Kategorie
Zdrowie

6 skutecznych i naturalnych alternatyw dla środków przeciwbólowych

Jest wiele powodów, dla których należy unikać częstego zażywania aspiryny czy ibupromu. Mają one związek z anemią, uszkodzeniem DNA, chorobami serca, utratą słuchu, nadciśnieniem, poronieniami, a nawet śmiertelnością podczas grypy (to tylko 7 z ponad 24 negatywnych dla zdrowia skutków).

Według Reutersa „Długotrwałe stosowanie dużych dawek leków przeciwbólowych, takich jak Ibuprom lub Diklofenak, jest równie niebezpieczne pod względem ryzyka zawału mięśnia sercowego jak stosowanie leku Vioxx, który został wycofany z obrotu ze względu na potencjalne zagrożenia”.
Chociaż istnieje wiele niekorzystnych dla zdrowia skutków przyjmowania ibupromu, nadal zażywa się go w ogromnych ilościach, ponieważ jesteśmy społeczeństwem oczekującym szybkiej poprawy i krótkoterminowych rezultatów. Według niektórych statystyk z lat ubiegłych, w roku 1998 w samych Stanach Zjednoczonych wydano ponad 500 tys. funtów na produkcję tylko i wyłącznie kwasu acetylosalicylowego (główny składnik aspiryny). Obecnie ta kwota jest prawdopodobnie jeszcze wyższa.

Korzystanie z takiej ilości lekarstw ma związek z obecną kulturą, w której przestaliśmy cenić właściwe odżywianie i nie dbamy o nasz dobrostan psychiczny i emocjonalny w takim samym stopniu, jak o nasze ciała. Ponieważ często ta równowaga jest zaburzona, odczuwanie bólu w różnych częściach ciała jest bardzo powszechne.

Naturalne podejście

Wiele osób może być zaskoczonych informacją, że większość konwencjonalnych lekarstw jest inspirowanych naturalnymi źródłami. Koncerny farmaceutyczne prowadzą testy i badania na temat skuteczności naturalnej substancji dla danej choroby. Gdy stwierdzą, że wyniki są pozytywne, tworzą syntetyczną wersję tej samej substancji i opatentowują tak, aby produkt nadawał się do sprzedaży. Wersja syntetyczna może działać szybciej, czasem może także działać lepiej – jeśli substancja naturalna jest złej jakości. Ale koszty zdrowotne, które ponosimy, używając wersji syntetycznej, często nie są warte żadnego kompromisu. Ponieważ natura wyposażyła nas we wszystko, czego potrzebujemy, aby radzić sobie z dolegliwościami, które mogą się pojawić, skorzystajmy z tego. Są to rozwiązania lepiej odpowiadające naszym ciałom niż ich syntetyczne odpowiedniki.

  1. Kora wierzby białej – zioło, które było kiedyś naturalną aspiryną. Zawiera substancję o nazwie salicyna, która w żołądku zmienia się w kwas salicylowy. Kwas acetylosalicylowy jest głównym składnikiem aspiryny, jednak w postaci syntetycznej wpływa drażniąco na żołądek. Kora wierzby białej jest skuteczna w łagodzeniu bólu, stanów zapalnych i gorączki. (Warto każdorazowo dostosować dawkę indywidualnie do potrzeb danej osoby).
  2. Kapsaicyna – ten środek wykorzystywany jest głównie miejscowo. Skutecznie łagodzi nerwobóle, bóle mięśni i stawów poprzez interferencję z substancją występującą naturalnie w organizmie znaną jako substancja P, która transmituje sygnał bólu do mózgu. Często występuje w postaci żelu lub kremu o różnym natężeniu. To lekarstwo może być używane 3-4 razy dziennie. Kapsaicyna jest pozyskiwana z papryczek chilli, więc niektórzy na początku stosowania odczuwają lekkie pieczenie. W miarę stosowania ustępuje i często zanika zupełnie.
  3. Boswellia – znana także jako „indiańskie kadzidło”, jest dostępna jako suplement i krem do stosowania miejscowego. Ma właściwości przeciwzapalne dzięki zawartości kwasów boswelliowych ekstrahowanych z drzew. Pomaga poprawić przepływ krwi do stawów i zapobiega stanom zapalnym, blokując białym krwinkom wejście do uszkodzonej tkanki. Sugerowana dawka wynosi 450–750 mg na dobę przez 3–4 tygodnie.
  4. Koci pazur – znany również jako Uncaria tomentosa lub una de gato, rośnie w Ameryce Południowej i jest znanym środkiem przeciwzapalnym. Pomaga w blokowaniu produkcji prostaglandyny – hormonu, który przyczynia się do powstawania stanów zapalnych i bólu w organizmie. Proponowane dawki to 250–1000 mg 1–3 razy dziennie. Zbyt duża dawka kociego pazura w ciągu jednego dnia może powodować biegunkę.
  5. Kwasy omega-3 – mają właściwości przeciwzapalne, są korzystne dla osób, które cierpią na artretyzm oraz inne dolegliwości wywołane zapaleniem stawów i stany zapalne jelit. Poza właściwościami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi zmniejszają również ryzyko chorób układu krążenia. Polecane nie tylko osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów, dla których to ryzyko jest zwiększone, pomagają także walczyć z zabójcą numer jeden na świecie, którym jest choroba serca. Sugerowana dawka kwasów omega-3 to 1000 mg na dobę. Weganie poszukujący alternatywnych źródeł omega-3 w diecie mogą spróbować nasion konopi, nasion chia, nasion lnu, wodorostów, zielonych warzyw itp.
  6. Kurkumina – znana także jako kurkuma (kurkumina jest składnikiem zioła kurkumy), jest silnym środkiem przeciwbólowym. Podobnie jak kapsaicyna, blokuje drogę sygnału bólowego do mózgu. Badania wykazały, że kurkumina jest skuteczna w łagodzeniu bólu, nawet przewlekłego, jest także pomocna w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Sugerowaną dawką jest 400–600 mg przyjmowane 3 razy dziennie. Kurkumina, tak samo jak prozac, jest również skuteczna w leczeniu depresji, ale nie ma działań niepożądanych.

Dlaczego boli?

Powinniśmy pamiętać, że za doświadczaniem bólu fizycznego może kryć się wiele czynników. Obecnie czujemy ból i natychmiast chcemy go zniwelować, nie próbujemy odnaleźć przyczyny. A boleć może z wielu różnych powodów – od prostych fizycznych dolegliwości począwszy, na napięciach emocjonalnych skończywszy. Następnym razem, gdy poczujesz ból, zatrzymaj się na chwilę i odpocznij. Bądź w kontakcie ze swoim ciałem i postaraj się poczuć, o co chodzi. Im bardziej świadomie kontaktujemy się ze swoim ciałem, tym więcej o nim wiemy i tym łatwiej nam odkryć przyczynę dolegliwości. Ból jest sposobem, w jaki natura mówi nam, że trzeba coś zmienić pod względem fizycznym lub emocjonalnym. Wiele możemy się nauczyć z własnych doświadczeń, jeśli będziemy wystarczająco uważni.

Tłumaczenie: collective-evolution.com

Foto: flikr.com/shitsuren

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.