Kategorie
Rodzina

Boraks – sól sodowa do prania i sprzątania (za grosze)

Boraks to doskonały środek czyszczący o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Niektórzy obawiają się go jednak stosować ze względu na doniesienia o toksyczności, która w rzeczywistości jest znacznie mniejsza, niż chlorku sodu (czyli soli kuchennej). Używany zgodnie z przeznaczeniem, boraks jest świetną alternatywą dla tradycyjnych detergentów.

Boraks to sól sodowa słabego kwasu borowego. Ten, który stosujemy w domu jest wersją uwodorowioną, zawierającą 11,4 procent pierwiastka boru. To doskonały środek antyseptyczny, przeciwgrzybiczny i przeciwwirusowy. Jednocześnie charakteryzuje się łagodnymi właściwościami antybakteryjnymi.

Czy boraks jest toksyczny?

Jak pokazują badania przeprowadzone na zwierzętach, boraks może oddziaływać szkodliwie na płód w łonie matki i płodność organizmów męskich. Dlatego zaleca się, by nie używały go kobiety w ciąży. W rzeczywistości przeprowadzając badania na zwierzętach, stosowano bardzo wysokie dawki substancji, której w domowych warunkach używamy w znacznie mniejszych ilościach. Boraks trudno wchłania się podczas wdychania i przez nieuszkodzoną skórę, przez co trudno jest wprowadzić nawet kilka miligramów do organizmu podczas konwencjonalnego stosowania. Jeśli porównamy kartę bezpieczeństwa boraksu z z tą dotyczącą soli kuchennej okaże się, że środek ten jest od 50 do 100 procent mniej toksyczny, niż powszechny w naszych domach chlorek sodu. W rezultacie, obok sody oczyszczonej i octu, boraks może być jednym z lepszych środków stosowanych do sprzątania, prania, mycia i czyszczenia w naszych domach. Ekologicznym, bezpiecznym i niezwykle skutecznym.

Boraks z łatwością można nabyć w sklepach z chemią gospodarczą, drogeriach lub w internecie. Jeden kilogram tej substancji kosztuje nie więcej niż 10 zł. Zazwyczaj wystarczy wymieszać go w odpowiedniej proporcji z wodą, by uzyskać pastę bądź roztwór do sprzątania.

10 zastosowań boraksu:

1. Uniwersalna pasta do czyszczenia

Zmieszaj boraks z wodą, żeby uzyskać gęstą pastę. Posmaruj nią zanieczyszczone miejsca i pozostaw na 15. minut. Następnie spłucz gorącą wodą. W ten sposób możesz wyczyścić wannę, kafelki łazienkowe, zlewy.

2. Czyszczenie toalety

Aby wyczyścić toaletę, wsyp pół szklanki boraksu do muszli i pozostaw na minimum godzinę. Następnie wyszoruj muszlę toaletową szczotką i obficie spłucz.

3. Środek czyszczący i dezynfekujący lodówkę i zamrażarkę

Zmieszaj pełną łyżkę stołową boraksu z 750 ml wody. Mieszanką umyj wnętrze lodówki i zamrażarki.

4. Proszek do prania

Dwie miarki płatków mydlanych zmieszaj z jedną miarką boraksu i jedną miarką sody kalcynowanej. Całość wsyp do szczelnie zamykanego pojemnika i potrząsaj do dokładnego zmieszania składników. Do odpowiedniej przegrody pralki syp 1-2 łyżki stołowe takiego proszku.  

5. Udrażnianie rur

Wsyp pół szklanki boraksu w rurę zlewu, następnie powoli zalej dwoma szklankami gorącej wody. Pozostaw na 15. minut i spłucz ponownie gorącą wodą z kranu.

6. Usuwanie plam z tkanin (po winie, herbacie, kawie)

Przygotuj roztwór z 1 czubatej łyżki boraksu i 4 litów wody. Mocz w nim splamioną tkaninę przez około 30 minut, a następnie wypierz.

7. Usuwanie plam z dywanów i wykładzin

Przygotuj pastę z boraksu i wody, następnie wcieraj ją gąbką w plamy. Gdy wyschnie, zeskrob i odkurz dokładnie dywan. Gdy mamy do czynienia z morką plamą, traktujemy ją mieszaniną 1/2 szklanki boraksu z 1,5 szklanki wody. Osuszamy suchą gąbką.

8. Usuwanie przykrych zapachów

Wysyp odrobinę boraksu na dno pojemnika na śmieci lub na dno kociej kuwety. Kuwetę możesz też umyć boraksem. Ta substancja świetnie radzi sobie z przykrymi zapachami moczu i zepsutego jedzenia.

9. Preparat na mrówki, pchły, rybiki, karaluchy i inne insekty

Jeśli chcesz pozbyć się mrówek i rybików, zagotuj pół szklanki wody z jedną szklanką cukru. Przestudź i dodaj łyżkę stołową boraksu. Następnie dobrze wymieszaj, a uzyskaną galaretkę umieść na płaskich, plastikowych pokrywkach w miejscach nawiedzanych przez mrówki.

Na karaluchy doskonale działa łyżka boraksu zmieszana z małą łyżeczką cukru pudru (karaluchy ciągną do słodkiego). Pozostaw małą ilość substancji w miejscach nawiedzanych przez insekty. Na pchły natomiast świetnie działa po prostu posypanie zapchlonego miejsca boraksem. Po kilku godzinach to miejsce należy odkurzyć.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

10. Preparat na odstraszanie os

Rozpuść 1. porcję boraksu w 9. porcjach wody. Uzyskany rozczyn wlej do spryskiwacza, po czym obficie spryskaj gniazdo niepożądanych owadów. Powtarzaj czynność co kilkadziesiąt minut.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.