Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 1.

8 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

8. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 7. tydzień ciąży

Hormony w Twoim ciele nadal buzują, co może skutkować drażliwością, wahaniami nastroju i zmęczeniem – możesz mieć uczucie, że zasnęłabyś w zasadzie na stojąco. Nadal możesz odczuwać mdłości, nudności i zgagę.

Pewnie z rosnącą niecierpliwością wypatrujesz widocznych oznak odmiennego stanu – na zaokrąglony brzuszek będziesz musiała jeszcze chwilę poczekać, ale możesz mieć uczucie pełności i miewać problem z dopięciem jeansów – macica coraz bardziej się powiększa, by zrobić miejsce na dynamicznie rosnące dziecko. Przed zajściem w ciążę miała wielkość pięści, obecnie rozmiarem przypomina grejpfruta. Lekko powiększony obwód w pasie to zasługa progesteronu, który zmienia perystaltykę jelit i może powodować wzdęcia, możesz też czuć się lekko obrzmiała z powodu wody, która zatrzymuje się w organizmie.

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Twoje piersi stały się większe i pełniejsze, mogą pojawić się na nich niebieskie żyłki, a otoczka brodawki zmienia kolor na ciemniejszy.

Staraj się jeść małe porcje posiłków, wybieraj produkty lekkostrawne i bogate w błonnik, dzięki temu zminimalizujesz ryzyko pojawienia się zgagi, nudności czy zaparć. Na tym etapie nie musisz jeszcze zwiększać kaloryczności posiłków, zadbaj raczej o ich różnorodność. Unikaj ostrych i tłustych produktów, słodyczy i żywności przetworzonej oraz kofeinymogą działać drażniąco na układ pokarmowy i nasilać nieprzyjemne dolegliwości.

Przeczytaj także: 20 nieoczywistych sposobów na poprawę trawienia

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Maluszek jest już wielkości ziarna fasoli, mierzy ok 1,5-2 cm i waży ok. 1 g! Jest już niemal w pełni ukształtowanym, miniaturowym człowieczkiem. Posiada już oczy, uszy i formuje mu się koniuszek nosa. Głowa, która póki co stanowi niemal połowę wielkości całego ciała, jest osadzona na wyraźnie zarysowanej szyi. Widoczne są także paluszki (na razie zrośnięte), wykształcone nerki, można także zaobserwować linię kręgosłupa.

Rozwinięte jest już także ucho wewnętrzne, odpowiedzialne za zmysł równowagi i błędnik – tak więc już na tym wczesnym etapie dziecko jest w stanie odczuwać zmiany Twojej pozycji. Dużą przyjemność sprawia mu łagodny, harmonijny ruch – spacerowanie, kołysanie, pływanie, bujanie. Jeśli więc Twoja ciąża rozwija się fizjologicznie i nie ma żadnych przeciwwskazań, nie unikaj łagodnej aktywności fizycznej. Taniec, spacer, pływanie to bezpieczne aktywności, które poprawią Twoje samopoczucie, usprawnią całe ciało i będą delikatnie stymulować sensorycznie rosnącego w Twoim brzuchu maluszka.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 8. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • unikaj słodyczy, żywności przetworzonej, kofeiny oraz tłustych i ostrych produktów,
  • jedz mniejsze porcje, ale za to częściej, wybieraj produkty naturalne i lekkostrawne.

Przeczytaj także: 9. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.