7 mądrych książek o rodzicielstwie
KIDS FASHION - 100 najciekawszych propozycji. Zobacz...
| 7 mądrych książek o rodzicielstwie

7 mądrych książek o rodzicielstwie

1. Sheila Kitzinger „Rok po urodzeniu dziecka”

To chyba najlepsza książka o pierwszym roku z dzieckiem, jaką kiedykolwiek napisano. Już sam tytuł jest znaczący. Nie „Pierwszy rok życia dziecka”, a raczej „Pierwszy rok życia mamy”, bo przecież wraz z narodzinami pierwszego dziecka rodzimy się również my jako matki. Ta książka fantastycznie oswaja lęki i pozwala odnaleźć się ze swoim doświadczeniem w doświadczeniu innych kobiet. „Rok po urodzeniu dziecka” to książka, która przywraca wiarę w to, że jesteśmy w stanie przetrwać pierwszy rok życia naszego dziecka.

2. Sheila Kitzinger „Płaczące niemowlę”


Dopóki sami nie zostaniemy rodzicami, nie jesteśmy w stanie przewidzieć naszej reakcji na płacz naszego własnego dziecka. Co nie znaczy, że nie warto spróbować się przygotować na ten trudny aspekt rodzicielstwa, korzystając z doświadczeń innych. Kitzinger w „Płaczącym niemowlęciu” zbiera doświadczenia kilkuset matek, które odpowiedziały na jej apel w brytyjskim piśmie dla rodziców i opisały jak często płaczą ich dzieci i jak sobie z tym radzą oraz jakie uczucia wzbudza w nich płacz dziecka. Dokłada do tego opisy sposobów, jakimi radzą sobie z płaczem różne kultury, co razem tworzy istny kalejdoskop rodzicielskich doświadczeń. W tej książce nie ma instrukcji uspokajania niemowląt, za to świetnie przygotowuje ona rodziców do tego, że codzienność z dzieckiem odbiega od rzeczywistości rodem z telewizyjnych reklam produktów dla maluchów.

3. Jean Liedloff “W głębi kontinuum”

Książka jest zapisem obserwacji autorki z pięciu wypraw do wenezuelskiej dżungli. Życie Indian z plemienia Yequana, z którymi spędziła dwa i pół roku, wygląda zgoła odmiennie od tego, do którego była przyzwyczajona, wydają się oni być dużo szczęśliwsi. Jean Liedloff stawia tezę, że przyczyną, dla której potrafią oni czerpać z życia więcej radości, jest odmienny sposób wychowywania dzieci, zgodny z – jak to Liedloff określa – ludzkim kontinuum. Autorka jest bardzo surowa w ocenie naszej współczesnej kultury, ale jej radykalizm nikogo nie pozostawia obojętnym. Od tego już blisko do dyskusji o tym, jak powinny wyglądać relacje międzyludzkie w naszym społeczeństwie i do zmian. Te zaś zaczynają się od pierwszych chwil z noworodkiem.

4. Bruno Bettelheim “Wystarczająco dobrzy rodzice”

Najważniejsza książka Brunona Bettelheima, „Cudowne i pożyteczne”, poświęcona jest znaczeniu baśni. Dzięki „Wystarczająco dobrym rodzicom” poznajemy Bettelheima jako psychologa i pedagoga. Ta książka pomaga znaleźć w rodzicielstwie właściwe proporcje. Zamiast koncentrować się na idealnej pielęgnacji noworodka, proponowaniu najbardziej kreatywnych zabaw starszakom, Bettelheim skupia się na celu dobrego rodzicielstwa – pozwoleniu dzieciom na bycie tymi, kim chcą być, wzmocnieniu ich potencjału, unikaniu rzutowania na nie naszych własnych lęków i ambicji. Reszta to dodatek.

5. Gill Rapley i Tracey Murkett „Bobas lubi wybór”

„Bobas lubi wybór” pomaga rodzicom zmierzyć się z wszechobecną „przemocą żywieniową”, jaką terroryzowane są w Polsce małe dzieci – ostatnie łyżeczki, które nie są wcale ostatnie, wpychanie na siłę, oszukiwanie (np. ukrywanie warzyw w innych potrawach) to niestety codzienność. Książka pomaga zaufać apetytowi dziecka i nie wpaść w pułapkę „niejadka”. Przy metodzie baby-led weaning dzieci od początku jedzą samodzielnie i uczestniczą w rodzinnych posiłkach. Autorki pokazują, dlaczego taka postawa ma sens i jak to w praktyce zrealizować. Spór „papki kontra jedzenie w kawałkach”, jaki czasem towarzyszy metodzie BLW, jest pozorny. Podstawą jest szacunek dla apetytu dziecka, wspieranie jego naturalnej samodzielności i umożliwienie mu zdrowego wyboru pokarmów. Jedzenie to w końcu przyjemność, która do tego może być zdrowa.

6. Adele Faber, Elaine Mazlish “Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci”

Z tą książką jest pewien problem – wiele osób o niej słyszało, wiele nawet ją kupiło, a tak niewiele korzysta z niej w codziennym życiu. Tymczasem komunikacja bez przemocy naprawdę działa. Nie jest łatwo zmierzyć się ze swoimi nawykami językowymi, z zachowaniami, do których przywykliśmy jako dzieci. Książka pokazuje nam m.in. jak wyplenić z języka powiedzenia, takie jak „Nic się nie stało”, które – choć brzmią niewinnie – potrafią znacznie utrudnić szczerą komunikację z dzieckiem.

7. Elisabeth Badinter „Historia miłości macierzyńskiej”

Choć możemy nie zgadzać się z ostatnimi wypowiedziami Badinter na temat tego, że karmienie piersią i ekorodzicielstwo to krok wstecz w kwestii równouprawnienia kobiet, to po jej wcześniejszą książkę warto sięgnąć. Badinter, sama matka trójki dzieci, pokazuje jak nieoczywistą sprawą jest matczyna miłość, jak bardzo uwikłana jest w kulturę, pokazując, że stosunek matek do dzieci we wcześniejszych epokach znacznie odbiegał od dzisiejszego. Badinter twierdzi, że miłość macierzyńska (nie mylić z prostą opieką nad niemowlęciem) nie jest wrodzona. To, jak się ona przejawia i z jakim natężeniem występuje, jest zaś kwestią kultury, co zdaje się potwierdzać różnorodność modeli macierzyństwa, z jakimi można spotkać się na świecie. Po tej książce z trudem może przychodzić mówienie o instynkcie i naturze w kontekście rodzicielstwa, ponieważ oba te pojęcia nie są ani tak oczywiste, ani „naturalne”, jak mogłoby się wydawać. Można oczywiście polemizować ze stanowiskiem Badinter, warto się z nim jednak wcześniej zapoznać.

Foto

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Anna Zdrojewska

Z wykształcenia kulturoznawczyni i animatorka kultury. W Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego przygotowuje doktorat dotyczący kulturowych aspektów macierzyństwa. Założycielka wydawnictwa Mamania, które narodziło się z pasji do książek i spotkań z innymi matkami. Prywatnie mama dwuipółletniej Bronki, z którą wspólnie odkrywa rodzicielstwo bliskości.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.mamania.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Jaki wpływ na dzieci (i dorosłych) ma czytanie?

Rodzicu zrób z siebie głupka, czyli kilka niezawodnych sposobów na rozładowanie napięcia w relacji z dzieckiem

Wróciliście z wakacji i… musisz odpocząć?

Przejdz do: