Kategorie
Ekowiadomości

5 sposobów, by ograniczyć BPA

Bisfenol A, bardziej znany jako BPA, to środek chemiczny stosowany w produkcji tworzyw sztucznych, znajduje się m.in. w papierowych i kartonowych opakowaniach na żywność i puszkach.  BPA zaburza gospodarkę hormonalną, sprzyja otyłości, zagraża płodności mężczyzn i kobietom w ciąży. Do tej pory wyniki badań nie były na tyle jednoznaczne, by wprowadzić całkowity zakaz stosowania BPA (niektóre kraje wycofują go), a naukowcy nie osiągnęli konsensusu co do jego szkodliwości dla zdrowia. Jednak ludzie zaniepokojeni potencjalnymi skutkami ekspozycji na BPA, szczególnie kobiety w ciąży i opiekunowie małych dzieci, mogą na kilka sposobów starać się ograniczać kontakt z tą substancją:

  1. Kod recyklingu – zawiera trzy strzałki, tworzące trójkąt, z grotami skierowanymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wewnątrz trójkąta znajduje się liczba oznaczająca kod użytego materiału, a pod trójkątem umieszczany jest skrót literowy. Należy unikać plastikowych pojemników z kodem 3 (skrót literowy PCV) lub 7 (O – other) wewnątrz trójkąta, ponieważ istnieje obawa, że mogą być wykonane z BPA.
  2. Zrezygnuj z konserw – naprawdę da się bez nich żyć. Ten sposób konserwowania żywności, który wymyślono ponad 200 lat temu na użytek armii (mają mniejszą masę niż np. słoiki). To niesamowity wynalazek, ale pełen potencjalnych zagrożeń. BPA obecne w puszce może przenikać do żywności, głównie zup i sosów.
  3. Unikaj plastikowych opakowań – istnieje wiele alternatyw dla plastiku: szkło, drewno, ceramika, stal nierdzewna. Większość z nich można podgrzewać w sposób bezpieczny. Są trwałe. Poza tym rezygnując z opakowań plastikowych produkujemy mniej śmieci.
  4. Butelki bez rys – jeśli zauważysz chociażby najmniejszą rysę, nie korzystaj z butelki plastikowej. Jeśli jest wykonana z BPA, rysy sprzyjają uwalnianiu szkodliwych substancji. Ponadto nawet najmniejsze rysy to idealne warunki do rozwoju bakterii. Jeśli to możliwe, zastąp plastikowe butelki szklanymi lub bidonami bez BPA.
  5. Nie przegrzewaj – nie przechowuj gorących cieczy w pojemniku plastikowym z BPA. Nie należy podgrzewać, np. w mikrofalówce, posiłków w plastikowym opakowaniu, ponieważ poliwęglan, czyli materiał, z którego wykonane jest naczynie, może uwalniać BPA do jedzenia pod wypływem wysokich temperatur.

Jak zmierzyć poziom BPA w organizmie?

Oceny ekspozycji ludzi na BPA dokonuje się na dwa sposoby. Po pierwsze za pomocą biomonitoringu – oznaczając stężenie BPA w ludzkich płynach ustrojowych, takich jak krew, mocz, mleko i inne. Po drugie poprzez kalkulacje dziennej dawki BPA, na którą dany człowiek jest narażony – sumując zawartość BPA w spożywanych produktach. Częściej korzysta się z pierwszej metody. Substancja ta występuje w moczu ok. 90 proc. ludzi. Stężenie BPA w moczu na przestrzeni dwóch dekad zwiększyło się ponad trzykrotnie (porównywano badania przeprowadzone w latach 1988-1994 do badań z lat 2003-2004).

Największe spożycie BPA dotyczy dzieci i niemowląt. Dlaczego? Małe dzieci są narażone na kontakt ze znacznie większą liczbą zanieczyszczeń niż dorośli. Niektóre zachowania dzieci mogą potencjalnie zwiększać ekspozycję na różne substancje (przykładowo zabawy na podłodze różnymi przedmiotami, często plastikowymi, które niejednokrotnie lądują w buzi dziecka). Poza tym zdarza się, że maluch połyka kurz i brud.

Źródło: livescience.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

2 odpowiedzi na “5 sposobów, by ograniczyć BPA”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.