Kategorie
Ekowiadomości

Chusteczki nawilżane i alergie skórne

Niestety coraz więcej dzieci cierpi na różnego rodzaju alergie skórne. Wcale nie łatwo jest znaleźć produkt w pełni bezpieczny. Często producenci stosują naturalne, roślinne składniki, jednak równie często konserwanty. W USA przeprowadzono badania dotyczące reakcji alergicznych dzieci po zastosowaniu tradycyjnych chusteczek nawilżanych. Co prawda zasięg badań był niski, jednak ich wyniki są wyraźnym sygnałem do zmian, które należy wymusić na producentach kosmetyków dla dzieci.

Hipoalergiczne nie znaczy bezpieczne

Współautorka badania dr Mary Wu Chang, profesor dermatologii i pediatrii na Uniwersytecie w Connecticut School of Medicine, uważa, że ​​problem może być bardziej dalekosiężny, niż może nam się wydawać. Lekarka zauważa, że wysypki zaobserwowane na skórze dziecka wynikające ze stosowania chusteczek nawilżonych, także tych oznaczonych na etykiecie jako hipoalergiczne, mogą być mylone z innymi problemami skórnymi, które nawet są już leczone, ale czasem bezskutecznie. Skąd te przypuszczenia? Otóż w USA do tej pory nie odnotowano doniesień dotyczących reakcji alergicznych na wilgotne chusteczki. Ale może okazać się, że właśnie te reakcje były mylone z egzemą, łuszczycą czy liszajem. Jako przykład dr Mary Wu Chang podaje historię ośmioletniej dziewczynki, która miała czerwoną wysypkę wokół ust i pośladków. Leczono ją antybiotykami i sterydami. Po krótkim okresie poprawy wysypka powracała. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z mamą dziewczynki, okazało się, że do oczyszczania skóry wokół ust oraz pośladków kobieta stosowała chusteczki nawilżone. Podobne objawy zaobserwowano u mieszkańca Belgii. Po szczegółowych badaniach okazało się, że mężczyna ten miał silne reakcje alergiczne na konserwant chemiczny znany jako metyloizotiazolinon (MI), który stosuje się m.in. w chusteczkach. W ostatnim czasie w USA odnotowano jeszcze kilka podobnych przypadków.

Rodzice niechętnie decydują się na rezygnację ze stosowania chusteczek nawilżonych. Są wygodne w użyciu i łatwo dostępne. Tymczasem naukowcy podkreślają, że warto z nich zrezygnować i powrócić do tradycyjnych, sprawdzonych metod, czyli wody i mydła. W ten sposób można zminimalizować ryzyko alergii.

Chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj: Cała prawda o chusteczkach nawilżanych.

Źródło: nbcnews.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

4 odpowiedzi na “Chusteczki nawilżane i alergie skórne”

ja na odparzenia i alergie skórne
niemowląt polecam Alteya Organics, Baby Bottom Balm, 99,9% organiczny,
jedyny który mogłam stosować dla Adasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.