Kategorie
Archiwum

5 znanych mam o ekorodzicielstwie

Zapytaliśmy znane mamy, co dla nich znaczy “być eko” i jak zdrowe, świadome decyzje wpływają na ich życie z dzieckiem na co dzień

Zmiana stylu życia na zdrowszy, bliższy naturze, często ma miejsce w momencie przyjścia na świat dziecka. Zapytaliśmy znane mamy, co dla nich znaczy “być eko” i jak zdrowe, świadome decyzje wpływają na ich życie z dzieckiem na co dzień. Dla mam, które wybrały tę drogę, “eko” to nie tylko zdrowe jedzenie, naturalne kosmetyki i segregacja śmieci, ale także sposób bycia z dzieckiem, pełen bliskości i zaangażowania.

5 znanych mam odpowiada na pytanie: Co cię łączy z ekorodzicielstwem?

Zuza Ziomecka

Aktywistka, była redaktorka naczelna Aktivista i Gagi, mama dwójki dzieci

Jestem mamą. Z “eko” mam tyle wspólnego, że staramy się gotować ze świeżych, sezonowych owoców i warzyw, uczymy nasze dzieci segregować śmieci – w domu są osobne kosze na różne surowce. W użyciu mamy torebki płócienne na zakupy. Właśnie pozbywamy się wszystkich plastikowych naczyń na rzecz ceramicznych.

Monika Mrozowska

Aktorka, mama, autorka książki kucharskiej „Przemytnicy marchewki, groszku, soczewicy”

Z ekorodzicielstwem łączą mnie przede wszystkim moje dzieci! Zależy mi, żeby pokazywać im alternatywne sposoby na spędzanie wolnego czasu i na życie w ogóle. Wielu osobom ekologiczne życie kojarzy się z dużymi wyrzeczeniami, ograniczeniami. Tymczasem tak wcale nie jest! Nagle okazuje się, że jest ciekawsze, pełniejsze i… smaczniejsze. Bo zamiast bezmyślnie siedzieć przed telewizorem, zaczynamy z naszymi dziećmi grać w planszowe gry i odkrywamy przy tym, że bawimy się tak samo dobrze, jak one. Podczas spaceru po lesie w końcu zaczynamy z nimi rozmawiać, a nie tylko pytać w kółko, do znudzenia: „I jak było w szkole?” I wreszcie, przygotowując wspólnie prawdziwy, domowy obiad, a nie danie z papierka, żeby było szybciej, możemy im się przyjrzeć i zobaczyć, jak szybko rosną. A w głębi serca mieć nadzieję, że za kilka lat one tak samo usiądą przy stole ze swoimi dziećmi, bo przecież dzieci są najważniejsze.

Katarzyna Bujakiewicz

Aktorka filmowa i teatralna, od półtora roku – mama

Moja przygoda z byciem “eko” rozpoczęła się po narodzinach córeczki. Zainspirowała mnie moja koleżanka, która polecilła mi parę stron do poczytania, i tak się zaczęło. Nie chcę faszerować mojego dziecka niepotrzebną chemią, ani w kosmetykach, ani w jedzeniu. Dlatego za radami innych eko-mam gotuję kaszę jaglaną, kupuję lokalne produkty i używam eko-kosmetyków. Szczególnie korzystam z eko-metod przy przeziębieniach – aromaterapię i inne metody naturalne staram się stosować, jak tylko pojawia się katar. Czasem widzę, że znajomi patrzą na mnie jak na wariatkę, kiedy nie pozwalam córce na jedzenie mandarynek, ale staram się to ignorować. Zwłaszcza zdrowe żywienie jest dla mnie ważne. Bycie eko nie jest łatwe, ale uczę się cały czas. Moje ukochane książki to „W głębi kontinuum” Jean Liedloff i „Poradnik dla zielonych rodziców” Reni Jusis.

Sylwia Chutnik

Prezeska Fundacji MaMa, feministka i felietonistka, mama 8-latka 

Promuję ekorodzicielstwo w Fundacji MaMa – piszę o chustach, zdrowej diecie, karmieniu piersią… Wspieram je również felietonami (np. w magazynie GAGA). Moja rodzina (w tym 8-letni syn) nie je mięsa, a dodatkowo segregujemy śmieci, pomagamy zwierzakom i oszczędzamy papier (uwaga: nie dotyczy kupowania książek! :) ) Od czasu do czasu, w miarę możliwości, staramy się też zdobywać inne plusiki w eko-niebie…

Agnieszka Szydłowska

Dziennikarka radiowej Trójki, w której prowadzi audycję „Mama nieidealna” oraz programy muzyczne i kulturalne, mama Jurka i Poli

Nie wyznaję żadnej teorii na temat wychowania i eko. Dzieci noszą używane ubrania, ale mają też nowe. Dokładnie sprawdzam, co jedzą, i dbam o składniki, ale bywa, że dostają frytki ze znanym logo… Chciałam używać chusty, ale cierpiał mój kręgosłup. Nie mam siły na zgłębianie prania orzechami, czasu na szydełkowanie i dyskutowanie o stylu życia. Cały wolny czas poświęcam na bycie z dziećmi, bardzo bliskie.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.