Chusta czy wózek?
| Chusta czy wózek?

Chusta czy wózek?

Na wyprawkowej liście wielu przyszłych rodziców znaleźć można wózek – jego posiadanie wydaje się dziś niezbędne, by z łatwością poruszać się po mieście i załatwiać swoje codzienne sprawy. My jako alternatywę dla wózków polecamy chusty, które również ułatwiają poruszanie się z dzieckiem, choć działają na zupełnie innych zasadach.

Ostateczna decyzja dotycząca tego, na co się zdecydujesz, zależy oczywiście od ciebie. Warto jednak wiedzieć, jakie zalety (i wady!) stoją za poszczególnymi wyborami.

Wózek – skąd się wziął w naszych domach

Są takie zdobycze cywilizacji, które – choć w społeczeństwie funkcjonują od niedawna – niezwykle szybko zyskują popularność i dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez nich. Z pewnością zaliczyć tu można wózki dziecięce. Choć w Europie pojawiły się dopiero w XIX wieku, w ciągu jednego stulecia stały się tak popularne, że świeżo upieczeni rodzice nie wyobrażali sobie bez nich życia. Z pewnością trzeba przyznać, że stworzenie takich pojazdów było przełomem. Są niezastąpione gdy brakuje nam sił, by nieść dziecko na rękach lub w chuście, gdy potrzebujemy pakownego pojazdu, który pomieści wszystkie zakupy albo gdy nasze dziecko lepiej niż na rękach mamy czuje się w miękko wyściełanej gondoli (choć ten ostatni przypadek to prawdziwa rzadkość, tym bardziej jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że dzieci są “noszeniakami” – a więc ich podstawową potrzebą jest dotyk i bezpośrednia bliskość).

Tradycja noszenia – stara metoda, nowe możliwości

Swoistą alternatywą dla wózków są chusty i nosidła. Taki sposób przemieszczania się z dziećmi nie jest wbrew pozorom wynalazkiem XXI wieku, ale swoistym atawizmem, który prawdopodobnie pozwolił nam – jako gatunkowi – przetrwać. Tradycja noszenia dzieci jest doskonale znana w wielu kulturach i przekazywana z pokolenia na pokolenie. I wbrew pozorom wózek – choć jako wynalazek zrewolucjonizował sposób poruszania się z dzieckiem – wciąż nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Jakie możliwości daje chusta

Jeśli chcesz zabrać dziecko na szybki spacer, zapewniając mu bliskość swojego ciała – chusta będzie lepszym wyborem niż wózek. Zrozumiesz moc jej działania podczas wszystkich rodzinnych trekkingów, niezależnie czy planujesz swoje wędrówki brzegiem morza, czy wysoko w górach (wyobraź sobie pchanie wózka przez zapiaszczoną plażę lub wciąż pod górę wąskim turystycznym szlakiem). Trudno nie docenić jej możliwości, gdy maluch potrzebuje bliskości, a my mamy milion rzeczy do załatwienia (z obieraniem ziemniaków na obiad włącznie). Tak więc chusta, choć inna niż wózek, wcale nie jest od niego gorsza. Sprawdza się po prostu w nieco innych sytuacjach.
Czy chusta może całkowicie zastąpić wózek? Owszem, jeśli jesteśmy przekonani do noszenia, sprawia nam to radość i nie nastręcza trudności. Jeśli wierzymy w moc bliskości! W takich sytuacjach wózek wydaje się zbędnym dodatkiem. Może warto zatem uwzględnić chustę na wyprawkowej liście, a zakup wózka odłożyć na nieco później.

Wózek czy chusta? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi

Wybór zależy bowiem od wielu czynników, w tym naszych predyspozycji i upodobań. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że go mamy i że różne sposoby poruszania się z dzieckiem przynoszą nam różne korzyści. Alternatywą jest też znalezienie złotego środka między chustą a wózkiem i po prostu korzystanie z obu wynalazków naprzemiennie.

Chusta:

 • Po pierwsze i najważniejsze – buduje bliskość i relację.
 • Oswobadza ręce.
 • Idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie trudno wjechać wózkiem.
 • Jeśli mamy chustę tkaną, możemy jej używać od urodzenia do mniej więcej 2–3 roku życia dziecka, a więc to jednorazowy zakup.
 • Jest niewielka, wszędzie się zmieści.
 • Z łatwością wniesiesz ją na ostatnie piętro, również wtedy gdy zepsuje się winda!
Reklama sponsora artykułu

Chusty tkane splotem skośno-krzyżowym


Wykonane ze 100% bawełny albo z bawełny z dodatkiem bambusa lub lnu.
ZOBACZ

Chusty tkane splotem żakardowym

Chusty oferujące nieograniczoną ilość wiązań.
ZOBACZ

Chusty tkane splotem diamentowym


Chusty bez ograniczeń wieku i wagi dziecka.
ZOBACZ

Wózek:

 • Pomieści zakupy.
 • Gdy dziecko w nim zasypia, my możemy odpocząć.
 • Dobry wózek potrafi być bardzo wygodny w obsłudze i sterowny.
 • Nie trzeba uczyć się jego obsługi – jest intuicyjny (chusta też, ale kurs wiązania naprawdę przydaje się początkującym rodzicom).
 • Gdy pada deszcz, można przykryć wózek nieprzemakalną folią (do chusty można kupić specjalną odzież, istnieją również kurtki ze specjalnym, wysuwanym panelem dla dziecka; niezastąpionym gadżetem może być także… parasol).
Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Dlaczego nuda jest potrzebna?

Naturalne czy stylizowane? Jakie zdjęcia warto zrobić noworodkowi

Kiedy dziecko ciągle mówi “nie”. Rozmowa Moniki Szczepanik i Eweliny Adamczyk

Przejdz do: