Kategorie
Ekowiadomości

Certyfikat „eko ubrań” – Organic Exchange 100 Standard

Kupując ubrania opatrzone metką “z ekologicznej bawełny” powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób możemy sprawdzić, czy rzeczywiście zostały one wyprodukowane z włókien ekologicznych

Kupując ubrania opatrzone metką “z ekologicznej bawełny” powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób możemy sprawdzić, czy rzeczywiście zostały one wyprodukowane z włókien ekologicznych. Producenci „EKO ubrań” zobowiązani są do posiadania certyfikatu, potwierdzającego, że ich produkty wykazują zgodność z odpowiednimi standardami.

Istnieją dwie kategorie takich standardów: pierwsza kategoria dotyczy gotowych wyrobów tekstylnych, druga – wyłącznie włókien, z których produkty zostały wytworzone. Standardy dotyczące gotowych wyrobów obejmują cały łańcuch produkcji – od pochodzenia włókien z ekologicznych plantacji, przez cały proces przetwarzania, aż do wyrobu gotowego. Takim standardem jest m.in. Global Organic Textile Standard.

Organic Exchange 100 Standard, opracowany przez amerykańską organizację non-profit Textile Exchange, dotyczy wyłącznie surowych włókien bawełny. Ma on na celu potwierdzenie, iż do produkcji przędzy, tekstyliów, a także tekstylnych wyrobów gotowych stosowano wyłącznie ekologiczne włókna bawełny. Możliwe jest to dzięki śledzeniu całej drogi włókien ekologicznych w łańcuchu dostaw oraz dzięki przeprowadzeniu audytu u producentów przynajmniej raz w roku. Taki audyt obejmuje kontrolę dokumentacji i inspekcje w miejscach produkcji i przechowywania (w tym inspekcje niezapowiedziane).

Jeżeli producent jest certyfikowany na zgodność z tym standardem i chce umieszczać na etykietach informację, iż jego wyrób został wyprodukowany z użyciem ekologicznych włókien bawełny, może to zrobić w następujący sposób:

  • Made with 100% grown organic cotton (wyprodukowano w 100% z ekologicznej bawełny),
  • Made with organically grown cotton (wyprodukowano z bawełny uprawianej metodami ekologicznymi) – dla produktów zawierających powyżej 95% ekologicznej bawełny, o ile pozostałe 5% składników nie stanowi bawełna konwencjonalna.

Standard OE 100 ma także zastosowanie dla włókien bawełny pochodzących z upraw w okresie konwersji. W takim przypadku możliwe jest umieszczenie na etykiecie gotowego wyrobu tekstylnego:

  • Made with x% organic-in-conversion cotton (wyprodukowany w x% z bawełny pochodzącej z uprawy w okresie konwersji).

Taki certyfikat daje korzyści zarówno konsumentom jak i producentom: konsumenci mogą mieć pewność, że kupują jakościowy, ekologiczny produkt, natomiast producenci są bardziej wiarygodni w kontaktach handlowych.

Należy jednak pamiętać, że OE 100 Standard jest prywatnym, dobrowolnym standardem i nie każdy producent ubrań z ekologicznej bawełny musi taki certyfikat posiadać. Najczęściej certyfikat ten jest dodatkowym potwierdzeniem wiarygodności producentów, posiadających certyfikat GOTS, który jest wiodącym standardem w ekologicznej branży tekstylnej.

Niebawem zostaną wprowadzone zmiany w standardzie OE 100, polegające na włączeniu do standardu większej ilości włókien, które uprawiane są metodami ekologicznymi i stosowane są w przemyśle tekstylnym. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.textileexchange.org.

Autor/ka: Małgorzata Padewska

Właścicielka sklepu oferującego ubranka dziecięce z BIO bawełny www.ELNINO.waw.pl. Absolwentka ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Propaguje ekologiczny styl życia, ekologiczną żywność, ubrania z włókien ekologicznych i wszystko, co przyjazne środowisku naturalnemu. Wiedzę i doświadczenie w zakresie rolnictwa ekologicznego oraz zagadnień z tym związanych zdobyła podczas studiów oraz pracując jako specjalista w Wydziale Rolnictwa Ekologicznego GIJHARS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.