Kategorie
Dieta naturalna

Bento – pudełko pełne miłości na drugie śniadanie

Zbliża się czas, kiedy zaczynamy myśleć o powrocie naszych dzieci do szkoły. To również czas szukania najlepszych tornistrów, butów, kredek, długopisów. Staramy się, by niczego im nie zabrakło. Wielu rodzicom sen z oczu spędza pakowanie drugiego śniadania.

Jako dentysta zadaję sobie przy tej okazji pytanie, co przygotować dziecku do zjedzenia, by miało dobry wpływ na zęby, kości i cały organizm, a jednocześnie – by dziecko chciało to zjeść.

Bento – pudełko pełne miłości

Nazwa “bento” pochodzi od wygody. Było ono używane w Japonii już w V wieku, gdy zaopatrywali się w nie mężczyźni udający się na polowania, do pracy na roli, lub po prostu oddalając się od domu. Takie pudełko suchego ryżu uchodzi dziś za prekursora Bento-Bako, czyli pudełka z drugim śniadaniem.

Metamorfoza następowała całkiem powoli. W okresie Edo (1603-1868) bento stało się nieodłączną częścią każdej wycieczki. Zawierało już nie tylko suchy ryż, ale utworzone z niego kulki posypane sezamem wraz z całym asortymentem dodatków. Dziś bento stanowi niezwykle ważny element kuchni japońskiej. Jest zabierane nie tylko do szkół czy pracy – stało się częścią pikników, menu w restauracji, a nawet uroczystości domowych.

Czego uczy nas ta historia? Nie chodzi przecież tylko o wygodę. Kryje się za nią o wiele więcej. Wierzę, że żywność, którą wybieramy, przygotowujemy i wysyłamy z naszymi dziećmi do szkoły, jest częścią naszej miłości. Spotkałam się z wzruszającymi małymi karteczkami wkładanymi do pudełka, informującymi o tym, jak bardzo kochamy nasze dzieci. Niektóre z karteczek mają wypisane pozytywne myśli lub żarciki. To forma komunikacji na odległość. Dajemy dzieciom poczucie bezpieczeństwa i bliskości, gdy nie możemy być przy nich.

Jak wybrać i wyposażyć pudełko?

Nie musimy zaopatrywać się w oryginalne pudełka bento, choć niektóre z nich to dzieła sztuki. Istotne jest, by spełniały swoje zadanie.

W przypadku maluchów pod uwagę musimy wziąć:

  • rozmiar pudełka,
  • ciężar,
  • łatwość otwierania, by śniadanie nie wypadło na ziemię jeszcze przed zjedzeniem,
  • kolory, choć można wzbogacić proste pudełko naklejkami,
  • funkcjonalność – dobrze, jeśli pudełko ma przegródki, choć można je zastąpić kolorowymi foremkami do muffinek,
  • bezpieczeństwo – upewnijmy się, że plastik nie zawiera niebezpiecznych składników,
  • wygodę – z myślą o sobie upewnijmy się, że pojemniki będą łatwe do umycia.

Warto także zainwestować w dodatkowe akcesoria, pamiętając, że ładnie przygotowany posiłek smakuje dwa razy lepiej:

  1. Silikonowe foremki do babeczek. Zwykle występują w pięknych, żywych kolorach, co korzystnie wpływa na (bardzo ważny) wygląd posiłku. Foremki są wielokrotnego użycia i można je łatwo umyć. Stosując je oddzielimy poszczególne produkty – np. pokrojoną w plasterki marchewkę od małych pomidorków czy liści sałaty.
  2. Kolorowe wykałaczki – ułatwią wyciąganie jedzenia z pudełka i uatrakcyjnią sam proces jedzenia.
  3. Wycinarki do pieczywa i ciasteczek różnych kształtów i wielkości. 

Podstawowe zasady zabawy w bento:

1. Wypełnij pudełko proporcjonalnie

Dzieląc posiłek proporcjonalnie, zapewniasz dziecku zbalansowaną dietę. Drugie śniadanie powinno zawierać przynajmniej 4 typy jedzenia: węglowodany, białka, jarzyny i owoce. Dziecięce śniadanie powinno być skomponowane w stosunku 4:2:1:1, czyli 4 części węglowodanów, 2 części białek, 1 część jarzyn i 1 część owoców.

bento-pudelko

2. Wypełniaj kolorowo

Mieszaj zielone lub żółte warzywa z czerwonymi owocami, itd.

3. Upakuj jedzenie ściśle,

by zapobiec przemieszczaniu i mieszaniu się jedzenia w pudełku. Zacznij od największych gabarytowo elementów, przez najbardziej giętkie, do drobnych pomidorków czy kawałków brokułów.

4. Pakuj z głową

Najpierw węglowodany, np. ryż, makaron czy kanapka (najlepiej z pełnoziarnistego chleba). Będą zajmowały nawiększą przegródkę. Drugie białka. Mogą to być: jajko, tofu, muffinki omletowe*. Warzywa i owoce można włożyć w silikonowe foremki do babeczek. Idealnie byłoby zmieścić ze dwa rodzaje warzyw, nawet jeśli jest to kosztem owoców. Gdy wybierasz się na zakupy, spytaj dziecko, jakie dwa warzywa chciałoby w tym tygodniu zjeść. Dziecko lubi wybór.

*Omletowe muffinki:

Jeśli pozostały ci resztki obiadowe, możesz je wykorzystać do stworzenia omletowych muffinek.

Przygotuj formę do pieczenia muffinek. Wysmaruj wgłębienia masłem, wrzuć resztki warzyw. Możesz dodać to, co lubisz, np. oliwki, pokrojone pomidorki koktajlowe, szpinak, szczypiorek.

Ubij jajka jak na omlet, dopraw do smaku solą i pieprzem i zalej formę. Wstaw do piekarnika na 15-20 min i smaczna przekąska gotowa. Najlepiej przygotować je wieczorem, by rano tylko spakować do pudełka.

Pakowanie bento może być ich zadaniem – i dobrą zabawą!

Do nas oczywiście należy przygotowanie produktów, z których dzieci mogą wybrać. Jeżeli zostajesz przy kanapce, upewnij się, że jest z pełnoziarnistej mąki. To, co włożymy między dwie kromki chleba, może uczynić wielką różnicę i zaważyć na tym, czy maluch kanapki zje. Teraz, przed rozpoczęciem roku szkolnego, jest czas, by poeksperymentować z nowościami. Dla niektórych dzieci, zwłaszcza zaczynających szkołę, pierwsze dni mogą być bardzo emocjonalne. Eksperymentowanie z nowościami nie doda im w tym czasie poczucia bezpieczeństwa.

Wbrew pozorom przygotowanie bento nie wymaga dużo czasu. Gdy dobrze zaplanujesz tydzień, spakowanie pudełka rano to nie więcej niż 5 minut. A ile w tym miłości!

Foto: flikr.com/buzzymelibee

Autor/ka: Katarzyna Griffiths

Od najmłodszych lat zwraca uwagę na piękno i estetykę. Podróżując po świecie i mieszkając w różnych krajach zauważyła, że ludzie szczęśliwi to ludzie uśmiechnięci i to bez względu na majętność. Uśmiech to uzewnętrznione piękno człowieka. Ten właśnie uśmiech stara się przywracać ludziom w swoim gabinecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.