Kategorie
Ekowiadomości

Balsamy J&J z bakterią gronkowca wykryte w USA

Kolejna kontrola jakości w firmie Johnson&Johnson budzi poważne wątpliwości nt. jakości produktów tej firmy. Tym razem badania dotyczą rynku w USA

Kolejna kontrola jakości w firmie Johnson&Johnson budzi poważne wątpliwości nt. jakości produktów tej firmy. Tym razem badania dotyczą rynku w USA. Co najmniej 2200 butelek balsamu dla niemowląt Calming Aveeno Balsam Comfort o numerze partii 0161LK zostało uznanych za skażone gronkowcem koagulazoujemnym, wysoce zakaźnym, odpornym na antybiotyki patogenów. Bakterie te mogą spowodować rozmaite choroby, m.in. układu nerwowego i dróg moczowych. Balsam został wyprodukowany przez nieznanego producenta w Kanadzie.

Wycofanie partii balsamów zostało ogłoszone po testach przeprowadzonych przez US Food and Drug Administration (FDA), które wykazały wyższe niż normalne poziomy czynników chorobotwórczych. Czynniki te przekroczyły maksymalny poziom. Zgodnie z deklaracją koncernu J&J po publikacji tych wyników zlecono wykonanie powtórnych testów „niezależnemu laboratorium”. Badania te wykazały, że poziom bakterii w partii nie przekracza dopuszczalnych norm.

Skażone butelki zostały sprzedane w Alabamie, Arkansas, Florydzie, Georgia, Kansas, Luizjanie, Mississippi, Tennessee, Teksasie. Koncern Johnson&Johnson nie zdecydował się wycofanie produktów, które są już w rękach konsumentów. Chociaż firma usunęła zanieczyszczone kosmetyki z półek sklepowych, nie zaleciła klientom zwrotu opakowań balsamu o podanym wyżej numerze partii, który został już kupiony przez rodziców małych dzieci.

Koncern J&J uzasadnia swoją decyzję następująco: „usunięcie produktu nie zostało podjęte, ponieważ potencjalne działania niepożądane są dla zdrowia niewielkie, ale zalecamy mniej obfite stosowanie balsamu. Zainteresowane osoby, które zakupiły balsam z danej partii, są proszone o kontakt z firmą lub, jeżeli mają taką wolę, o zwrot produktu.” J&J tłumaczy dalej, że „są to pospolite bakterie, które często znajdują się na skórze głowy i całego ciała niemowląt oraz dorosłych, a znaleźć je można również w powszechnie stosowanych do użytku domowego środkach i kosmetykach, jednak występują w nich na bardzo niskim poziomie”. Jednak firma nie zdecydowała się ujawnić liczby bakterii, która została wykryta w próbce.

Rzecznik Johnson&Johnson zapewnia konsumentów, że płyny są bezpieczne. Twierdzi także, że gronkowiec koagulazoujemny jest powszechnym i ogólnie nieszkodliwym patogenem. Jednak w 1999 roku badania opublikowane w rocznym czasopiśmie Przegląd Medycyny wyjaśniają, że gronkowce koagulazoujemne są wysoce zakaźne, szczególnie w szpitalach, i mogą powodować m.in. infekcje układu nerwowego, infekcje dróg moczowych oraz zapalenie wnętrza gałki ocznej.

Źródło: www.dailymail.co.uk

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.