4 powody, dla których nie warto zastępować mleka mamy mlekiem modyfikowanym u starszego dziecka
Galeria najciekawszych prezentów na Dzień Dziecka... zobacz.
| 4 powody, dla których nie warto zastępować mleka mamy mlekiem modyfikowanym u starszego dziecka

4 powody, dla których nie warto zastępować mleka mamy mlekiem modyfikowanym u starszego dziecka

Długie karmienie piersią a także utrzymanie laktacji po powrocie do pracy wymaga czasem znacznego wysiłku, zwłaszcza od mam, które w ciągu dnia spędzają wiele godzin z dala od swoich dzieci. Warto jednak zadać sobie ten trud - mleko mamy to najlepszy pokarm dla dziecka, a karmienie jest momentem wyjątkowej bliskości dla obojga. Z dłuższym karmieniem piersią wiąże także kilka innych, bardziej praktycznych korzyści, o których warto pamiętać, zwłaszcza w chwilach zwątpienia.

1. Wyższa frekwencja w pracy

Dzieci karmione piersią są zdrowsze. Oznacza to, że rodzice rzadziej są zmuszeni do brania wolnych dni, aby zostać w domu z chorym dzieckiem. Badania pokazują, że matki karmiące mają od 3 do 6 razy niższą absencję niż mamy, które karmią mlekiem modyfikowanym.

2. Długoterminowa inwestycja w zdrowie dziecka

Karmienie piersią znacznie obniża ryzyko wystąpienia egzemy, astmy, świszczącego oddechu i cukrzycy u dziecka. Sprzyja także zdrowiu mamy: kobiety karmiące piersią są mniej narażone na rozwój raka sutka, raka jajnika i osteoporozę.

3. Oszczędność

Karmienie piersią pozwala zaoszczędzić pieniądze. Jednorazowy zakup laktatora jest znacznie tańszy niż regularne kupowanie mleka modyfikowanego. Ponadto maluchy karmione piersią rzadziej chorują, więc można zaoszczędzić na lekach.

4. Więź emocjonalna

Ściąganie mleka, magazynowanie a nawet sam widok mleka w miejscu pracy pomaga czuć się bliżej dziecka w czasie, gdy jesteście osobno. To także wspaniały (choć oczywiście nie jedyny) sposób na nadrobienie godzin rozłąki. Ponieważ tylko mama może karmić piersią, daje jej to pewne poczucie bycia niezastąpioną. Matka i dziecko mogą cieszyć się dodatkową bliskością także podczas nocnego karmienia.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych pełnych 6 miesięcy życia dziecka. Potem powinno nastąpić rozszerzenie diety o lokalne produkty uzupełniające. W krajach rozwijających się zalecane jest karmienie piersią minimum 3 lata lub dłużej, szczególnie dzieci obciążonych alergiami. Eksperci od spraw żywienia uważają, że zgodnie z naturalnym, zachodzącym od wieków procesem rozwoju, należy płynnie przejść od wyłącznego karmienia piersią do uzupełniania mlecznej diety dziecka innymi produktami. W drugim półroczu życia malucha powinna być to jedynie degustacja, zapoznawanie z nowymi konsystencjami, zapachami, smakami tak by stanowiły zaledwie trzecią części całości wyżywienia (aż do okolic 12 miesiąca). Proporcje stopniowo powinny się zmieniać, by około 24 miesiąca życia dziecka mleko mamy stanowiło trzecią część pożywienia.

Źródła: askdrsears.com, maternityaction.org.uk
Foto: flikr.com/ameli0rate

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Plaża, słońce i… rekiny, czyli o ubraniach na ciepłą porę roku od Jako-o

Krótkowzroczność – jakie mamy możliwości radzenia sobie z tym problemem?

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Granice – szanujmy cudze, ale także swoje własne. Rozmowa z Małgorzatą Musiał, cz.1

Jak w zgodzie ze sobą zatrzymywać agresję fizyczną i werbalną dziecka?

Pasożyty w twoim ciele – jak je wykryć i jak z nimi walczyć?

Przejdz do: