6 napojów, których nie warto dawać dzieciom
| 6 napojów, których nie warto dawać dzieciom

6 napojów, których nie warto dawać dzieciom

Rynek oferuje pełną gamę napojów, które kuszą kolorem, etykieta i reklamą. Ale czy fakt, że coś ma napis „najlepsze dla dziecka” takim je właśnie czyni? Oto 6 najgorszych napojów dla dzieci:

1. Napoje gazowane

Numer jeden na naszej liście to napoje gazowane. Ten rodzaj płynów absolutnie nie nadaje się dla dzieci. Zawarty w nich dwutlenek węgla podrażnia żołądek. Większość napojów gazowanych ma w swoim składzie mnóstwo cukru, który uzależnia dziecko, powoduje skoki insuliny, a jego spożywanie prowadzi do otyłości. Pozostała część zazwyczaj dosładzana jest szkodliwym aspartamem. Do tego dochodzą sztuczne barwniki, które są nieobojętne dla zdrowia dziecka, a w niektórych przypadkach kofeina – dla dziecka po prostu szkodliwa. Niestety, również gazowana woda mineralna nie jest najlepszym wyborem, ponieważ także i ona podrażnia układ trawienny.

2. Kolorowe napoje

Kolejny przegrany w kategorii „najlepszy napój dla dzieci” to kolorowe napoje. Są bardzo popularne, pretendują do miana zdrowych zamienników owoców, kuszą ładnym opakowaniem, przyjazną nazwą i reklamą, że dodadzą energii i witamin. Niestety, one również zawierają mnóstwo cukru lub, co gorsza, syropu glukozowo-fruktozowego, który przyczynia się do powstawania cukrzycy typu 2, podwyższa poziom cholesterolu LDT i trójglicerydów. Kolorowe napoje w swoim składzie mogą mieć także dużą ilość chemicznych konserwantów i sztucznych barwników. Te ostatnie wpływają na pracę układu nerwowego i nadmiernie pobudzają. Mogą mieć szkodliwy wpływ na umiejętność skupienia uwagi, wywoływać reakcje alergiczne i zwiększać objawy astmy.

3. Napoje i nektary owocowe

Chcąc dla swojego dziecka zdrowia, pragniemy zapewnić mu owocowy posiłek. Od najmłodszych lat słyszymy, że soki owocowe zawierają mnóstwo witamin. Nie dajmy się jednak zwieść i nie kupujmy napojów owocowych w kartonie. Ich skład nie jest regulowany żadnymi przepisami, więc to od producenta zależy, ile w nich będzie owoców, a zazwyczaj są one na samym końcu składu. Napoje tego typu rzadko kiedy smakują naturalnie, a nawet jeśli, to jest to zazwyczaj zasługą sztucznych dodatków. Oprócz małej ilości owoców znajdują się w nich też cukier, konserwanty i sztuczne aromaty.

Nektary zazwyczaj zawierają więcej owoców, ale ich ilość w zależności od owocu nie przekracza 50%. Są dosładzane i zakwaszane, a także zawierają sztuczne aromaty.

4. Soki z kartonu

Również soki z kartonu (inaczej zwane sokami 100%) trafiły na naszą niechlubną listę. Niestety – taki sok nie zastąpi dziecku posiłku owocowego i nie zaspokoi zapotrzebowania na witaminy. Soki z kartonu są najczęściej odtwarzane z koncentratu. Z racji wysokich cen magazynowania i transportu wody owoce odparowuje się, by uzyskać koncentrat, a następnie docelowo dodaje się taką ilość wody, jaka została odparowana. Powoduje to znaczną utratę witamin, a także w przypadku soków klarownych całkowite pozbawienie błonnika. Soki są często dosładzane, a informacja taka nie musi być zawarta na opakowaniu, jeśli ilość cukru nie przekracza 15 g (łyżka stołowa) na litr.

5. Czarna herbata, herbaty mrożone, herbatki granulowane

Czarna herbata nie nadaje się dla dzieci głównie dlatego, że zawiera pobudzającą teinę. Chris Cashin z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetyków jest zdania, że małe dzieci nie powinny pić herbaty, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na wchłanianie żelaza przez młody organizm.
Herbaty mrożone sprzedawane w butelkach również zawierają dużą ilość cukru i konserwantów. Herbatki granulowane przeznaczone dla dzieci zazwyczaj mają w swoim składzie na pierwszym miejscu cukier i znikomą ilość wartościowych składników.

6. Wody smakowe

Choć atrakcyjne w wyglądzie opakowania, to w rzeczywistości nic więcej jak woda z dodatkiem cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego. I to w niebagatelnych ilościach – wypijając 1,5 litra takiej “wody”, dziecko spożywa 12 łyżeczek cukru! Dodatkowo w napojach tego typu są konserwanty (głównie benzoesan sodu), sztuczne aromaty i przeciwutleniacze.

W takim razie co pić? Co podawać dziecku, by zaspokoić jego pragnienie i nie zaszkodzić zdrowiu?

1. Woda

Woda to zawsze najwłaściwszy wybór. Najlepsza będzie ta ze źródeł głębinowych, ale równie dobrze sprawdzi się kranowa filtrowana. Jeśli już musimy kupić dziecku wodę w butelce, zwróćmy uwagę, żeby była ona średnio zmineralizowana, i pamiętajmy, że butelka PET nie nadaje się do ponownego kontaktu z żywnością.

2. Soki wyciskane

Samodzielnie wyciskane soki owocowe i blendowane koktajle będą świetną alternatywną dla posiłku owocowego, sposobem na zapewnienie dziecku naturalnych witamin i zaspokojenie pragnienia.

3. Kompoty

Domowy kompot z owoców ze znanego źródła jest doskonałym uzupełnieniem codziennego menu. Ugotowany bez cukru, pity zarówno na ciepło, jak i na zimno będzie smacznym dodatkiem do posiłku.

4. Herbaty ziołowe

Herbatki ziołowe świetnie nadają się dla dzieci. Warto pamiętać o tym, że nie należy pić ich przez długi czas i że nie wszystkie można podawać maluchom. Ważne jest też, by nie były to zioła ekspresowe, zaparzane w torebce. Jak wykazał profesor Różański na przykładzie badania herbaty z melisy, zawartość cennego olejku eterycznego (który to w melisie jest najważniejszym składnikiem aktywnym) w suszu z torebki ekspresowej wyniosła… 0,006%*.
Herbaty ziołowe najlepiej parzyć z własnoręcznie wyhodowanych ziół lub kupować cięty susz.

5. Kawa zbożowa, kakao, karob

Dobrymi i zdrowymi napojami dla dzieci są także kawa zbożowa i prawdziwe kakao. Biorąc jednak pod uwagę, że cykoria obecna w kawie zbożowej i kakao działają pobudzająco, lepiej proponować je dziecku do porannego posiłku. Wieczorem warto postawić na karob, który jest zbliżony w smaku do kakao, a nie wykazuje działania pobudzającego.

Przeczytaj: 9 przepisów na napoje dla dzieci

* rozanski.li/3821/dlaczego-melisa-rzadko-dziala-uspokajajaco/

Foto: flikr.com/erlendaaby

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

10 silnie zakorzenionych mitów na temat diety małego dziecka

Niesamowite właściwości pyłku pszczelego

„Najważniejsze to nie zrzędzić”. Rozmowa z Olgą i Adamem Hallerami

Przejdz do: