Chorujemy, bo tracimy kontakt z naturą
KIDS FASHION - 100 najciekawszych propozycji. Zobacz...
| Chorujemy, bo tracimy kontakt z naturą

Chorujemy, bo tracimy kontakt z naturą

Otyłość, astma i depresja mogą być wynikiem niewystarczającego kontaktu z naturą. Przebywanie na świeżym powietrzu, mieszkanie na zielonych terenach i spacery z dala od wielkich miast wpływają na nasze samopoczucie, koncentrację, a nawet leczą tzw. choroby cywilizacyjne – potwierdzają badania naukowców m.in. z University of Washington w Seattle, Uniwersity of Illinois w Urbana – Champaign i niemieckiego Universitat Heilderbeg.

Oto najważniejsze wnioski z badań:

 • nastolatki mieszkające w miastach ważą średnio o 6 kg więcej niż ich rówieśnicy żyjący w otoczeniu zieleni (wnioski oparto o dwuletnie monitorowanie wskaźnika masy ciała 3831 dzieci; na wyniki badań nie miał wpływu status socjoekonomiczny rodzin)
 • dzieci z nadpobudliwością psychoruchową (ADHD) przejawiają większy poziom koncentracji po tym, jak spacerują na świeżym powietrzu. Poziom koncentracji wykazywany w badaniach wzrastał podobnie jak po zażyciu odpowiedniej dawki leku. Przypuszcza się, że dzieci z łagodnymi objawami ADHD mogłyby być leczone poprzez kontakt z przyrodą, bez stosowania środków farmakologicznych
 • dzieci uczestniczące na zajęcia w tzw. leśnych przedszkolach (zajęcia odbywają się wśród drzew; placówki popularne w północnej Europie) mają zdolność większej koncentracji, lepiej rozwinięte umiejętności społeczne i większą motywację do nauki, niż przedszkolaki  z tradycyjnych placówek
 • 15 dolegliwości (m.in.: astma, choroby serca, cukrzyca, migrena i bóle mięśni) występuje częściej u osób, które mieszkają dalej niż 1 km od terenów zielonych (badanie przeprowadzono wśród 345000 pacjentów z 96 holenderskich ośrodków medycznych)
 • mieszkańcy terenów zielonych rzadziej zapadają na depresje i infekcje dróg oddechowych
 • spacery po lesie, parkach i innych zielonych miejscach wzmagają działanie elementów układu odpornościowego, obniżają poziom hormonu stresu (kortyzolu), regulują tętno, ciśnienie krwi i korzystnie wpływają na układ nerwowy powodując poczucie głębokiego spokoju.

  Foto

  Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

  Dzieci są ważne

  Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
  Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
  Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

  Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

  Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

  Jaki wpływ na dzieci (i dorosłych) ma czytanie?

  Rodzicu zrób z siebie głupka, czyli kilka niezawodnych sposobów na rozładowanie napięcia w relacji z dzieckiem

  Wróciliście z wakacji i… musisz odpocząć?

  Przejdz do: