Choinka - drzewo życia
| Choinka – drzewo życia

Choinka – drzewo życia

Choinka pojawia się w grudniu w niemal każdym polskim domu. I choć kojarzymy ją z symbolem bożonarodzeniowym, a więc chrześcijańskim, w rzeczywistości zaczerpnięta została z kultury przedchrześcijańskiej. Nasi przodkowie wierzyli, że choinka zapewnia boską przychylność i zabezpiecza przed siłami demonów.

Magia choinki

Jest wiele teorii mówiących o genezie dekorowania drzewek iglastych w domach. Jedna z nich traktuje o tym, że już w czasach starożytnych wiecznie zielonym roślinom, takim jak ostrokrzew, myszopłoch, laur, sosna czy jodła, przypisywano właściwości magiczne lub lecznicze. Zwyczaj przynoszenia choinki do domu mocno związany jest z obyczajowością ludową, która przypisywała drzewkom iglastym właśnie funkcje magiczne. Drzewka ofiarowano bogom i przodkom w zamian za błogosławieństwo, urodzaj, obfitość, szczęście w miłości i ochronę przed działaniem złych duchów.

Drzewo życia

Choinkę bożonarodzeniową w postaci świerku czy jodły, jako pierwsi zaadaptowali niemieccy protestanci. Stamtąd tradycja rozprzestrzeniła się w całej Europie. W Polsce zawitała dość późno – bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku, przyjmując się przede wszystkim u warszawskiego mieszczaństwa. Stamtąd zwyczaj powędrował do domów polskiej szlachty i magnaterii. Dla wierzących stała się chrześcijańskim symbolem rajskiego drzewa. Drzewa życia, które zachowuje swoją zieleń również zimą.

Co ciekawe, najpóźniej choinki pojawiły się na wsi – bo dopiero w okresie międzywojennym. W Polsce południowej i centralnej skutecznie wyparły tradycyjną polską ozdobę, czyli podłaźniczkę (przyozdobiony czubek jodły, świerka lub sosnowej gałązki, który wieszano pod sufitem). W wigilijny wieczór (nie wcześniej!) gałęzie zielonego drzewka ozdabiano ciastkami, czekoladkami, owocami, jabłkami, kolorowymi opłatkami i słomianymi łańcuchami.

sadeczanin.info

Do dziś choinki w naszych domach dekorujemy ozdobami, które nawiązują – mimo wszystko – do tradycji ludowych. Do najważniejszych z nich należą:

  • Gwiazda to jeden z najważniejszych symboli chrześcijańskich, nawiązujący do Gwiazdy Betlejemskiej, która doprowadziła mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa w Betlejem. Umieszczamy ją na szczycie drzewka od ubiegłego wieku.
  • Oświetlenie choinki – jego funkcją była ochrona przed złymi mocami i odwracanie złych uroków. W tradycji chrześcijańskiej światło oznacza Chrystusa.
  • Jabłka – choć pierwotnie miały zapewnić domownikom zdrowie i urodę, w kulturze chrześcijańskiej ich znaczenie nieco się zmieniło. Jabłka zaczęto utożsamiać z biblijnym owocem, którym Szatan kusił Adama i Ewę.
  • Orzechy – dawniej orzechy zawijano w sreberka i zawieszano na choince, co miało zapewnić domownikom dobrobyt i siłę.
  • Papierowe łańcuchy – w ludowej tradycji niektórych regionów kraju uważano, że zacieśniają rodzinne więzi i chronią dom przed kłopotami. W chrześcijańskiej symbolice łańcuch oznacza węża kusiciela.
  • Dzwonki – były symbolem dobrej nowiny i radosnego wydarzenia.
  • Anioły – miały opiekować się domem.
  • Pierniki – zwiastowały dostatek w nadchodzącym roku.

Choinka do dziś jest najbardziej znaczącym, widocznym symbolem świąt. W dawnych czasach tradycją było przynoszenie z lasu drzewa iglastego bądź jego gałęzi przez gospodarza domu, który dokonywał w ten sposób tzw. kradzieży obrzędowej. Kradzież drzewka miała zesłać na niego szczęście. Dziś tradycyjne drzewka pochodzą po prostu z kontrolowanych plantacji, ale ozdabianie ich, to wciąż rodzinny rytuał.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Człowiek to jedyny ssak, który odstawia swoje potomstwo, zanim ono będzie na to gotowe”. 3 historie o samoodstawieniu się dziecka od piersi

Czy faktycznie myślisz, to co myślisz? O wielkiej roli przekonań w naszym życiu

Juul na poniedziałek, cz. 63 – Wszystkie dzieci potrzebują autorytetu osobistego

Przejdz do: