Cała prawda o nauce języka z native speakers
| Cała prawda o nauce języka z native speakers

Cała prawda o nauce języka z native speakers

Nauka języka obcego z nativem uważana jest obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod kształcenia lingwistycznego. Jakie są atuty nauki z native speakerem, czego najbardziej obawiają się uczący i na co uważać wybierając takiego nauczyciela?

Osoby uczące się w Polsce języka angielskiego najszybciej opanowują gramatykę, pisanie czy czytanie ze zrozumieniem. Największy jednak problem stanowi zazwyczaj swobodna konwersacja. A przecież porozumiewanie się w języku obcym jest dla większości osób najważniejsze. Jak szybko nauczyć się angielskiego? Dlaczego nauka z native speakerem jest tak skuteczna?

Nauka u źródeł

Native speaker to nauczyciel uczący swojego ojczystego języka, najczęściej nie potrafiący porozumiewać się w języku polskim. – Największym atutem nauki z nativem jest możliwość poznawania „żywego” języka wprost ze źródła – od osoby wychowanej w języku i kulturze danego kraju. Native myśli w swoim języku, zna słowa potoczne, zwroty, powiedzenia. Ma odpowiedni akcent, najlepszy do naśladowania i używania, może korygować nasze błędy, zarówno gramatyczne, jak i w wymowie. Posiada wiele ciekawych informacji na temat życia, ciekawostek, zwyczajów panujących w jego kraju czy obowiązujących przepisów. Jest w stanie podać odpowiednie przykłady, życiową sytuację ze „swojego podwórka” czy wyjaśnić kulturę rodzinnego kraju – wyjaśnia Ewa Chojnowska z Cambridge School of English, szkoły językowej oferującej naukę języków obcych z wykwalifikowanymi native speakers. Taki sposób nauki daje możliwość nieustannego kontaktu z językiem, którego pragniemy się nauczyć – każde spotkanie z nativem to kontakt z językiem obcym bez przerwy, bez możliwości wtrącania polskich słów, na żywo i spontanicznie. Dodatkowo, brak możliwości używania polskich słów, powoduje konieczność przestawienia się na myślenie w innym języku. Z native speakerem nie uczy się też niepopularnych zwrotów i form, których nikt nie używa. 

I biznesowo i potocznie

Znajomość idiomów czy związków frazeologicznych może być bardzo pomocna podczas zagranicznych podróży, wyjazdów czy spotkań służbowych. Profesjonalne szkolenia biznesowe z native speakers, zwłaszcza angielski dla zaawansowanych, są w ostatnim czasie częściej poszukiwane. – Native speaker nie uczy jedynie samej znajomości języka, lecz jego spontanicznego użycia. Im więc więcej rozmów z taką osobą, tym szybciej zwroty popularne w danym kraju i kulturze, staną się naturalną częścią myśli osoby uczącej się – mówi Katarzyna Szpotakowska z L² – Language Consulting, szkoły której specjalnością są szkolenia językowe dla firm. Nauka z nativem jest więc bardzo cenna zarówno dla osób bardziej zaawansowanych, chcących komunikować się na wysokim poziomie, używając odpowiedniego słownictwa i akcentu, jak i dla osób chcących używać mowy potocznej w rozmowach z zagranicznymi znajomymi, ludźmi na ulicy, w sklepie czy środkach miejskiej komunikacji.

Opory uczących się

Może się wydawać, że skoro native nie porozumiewa się w języku polskim, aby podjąć z nim naukę i móc się porozumiewać, trzeba już dysponować zaawansowaną znajomością języka obcego. Jednak nie jest to prawdą, gdyż wystarczy komunikować się na poziomie podstawowym. Pomimo początkowych trudności i nauki wymagającej większego wysiłku, bardzo szybko przekonamy się, że dużo rozumiemy z samego kontekstu, a w dłuższej perspektywie efekty będą zaskakujące.

Prawie jak native

Z cudzoziemcem można porozmawiać na każdy temat, ale dobry native musi mieć odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. – Oprócz wykształcenia native musi realizować program kursu, mieć odpowiednie podejście, być komunikatywny i kreatywny. Wymagana jest także umiejętność organizacji zajęć, prezentacji treści, dobra znajomość gramatyki, reguł i pisowni danego języka. Dlatego tak dużą rolę nasza szkoła języków obcych przywiązuje do selekcji kandydatów na native speakers, którą przechodzi u nas średnio co dziesiąty native – informuje Ewa Chojnowska z Cambridge School of English, szkoły językowej z native speakers.

Nauka obcego języka z native speakerem przynosi najszybsze efekty. Wybierając kursy w renomowanej szkole języków obcych, możemy mieć pewność, że nauczyciel ma dobre przygotowanie w tym zakresie oraz gwarancję najlepszych rezultatów.

 

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

10 silnie zakorzenionych mitów na temat diety małego dziecka

Niesamowite właściwości pyłku pszczelego

„Najważniejsze to nie zrzędzić”. Rozmowa z Olgą i Adamem Hallerami

Przejdz do: