Kategorie
Medycyna naturalna Naturopatia Zdrowie

Angina – leczenie naturalne. Czy antybiotyk zawsze jest konieczny?

Wbrew powszechnej opinii leczenie anginy nie zawsze wymaga włączenia antybiotyku. Zdarza się, że choroba ta ma podłoże wirusowe, a to oznacza, że leczy się ją objawowo. Jak przenosi się angina? Leczenie naturalne czy farmakologiczne – które będzie skuteczniejsze? Wyjaśniamy.

Gdy dziecko skarży się na ból gardła, w naszych głowach bardzo często pojawia się wizja kilkudniowej antybiotykoterapii. Warto jednak wiedzieć, że za ból gardła nie odpowiadają wyłącznie bakterie – jego przyczyną mogą być również namnażające się wirusy, a w sporadycznych wypadkach nawet grzyby. Jak odróżnić anginę bakteryjną od wirusowej? Kiedy musimy wybrać się do lekarza, a kiedy możemy stosować domowe sposoby na anginę?

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Czym jest angina? Jakie są jej przyczyny?

Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych spowodowane najczęściej przez wirusy, ale też bakterie lub grzyby. Rozpoznanie stawia się głównie na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego, choć niektórzy pediatrzy potwierdzają je poprzez pobranie wymazu z tylnej ściany gardła i migdałków.

Jeśli zaobserwujemy u dziecka objawy anginy (zwłaszcza jeśli zalicza się do nich wysoka gorączka), wybierzmy się do lekarza, który postawi diagnozę. To ważne, ponieważ ból gardła może towarzyszyć wielu różnym chorobom, które nam samym trudno będzie rozpoznać. Podobne objawy występują m.in. przy mononukleozie i szkarlatynie.

Angina wirusowa – objawy choroby

Angina wirusowa wywoływana jest przez rinowirusy, koronawirusy i adenowirusy. Do jej najczęstszych objawów możemy zaliczyć bóle gardła, bóle głowy, pogorszenie samopoczucia, osłabienie i stan podgorączkowy. Na błonie śluzowej jamy ustnej mogą być widoczne pęcherzyki, może wystąpić również zapalenie spojówek. Symptomy oznaczające anginę wirusową zwykle nie są zbyt nasilone i mijają samoistnie po kilku dniach. Leczenie polega na łagodzeniu dokuczliwych objawów. Skuteczne w tym wypadku są przede wszystkim leki homeopatyczne takie jak Belladonna, Phytolacca, Ailanthus glandulosa czy Mercurius solubilis.

Objawy anginy bakteryjnej

Angina ropna (bakteryjna) z kolei zwykle wywoływana jest przez paciorkowce grupy A. W pierwszej kolejności pojawia się silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka i osłabienie. W przypadku anginy paciorkowcowej obserwuje się powiększone węzły chłonne, występują również zmiany na błonie śluzowej gardła (zaczerwienienie) i biały nalot na migdałkach. Angina bakteryjna rozpoczyna się gwałtownie, a jej leczenie polega na podaniu choremu dziecku antybiotyku

Zlekceważenie niepokojących objawów tej choroby może prowadzić do wielu groźnych powikłań, wśród których znajduje się m.in. zapalenie ucha środkowego, ropień okołomigdałkowy, gorączka reumatyczna, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W przypadku leczenia anginy wywołanej przez paciorkowce możemy stosować wspomagająco leki naturalne, jednak nigdy nie powinny one zastąpić antybiotykoterapii prowadzonej pod kontrolą lekarza.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Leczenie anginy – kiedy domowe sposoby pomogą złagodzić ból gardła i migdałków?

Warto wiedzieć, że istnieją domowe sposoby na zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, które zmniejszą ryzyko rozwoju infekcji. Możemy stosować je już od momentu wystąpienia pierwszych dolegliwości. Do najskuteczniejszych domowych sposobów na anginę zaliczyć możemy:

  • odpowiednie nawadnianie – gdy śluzówka jest przesuszona, ból gardła może być jeszcze bardziej dokuczliwy. Właśnie dlatego tak ważne jest wypijanie dużej ilości płynów, najlepiej często, lecz w małych ilościach.
  • syrop z cebuli – wspomaga oczyszczanie górnych dróg oddechowych. Syrop z cebuli jest również uważany za naturalny antybiotyk, gdyż ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i bakteriobójcze.
  • sok z malin – ma właściwości przeciwgorączkowe i wzmacniające organizm. Należy go rozcieńczyć z dużą ilością wody.
  • mleko z miodem – rozgrzewa, wzmacnia odporność i łagodzi intensywny ból gardła.
  • płukanki do gardła z szałwii lub rumianku – płukanie gardła jest świetnym sposobem na usuwanie części drobnoustrojów z błony śluzowej, a wskazane zioła mają właściwości przeciwzapalne i rozkurczające.

Domowe sposoby na anginę – leki homeopatyczne

Do naturalnych, domowych sposobów na anginę zaliczamy również leki homeopatyczne. Są skuteczne i bezpieczne, większość z nich ma wygodną do podania postać granulek stosowanych doustnie lub syropów, a co najważniejsze – mogą być stosowane już u najmłodszych dzieci. W przypadku anginy warto skonsultować się z lekarzem homeopatą, który dobierze najlepszy preparat. Do najczęściej wybieranych leków homeopatycznych należą:

  • Belladonna – preparat można stosować przy bólu gardła, jeśli nie pojawił się biały nalot. Będzie on także pomocny, jeśli u dziecka wystąpiła gorączka.
  • Apis Mellifica – sprawdzi się, jeśli gardło dziecka jest różowe i widoczny jest obrzęk.
  • Phytolacca decandra – będzie skuteczny, gdy gardło jest mocno zaczerwienione, a ból promieniuje do uszu.
  • Mercurius solubilis – można go zastosować, gdy zaobserwujemy u dziecka nieprzyjemny zapach z ust, który często towarzyszy zapaleniu gardła.

Przerośnięty trzeci migdał – kiedy należy go wyciąć?

Rodzice często zastanawiają się, czy to właśnie przerośnięty trzeci migdał nie jest przyczyną często nawracających infekcji u dziecka. Jego wycięcie należy rozważyć dopiero wtedy, gdy inne sposoby leczenia nie są skuteczne – zwłaszcza do szóstego roku życia, kiedy anginę powinno leczyć się zachowawczo. 

Jeśli jednak dziecko ma bardzo przerośnięty trzeci migdał i z tego powodu nie może oddychać przez nos, stanowi to wskazanie do operacji. W takich sytuacjach powstaje błędne koło – często występujące ostre zapalenie gardła powoduje, że migdały się powiększają, a powiększone migdały sprzyjają częstym anginom. Warto zastosować również leki homeopatyczne, takie jak Calcarea carbonica, Calcarea iodata czy Baryta carbonica. Ich stosowanie często ratuje dzieci przed zabiegiem.

Profilaktyka anginy – czy anginie można zapobiec?

Angina jest chorobą zakaźną, dlatego o zachorowanie nietrudno. Jeśli jednak nasze dziecko często choruje na anginę, możemy wiele zrobić, by zapobiec infekcjom w przyszłości. Przede wszystkim zadbajmy o zdrową, zróżnicowaną dietę, pełną sezonowych warzyw i owoców. Unikajmy również sytuacji, w których gardło dziecka jest narażone na gwałtowne zmiany temperatury – nie od dziś wiadomo, że sprzyjają one infekcjom. Nie podawajmy dziecku zimnych napojów po gorącym obiedzie, zrezygnujmy również ze spożywania lodów po kilkugodzinnej zabawie na plaży.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.