie.Duża główka dziecka stanowi już mniej więcej jedną czwartą długości ciała. Wbrew pozorom jest silna, gdyż musi utorować drogę w kanale rodnym dla całej reszty ciała.

Przeczytaj: Naturalne podejście do porodu

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 37. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • masuj krocze, by przygotować tkanki do porodu,
  • licz ruchy płodu,
  • możesz zacząć regularnie jeść daktyle, suplementować olej z wiesiołka i popijać napar z liści malin.
  • jeśli zauważyłaś, że Twój brzuszek się obniżył, to dobry znak – oznacza, że maluszek powoli przesuwa się w stronę ujścia szyjki macicy.

Przeczytaj także: 38. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.