Chorujemy, bo tracimy kontakt z naturą
Galeria najciekawszych prezentów na Dzień Dziecka... zobacz.
| Chorujemy, bo tracimy kontakt z naturą

Chorujemy, bo tracimy kontakt z naturą

Otyłość, astma i depresja mogą być wynikiem niewystarczającego kontaktu z naturą. Przebywanie na świeżym powietrzu, mieszkanie na zielonych terenach i spacery z dala od wielkich miast wpływają na nasze samopoczucie, koncentrację, a nawet leczą tzw. choroby cywilizacyjne – potwierdzają badania naukowców m.in. z University of Washington w Seattle, Uniwersity of Illinois w Urbana – Champaign i niemieckiego Universitat Heilderbeg.

Oto najważniejsze wnioski z badań:

 • nastolatki mieszkające w miastach ważą średnio o 6 kg więcej niż ich rówieśnicy żyjący w otoczeniu zieleni (wnioski oparto o dwuletnie monitorowanie wskaźnika masy ciała 3831 dzieci; na wyniki badań nie miał wpływu status socjoekonomiczny rodzin)
 • dzieci z nadpobudliwością psychoruchową (ADHD) przejawiają większy poziom koncentracji po tym, jak spacerują na świeżym powietrzu. Poziom koncentracji wykazywany w badaniach wzrastał podobnie jak po zażyciu odpowiedniej dawki leku. Przypuszcza się, że dzieci z łagodnymi objawami ADHD mogłyby być leczone poprzez kontakt z przyrodą, bez stosowania środków farmakologicznych
 • dzieci uczestniczące na zajęcia w tzw. leśnych przedszkolach (zajęcia odbywają się wśród drzew; placówki popularne w północnej Europie) mają zdolność większej koncentracji, lepiej rozwinięte umiejętności społeczne i większą motywację do nauki, niż przedszkolaki  z tradycyjnych placówek
 • 15 dolegliwości (m.in.: astma, choroby serca, cukrzyca, migrena i bóle mięśni) występuje częściej u osób, które mieszkają dalej niż 1 km od terenów zielonych (badanie przeprowadzono wśród 345000 pacjentów z 96 holenderskich ośrodków medycznych)
 • mieszkańcy terenów zielonych rzadziej zapadają na depresje i infekcje dróg oddechowych
 • spacery po lesie, parkach i innych zielonych miejscach wzmagają działanie elementów układu odpornościowego, obniżają poziom hormonu stresu (kortyzolu), regulują tętno, ciśnienie krwi i korzystnie wpływają na układ nerwowy powodując poczucie głębokiego spokoju.

  Foto

  Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

  Dzieci są ważne

  Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
  Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
  Plaża, słońce i… rekiny, czyli o ubraniach na ciepłą porę roku od Jako-o

  Krótkowzroczność – jakie mamy możliwości radzenia sobie z tym problemem?

  Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

  Granice – szanujmy cudze, ale także swoje własne. Rozmowa z Małgorzatą Musiał, cz.1

  Jak w zgodzie ze sobą zatrzymywać agresję fizyczną i werbalną dziecka?

  Pasożyty w twoim ciele – jak je wykryć i jak z nimi walczyć?

  Przejdz do: