Kategorie
Rodzina

8 zabaw wspierających rozwój motoryki małej

Rodzice przedszkolaków często poszukują działań, które mogą pomóc w doskonaleniu sprawności małych rączek. Jest wiele zabaw, które pomagają wspierać dziecko w przygotowaniach do nauki pisania w zaciszu własnego domu.

1. Zabawy z chustą

– włączmy muzykę, weźmy do ręki dowolny kawałek lekkiej tkaniny (chustę, apaszkę, prześcieradło, cienki ręcznik, koc). Poprośmy dziecko, by wirowało w powietrzu chustą w takt muzyki. Po chwili zaproponujmy, by kreśliło w powietrzu kształt figur.

 2. Malowanie na leżąco

– na podłodze rozkładamy duży arkusz papieru. Dziecko kładzie się na brzuchu i ze zgiętymi łokciami maluje. Możemy przykleić kartkę do ściany, tak by dziecko malowało na niej z pozycji leżącej. W ten sposób trenuje mięśnie barków, karku, dłoni. Uczy się, w jaki sposób prawidłowo pracować nadgarstkiem. Czym malować? Kredkami, farbami plakatowymi albo przeznaczonymi do malowania palcami, kredą, z pomocą wacika, gąbki, pędzla.

 3. Malowanie wodą

– to propozycja zabawy na świeżym powietrzu. Przygotujmy miskę z wodą i średniej wielkości pędzel, przykładowo do malowania ścian. Pozwólmy dziecku malować wodą na chodniku czy ścianie garażu.

 4. Szukanie monety

– wspólnie z dzieckiem przygotowujemy ciasto, np. z masy solnej. W kulkę ciasta wkładamy monetę. Zadaniem dziecka jest ją odszukać.

 5. Zapinanie, sznurowanie

– dzięki tym zabawom dziecko trenuje zdolności małych rączek oraz precyzję. Poprośmy dziecko o zapięcie swetra (tego z guzikami, ale także z zamkiem), przewleczenie sznurówek przez dziurki w butach, włożenie paska do spodni…

 6. Oddzielanie

– potrzebujemy przybornika ze śrubkami, nakrętkami albo guzikami, kamykami, ryżem. Zadaniem dziecka jest oddzielenie poszczególnych elementów, pogrupowanie ich według klucza. Może pracować wyłącznie palcami albo skorzystać z pęsetki.

 7. Zabawy w kuchni

– dzieci uwielbiają pomagać rodzicom, więc dlaczego nie przekształcić zabawy w naukę? Drobne prace domowe, takie jak mycie naczyń, czyszczenie blatu, wycieranie sztućców, mycie i krojenie warzyw i owoców sprawiają radość dzieciom (i rodzicom) i są treningiem zręczności.

 8. Gnieciuch

– można przygotować go w domu (balon wypełniamy mąką) lub kupić gotowy. Rolę gnieciucha może też pełnić próbka kosmetyku – żelu pod prysznic, szamponu, odżywki, którą dostajemy w drogerii albo znajdujemy jako dodatek w prasie, może to być soda oczyszczona w proszku. Dziecko manipuluje substancją wewnątrz opakowania. W zależności od konsystencji może przelewać, gnieść, rozdrabniać, uderzać.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.