| 38 tydzień ciąży

38 tydzień ciąży

Przyszła Mama

 

Twój poród może zacząć się w każdej chwili. Dlatego upewnij się, że przygotowana przez Ciebie torba do szpitala znajduje się w zasięgu ręki. W tym czasie mogą rozpocząć się skurcze przepowiadające, które możesz pomylić ze skurczami porodowymi. Jak sama nazwa wskazuje zapowiadają one poród, jednak mogą pojawiać się i zanikać nawet 2-3 tygodnie przed nim. Możesz odczuwać je jako bóle w okolicy podbrzusza, (niektóre kobiety porównują je z bólami menstruacyjnymi), lub w okolicy krzyżowej kręgosłupa.

Skurcze te są nieregularne, trwają zazwyczaj krótko, około 15-30 sekund i występują rzadziej niż co 5 minut. Ich głównym zadaniem jest przygotowanie macicy, dziecka i Twojego organizmu do wysiłku w trakcie akcji porodowej.

Skąd możesz wiedzieć czy skurcze są porodowe czy tylko przepowiadające? Jeżeli nie jesteś ich pewna, zapewne nie są to skurcze porodowe. Dodatkowo, jeżeli zaczynasz chodzić poczujesz że ból się zmniejsza, natomiast gdy położysz się na boku, ból całkowicie ustąpi. Gdy rozpocznie się poród skurcze będą się stale nasilały i występowały regularnie, nie pomylisz ich z niczym innym.

Zapewne coraz częściej myślisz o porodzie? Może towarzyszyć temu zaniepokojenie i podniecenie. Pod koniec ciąży możesz czuć się rozbita i przemęczona. Jeżeli masz taką możliwość postaraj znaleźć czas na odpoczynek i krótką drzemkę w ciągu dnia. Dzięki temu zaczniesz zbierać energię na zbliżający się poród.

Twoje dziecko

Pomimo tego, że w macicy jest już bardzo mało miejsca, dziecko w dalszym ciągu próbuje się przeciągać, chociaż przychodzi mu to z trudem. Obecnie waży około 3 kg i mierzy około 48 cm.

Wszystkie narządy i układy malca, są już w pełni wykształcone. Gdyby poród rozpoczął się w tym tygodniu, nie byłoby powodów do niepokoju. Natychmiast po urodzeniu dziecko będzie w stanie przejąć samodzielne funkcje życiowe.

Przez kilka ostatnich tygodni w jelitach dziecka gromadzą się niestrawione resztki, które przyjmują zielonawe zabarwienie. To tak zwana smółka. Jest to pierwszy stolec dziecka, który powinien zostać wydalony w pierwszej dobie po porodzie.

U męskich noworodków jądra powinny znajdować się w worku mosznowym. Lekarz neonatolog na pewno sprawdzi ich obecność bezpośrednio po urodzeniu.

Sterylne domy nie służą dzieciom!

Ogród dla rodziny

Matko! Bądź dla siebie dobra

Jak chronić się przed kleszczami?

Dlaczego nietolerancja pszenicy i glutenu jest tak powszechna – fragment książki „Księga małego alergika” Searsów

W drogę! Co zabrać ze sobą?

Przejdz do:
Ponad 100 tys. rodziców w społeczności dziecisawazne.pl
DOŁĄCZ DO NAS
Wszystko co robimy, o czym piszemy trafia na facebook. Dołącz do nas i bądź z nami w kontakcie.