Kategorie
Rodzina

6 argumentów, by z okazji Dnia Dziecka podarować dzieciom więcej czasu

Dajcie dzieciom prezent na Dzień Dziecka. To fajne dostać prezent, kto tego nie lubi? Taki prezent namacalny – zabawkę czy przedmiot, który sprawi radość. Ale dajcie im także inny prezent, ten naprawdę ważny. Na pewno wiecie jaki. Ten z wyłączonym telefonem, patrzeniem sobie w oczy i byciem razem naprawdę! Wspólny czas.

Patrząc na swoje dzieci bez wątpienia wiecie, dlaczego jest to takie ważne. Ponieważ:

1. Dając dzieciom czas, dajemy im siebie

Potrzebą każdego dziecka jest bliskość rodzica i wspólnie spędzany czas. Gdy więc organizujemy wspólne wyjście na spacer, gry i zabawy lub wspólne leniuchowanie – wówczas tak naprawdę dajemy dzieciom siebie. Towarzystwo rodzica, za którym one przepadają (choć nie zawsze manifestują to w sposób, jakiego byśmy oczekiwali!), zdecydowanie wygrywa z kolejną lalką Barbie czy zestawem Lego. Tym bardziej, że przez bycie razem…

2. …możemy zbudować niepowtarzalną więź, której nie zastąpią zabawki

Czy więź budują prezenty? Pokoje pełne zabawek? Gadżety z okładek czasopism i nowe ciuchy od znanych projektantów? Nie! I bardzo dobrze, bo gdyby tak było, nasze ludzkie życie byłoby uboższe o całą cudowną masę doświadczeń, jakimi możemy się dzielić z najbliższymi. Chcesz mieć dobrą relację z dzieckiem – zacznij od dzisiaj. I nie przeliczaj czasu na godziny czy minuty, ale na efektywność. Najlepszy czas to ten, kiedy dajemy siebie dzieciom w 100 procentach. To działa!

3. Wspólny czas przechowuje się w pamięci dłużej niż pamięć o zabawce

Z pewnością są takie zabawki z twojego dzieciństwa, które pamiętasz do dziś. Zapamiętałeś je nie tyle przez sam fakt posiadania, ale ładunek emocjonalny, jaki ze sobą niosą. To właśnie emocje nasz mózg zapamiętuje najlepiej. Wspólnie spędzony czas to najlepsze jakościowo emocje, jakie możemy zaserwować naszym dzieciom. Pamiętasz czuły pocałunek mamy, troskliwy gest ze strony taty albo wspólne wakacje nad morzem lub w górach? To właśnie ten czas umożliwił stworzenie w pamięci obrazu, który trwa w tobie do dziś. Zatroszcz się o to, by i twoje dziecko mogło nieść ze sobą przez życie takie wspomnienia. Związane z czasem, nie z materialnymi przedmiotami.

4. Wspólny czas rozwija

Badania pokazują, że im więcej czasu spędzamy z naszymi dziećmi, tym lepiej się one rozwijają i to nie tylko pod względem emocjonalnym, ale też fizycznym. Dzieci przytulane, doświadczające bliskości ze strony rodziców nie muszą tracić energii na mozolne zdobywanie tego, czego potrzebują – czyli naszej uwagi*.

5. Warto uczyć dzieci, że pieniądze to nie wszystko

Pieniądze szczęścia nie dają, ale to prawda, że pomagają żyć godnie i z większym luzem, niż gdy ich nie ma. Dlatego nie proponujemy ci rzucenia pracy i postawienia wszystkiego na jedną kartę (bo praca to też radość z samorozwoju i spełniania swoich marzeń – oby każda taka była!), ale chcemy, byś po pierwsze zdał sobie sprawę, że pieniądze to nie wszystko, a po drugie – przekazał to dziecku. Życie jest szczęśliwsze, gdy nie traktujesz pieniędzy i przedmiotów jako czegoś, co warunkuje twoje dobre samopoczucie. Bo te czasem są, a czasem ich nie ma. Relacje, jeśli prawdziwe, są znacznie trwalsze.

6. Dzieci są dla nas ważne

A jak pokazać dziecku, że jest dla nas ważne? Podarować mu czas pełen uważności, uśmiechu i życzliwości. Czas, w którym wyłączamy telefony, skupiamy się na zabawie, oddajemy się jej bezgranicznie i czerpiemy radość z bycia razem.

