Kategorie
Rodzina

5 sposobów, by poprawić jakość powietrza w domu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zła jakość powietrza za oknem przekłada się także na jego jakość w mieszkaniu. Na szczęście jest kilka prostych sposobów, które znacząco mogą poprawić powietrze w naszych domach.

1. Zadbaj o zieleń. Dużo zieleni!

Zielone rośliny w mieszkaniu przynoszą domownikom szereg korzyści:

  • pochłaniają kurz i inne zanieczyszczenia powietrza,
  • pochłaniają hałas i poprawiają akustykę pomieszczeń,
  • pochłaniają ciepło,
  • podwyższają wilgoć.

Poza tym mają także bardzo pozytywny wpływ na psychikę: podwyższają produktywność, redukują skutki stresu, niwelują drobne dolegliwości fizyczne, np. ból głowy. Mają także naturalne działanie przeciwdepresyjne.

Badania pokazują, że 3–6 małych roślin doniczkowych potrafi znacząco poprawić jakość powietrza w mieszkaniu. Szczególnie zalecane są:

  • Skrzydłokwiat

    Doskonale pochłania alkohol z perfum i odświeżaczy powietrza, aceton z kosmetyków, benzen obecny np. w dywanach, formaldehyd znajdujący się w wykładzinach oraz trichloroetylen m.in. z tuszów w drukarkach. Polecany jest także do pomieszczeń, w którym stoją monitory komputerów lub telewizor.

  • Wężownica

    Jest szczególnie polecana do sypialni, ponieważ absorbuje duże ilości dwutlenku węgla i w zamian wydziela dużo tlenu. Poza tym pochłania benzen, obecny m.in. we włóknach syntetycznych, i formaldehyd z tekstyliów. Idealna dla alergików.

  • Dracena

    Oczyszcza powietrze, pochłaniając toluen zawarty w środkach do odtłuszczania powierzchni, benzen obecny w lekach, spalinach, dymie tytoniowym i barwnikach, formaldehyd, znajdujący się w ręcznikach, torbach papierowych, tekstyliach i detergentach, tlenek węgla oraz trójchloroetylen m.in. z tuszów drukarskich.

  • Paprotka

    Skutecznie pochłania toksyny (przede wszystkim formaldehyd), które obecne są w meblach, farbach. tapetach, wykładzinach, zmywaczach do paznokci i dezodorantach. Poza tym doskonale nawilża pomieszczenia i neutralizuje promieniowanie emitowanie przez urządzenia elektroniczne (laptopy, telewizory, smartfony, tablety).

  • Figowiec

    Pochłania benzen, formaldehyd, i amoniak obecny w częściach komputerowych i i środkach czystości.

  • Filodendron

    Działa podobnie jak figowiec. Może być jednak niebezpieczny dla małych dzieci i zwierząt!!!

  • Gerbera

    To chyba jedyna roślina, która usuwa niemal wszystkie rodzaje zanieczyszczeń z powietrza, dodatkowo doskonale podnosi poziom wilgoci w pomieszczeniu.

  • Chryzantema

    Absorbuje amoniak, benzen, formaldehyd, tlenek węgla i trójchloroetylen.

  • Bluszcz

    Pochłania benzen obecny w lakierach i środkach czystości, ksylen, który jest m.in. w klejach do podłóg, formaldehyd znajdujący się w meblach i dywanach oraz trójchloroetylen obecny w farbach drukarskich i chlorowanej wodzie. Dobrze toleruje ciemniejsze pomieszczenia.

2. Częste odkurzanie

Regularne odkurzanie i usuwanie kurzu pozwoli pozbyć się substancji, które już osiadły. Dobrym pomysłem jest odkurzacz wodny albo przynajmniej porządny filtr. Warto także często przecierać podłogi na mokro – wtedy będziemy mieć pewność, że zabrudzenia faktycznie zostały usunięte, a nie tylko wzbiły się w powietrze.

3. Nawilżanie powietrza

Suche powietrze to takie, którego wilgotność wynosi poniżej 40 proc. Tymczasem utrzymywanie wysokiej wilgotności (optymalnie na poziomie 60 proc.) sprawia, że pyły unoszące się w powietrzu są cięższe i łatwiej opadają. Wtedy można je odkurzyć. Poza tym odpowiednie nawilżenie powietrza jest bardzo korzystne dla ogólnego samopoczucia: nie wysychają spojówki ani śluzówka i łatwiej radzimy sobie z infekcjami.

Najprościej nawilżyć powietrze poprzez zawieszenie specjalnych pojemników z wodą na kaloryferze. Kiepskim pomysłem jest rozwieszanie prania lub mokrych ręczników w celu nawilżenia powietrza, ponieważ nawet porządnie wypłukane mogą zawierać detergenty, które są następnie wdychane przez całą rodzinę. Innym sposobem jest zainwestowanie w specjalny nawilżacz powietrza.

4. Wietrzenie pomieszczeń

Oczywiście nie w chwili, gdy na zewnątrz normy są kilkukrotnie przekroczone (choć zdaniem niektórych naukowców mikroklimat zawilgoconych, zamkniętych pomieszczeń może być nawet bardziej szkodliwy niż ten toksyny na zewnątrz). A wilgoci nie da się uniknąć – powstaje ona wskutek codziennych czynności. Jeśli nie będziemy dbać o wymianę powietrza, łatwo może dojść do rozwinięcia się grzybów lub pleśni. Zwłaszcza mieszkania w nowych budownictwach przypominają szczelnie zamknięte pudełka.

Jak wietrzyć? Tak, żeby doprowadzić do wymiany powietrza, a nie do wychłodzenia mieszkania. Zbyt długie otwieranie okien jest nieekonomiczne. Wystarczy maksymalnie 10 minut. Lepiej zrobić kilkukrotne intensywne wietrzenie (otworzyć kilka okien) niż raz, ale za długo. Okna powinny być otwarte na oścież, nie uchylone. Jeśli mieszkanie ma kilka pomieszczeń, warto je wietrzyć oddzielnie.

5. Dla szczególnie wymagających: oczyszczacze powietrza

Jeśli w domu są osoby szczególnie wrażliwe (na przykład mali alergicy), konieczne może być zakupienie specjalnych oczyszczaczy. Zasysają one powietrze, przepuszczają je przez filtr i wydmuchują już oczyszczone. Nie jest to szczególnie tanie rozwiązanie. Być może dlatego jest tak mało popularne.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “5 sposobów, by poprawić jakość powietrza w domu”

Niestety nawet pokaźna roślinność w domu jednorodzinnym zimą nie wystarczy. U nas dopiero dwa oczyszczacze (na góre i na dół) sprawiły, że czujnik nie pokazywał złej jakości. Dwa średnie modele truelife p5 dokładnie.
Chcialabym naturalniej, ale nie da sie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.