Kategorie
Zdrowie

5 sposobów na potliwość stóp

Zamiast stosować toksyczne spraye odświeżające do stóp warto spróbować naturalnych, relaksacyjnych terapii, które zmniejszą potliwość i usuwają nieprzyjemny zapach. Z 2-3 mln gruczołów potowych na naszych ciałach aż pół miliona znajduje się na stopach. Produkty przemiany materii bakterii powodują nieprzyjemny zapach. Kiedy stopy pocą się w butach, bakterie mają więcej pożywienia. Nasz cel to pozbycie się dwóch rzeczy – bakterii i potu. Dzięki temu stopy będą czyste, suche, a domownicy nie będą narażeni na wdychanie szkodliwych substancji. Uwaga, nie należy mylić kąpieli dla stóp o działaniu bakteriobójczym, o których mowa w tekście, z moczeniem stóp jako domowym sposobie na walce z przeziębieniem.

stopy

Czy dzieci, którym pocą się stopy, mogą stosować takie kąpiele? Nadmierna potliwość stóp u dziecka wymaga konsultacji pediatrycznej.

5 sposobów na zdrowe stopy

1. Kąpiel w solance

Do miski z ciepła wodą dodaj pół filiżanki soli Epsom. Trzymaj nogi przez 20-30 minut. Możesz dodać do wody 1-2 krople olejków eterycznych o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, np. drzewa herbacianego, cytrynowego, mięty pieprzowej. Dodanie olejku miętowego powoduje przyjemne uczucie ochłodzenia. Powtarzamy nawet 2 razy dziennie.

Słowo o soli Epsom:

  • inna nazwa to sól gorzka lub angielska;
  • jest bez zapachu;
  • wyglądem przypomina sól kuchenną;
  • to naturalnie czysty związek mineralny – siarczan magnezu (MgSO4);
  • ma obojętną wartość pH dla skóry.

2. Szałwia + rozmaryn

Szałwia ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, ściągające. Rozmaryn działa antybakteryjne, przeciwgrzybiczo i ściągająco, znacznie ograniczając wytwarzanie potu.

Do miski z gorącą wodą dodajemy łyżeczkę suszonego rozmarynku i 2 łyżeczki suszonej szałwii. Następnie czekamy kilka minut, aż woda przestygnie, ale nadal będzie ciepła. Moczymy stopy ok. 30 minut. Powtarzamy raz dziennie.

3. Soda oczyszczona

Soda ma mnóstwo zastosowań. Okazuje się, że działa cuda także w kwestii odświeżania. Zabija bakterie i grzyby, zmiękcza naskórek, niweluje nieprzyjemny zapach. Cytryna ma działanie ściągające, redukuje nadmierne pocenie się oraz ma wspaniały świeży zapach.

Do miski z ok. 8 szklankami ciepłej wody dodajemy 1/4 szklanki sody oczyszczonej. Następnie dodajemy sok wyciśnięty z jednej cytryny. Moczymy stopy ok. 15-20 minut i pozostawiamy je do wyschnięcia (nie osuszamy ręcznikiem).

4. Ocet jabłkowy

Może nam się wydawać, że ocet jabłkowy, z racji swojego zapachu, niekoniecznie może być eliksirem na czyste i pachnące stopy. A jednak. Skutecznie likwiduje bakterie i nieprzyjemny zapach.

Do miski z ciepłą wodą dolewamy ½ szklanki białego destylowanego octu lub octu jabłkowego. Stopy moczymy codziennie przez ok. 15 minut. Pozwalamy im wyschnąć. W razie potrzeby możemy przepłukać stopy w zimnej wodzie.

5. Herbata

Moczenie stóp w herbacie, zwłaszcza mocnej, działa bakteriobójczo i ściąga pory, redukując pocenie się. Przygotowanie naparu do moczenia jest bardzo proste, wystarczy 2 torebki herbaty gotować w 500 ml wody. Następnie po wyjęciu torebek dolewamy wodę do objętości 2 litrów roztworu i wlewamy go do miski. Moczymy stopy 30 minut i zabieg powtarzamy codziennie.

Źródło: healthandnaturalliving.com, wikipedia.org/wiki/Siarczan_magnezu
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

2 odpowiedzi na “5 sposobów na potliwość stóp”

Czy te metody również można stosować w ciąży? We wcześniejszym artykule zauważyłam, że olejki eteryczne nie są wskazane…

Przyczyny potliwości stop są różne, warto skonsultować ten problem u specjalisty. Ja chodziłam do Instytutu Podologicznego w Rzeszowie, dzięki odpowiedniej kuracji i odpowiednim wkładkom dobranym przez podologa przestałam mieć z tym problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.