„Dzieci bardziej niż inni potrzebują mieć zupełną pewność, że są kochane przez tych, którzy mówią, że je kochają”. A co daje większą pewność bycia kochanym i ważnym niż dobrze spędzony wspólnie czas?

Cytat z: Wspólny czas – dla dziecka równie ważny jak poczucie bezpieczeństwa

Zawsze znajdzie się coś, co odciągnie naszą uwagę od rzeczy najważniejszych – niezależnie czy będzie to praca i projekty do oddania na wczoraj, dom, który mimo usilnego sprzątania wciąż wygląda, jakby przeszło przez niego tornado, czy telefon, który nieustannie dzwoni i wymaga od nas niemal natychmiastowej reakcji. Żyjemy w permanentnym niedoczasie, licząc na to, że jeśli wytrwamy w tym stanie jeszcze trochę, to wkrótce będziemy mieć więcej czasu, by żyć po swojemu. Ale żeby to było możliwe, trzeba ustalić pewne reguły i nauczyć się troszczyć o swoje granice. A także granice swojej rodziny. Wyznaczenie rodzinnego czasu na bycie razem bez zbędnych przeszkadzaczy jest pierwszym ważnym krokiem w stronę tego lepszego, bardziej świadomego życia. A więc – do dzieła!

5 pomysłów na spędzenie wspólnego czasu w Dzień Dziecka:

1. Wspólny wyjazd z noclegiem

Każdy musi czasem odpocząć od domu – również twoje dziecko. Zmienić otoczenie, odetchnąć pełną piersią, doświadczyć czegoś nowego. Niezależnie od tego, czy będzie to wyjazd do hotelu pełnego udogodnień dla maluchów, czy zwykła wyprawa pod namiot – najważniejsze, że zaserwujemy sobie i dzieciom czas na bycie razem, odkrywanie i poznawanie siebie, na wspólną zabawę. Dla nas na plus jest również to, że nic tak jak własny dom nie odciąga naszej uwagi (bo niepozmywane naczynia, niepościelone łóżko itd.). Na wyjeździe ten problem po prostu znika!

2. Wycieczka w miejsce, które sprawi dziecku radość

Dzieci uwielbiają wycieczki, bo pozwalają im poznawać otaczający świat i zazwyczaj oznaczają masę wrażeń niedostępnych na co dzień. PKP Intercity z okazji tegorocznego Dnia Dziecka wszystkim maluchom serwuje darmowe bilety kolejowe – czemu by więc nie zabrać dzieci na przejażdżkę pociągiem? Pojechać wspólnie na jeden dzień na wieś, odpocząć od miasta, wybrać się do gospodarstwa agroturystycznego, by poznać dzikie zwierzęta. Możliwości jest cała masa!

3. Specjalny czas na zainteresowania dziecka

Jeśli twój maluch kocha dinozaury, wybierzcie się wspólnie do muzeum, w którym będzie można je spotkać. Jeśli tą pasją jest projektowanie ubrań – może uda wam się zaaranżować spotkanie z projektantem, wybrać na jednodniowy kurs szycia. A może twoje dziecko kocha kolej – wówczas wyprawa do parowozowni mogłaby być okazją do poznania niezwykłej historii tych maszyn… Choć czasem i zwykła bocznica kolejowa potrafi dostarczyć odpowiedniej ilości wrażeń.

4. Przyjacielski piknik

Zaproś zaprzyjaźnione rodziny do zorganizowania wspólnego rodzinnego pikniku w ulubionym parku. Przygotujcie wspólnie przekąski, zorganizujcie zabawy dla dzieci i spędźcie miło czas na łonie natury.

5. Domowa niespodzianka

A może wolisz przygotować dla malucha przyjęcie niespodziankę, na które zaprosisz jego innych znajomych (z przedszkola, żłobka lub z podwórka)? Proponujemy przyjęcie pełną parą – z serpentynami, balonami, kolorowymi talerzykami pełnymi smakołyków i dobrą, skoczną muzyką.

* W. Sears, M. Sears, Księga Rodzicielstwa Bliskości, Mamania 2013.

Foto: flikr.com/thebriscoes

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.