Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Bezpieczne auto dla dziecka – poradnik dla rodziców

W styczniu 2015 roku rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym określający sposób przewożenia dzieci w samochodach. Jak zgodnie z prawem przygotować auto na małego pasażera? Sprawdź, za co może grozić Ci mandat!

PASY BEZPIECZEŃSTWA

Jeśli Twój samochód nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, nie mogą poruszać się nim dzieci w wieku do lat 3.

FOTELIK BEZPIECZEŃSTWA

Koniecznym wyposażeniem rodzica-kierowcy jest dostosowany do wzrostu i wagi dziecka fotelik bezpieczeństwa. Zniesiono granicę wieku (12 lat), której przekroczenie zwalniało z obowiązku podróżowania pociechy w specjalnym siedzisku. Obecnie więc, bez względu na wiek, dziecko niższe niż 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku. Są jednak wyjątki od tej reguły.

Jeśli dziecko posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do korzystania z fotelika, może być zwolnione z obowiązku jazdy w specjalnym siedzisku. Projekt nowelizacji zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące informacji, która powinna znajdować się na dokumencie zwalniającym Twoją pociechę z siedzenia w foteliku.

Na tylnym siedzeniu, bez fotelika, może również siedzieć dziecko mierzące min. 135 cm wzrostu, przez całą podróż musi być jednak zapięte pasami bezpieczeństwa. Jeśli na tylnym siedzeniu przewożona jest trójka dzieci, a po zainstalowaniu dwóch fotelików, nie ma możliwości montażu trzeciego, dziecko powyżej lat 3, może podróżować bez fotelika, po zapięciu go pasami bezpieczeństwa.

Na przednim siedzeniu nie wolno przewozić bez fotelika dzieci poniżej 150 m wzrostu. Dodatkowo, jeśli samochód posiada poduszkę powietrzną dla pasażera, nie wolno przewozić dziecka w siedzisku skierowanym tyłem do kierunku jazdy.

UWAGA: Jeśli przewozisz dzieci bez fotelików bezpieczeństwa, grozi Ci mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Zanim wsiądziesz do auta jako pasażer, sprawdź, czy Twoje dziecko jest dobrze zapięte, a fotelik dobrze przymocowany.

WYBIERZ AUTO DLA RODZINY

Jeśli szykujesz się do zmiany auta, spróbuj wybrać nowy samochód, który będzie jak najbezpieczniejszy dla Ciebie i Twojej rodziny. Zwróć uwagę na wyniki potencjalnego pojazdu w testach Euro NCAP.

Eksperci biorą pod uwagę:

  • o umocowanie siedzisk dla dzieci,
  • wyniki testów zderzeniowych (używane są w nich dwa manekiny – dziecka 3-letniego oraz 18-miesięcznego, oba siedzą w fotelikach), o obecność elementów, które wpływają na bezpieczeństwo maluchów (wyłącznik
  • przedniej poduszki powietrznej); sposób umieszczenia i jednoznaczność instrukcji obsługi tychże, o dodatkowe wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa.

Poza bezpieczeństwem, niezwykle ważną kwestią jest także komfort jazdy. Szukając nadwozia odpowiedniego dla auta rodzinnego, najczęściej wybieramy pomiędzy kombi, SUV-em, a minivanem. Dla mniej wymagających świetnie sprawdzają się także typowo rodzinne samochody osobowe (http://www.skoda-auto.pl/finansowanie/kredyt) .

Najrozsądniejszym wyborem dla średnio licznej rodziny wydaje się być pierwsza opcja – kombi jest nie tylko tańsze w momencie zakupu, ale i w trakcie eksploatacji, jego masa jest zazwyczaj niższa niż pozostałych dwóch, spala więc mniej.

Jest też rozwiązaniem komfortowym ze względu na stosunkowo sporo miejsca na nogi i szerokie nadwozie. Nie w każdym przypadku jednak kombi się sprawdzi. Decydując się na zakup nowego auta, należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj nadwozia, ale i liczność rodziny, jej potrzeby czy zasoby finansowe.

CO JESZCZE?

  • Warto, by auto posiadało blokadę otwarcia tylnych drzwi od środka, zapobiegnie to możliwości otwarcia drzwi przez dziecko w trakcie jazdy.
  • Zainwestuj w samochód ze skórzaną tapicerką, aby uniknąć plam nie do usunięcia.
  • Wyruszając w podróż samochodem z rodziną, sprawdź przepisy obowiązujące w kraju, do którego się wybierasz.
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.