Kategorie
Ekowiadomości

Co dziedziczymy po rodzicach?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego mamy taki, a nie inny kolor oczu lub włosów? Albo dlaczego jesteśmy gadatliwi jak nasza babcia, łagodni jak mama i skłonni do alergii jak tata?

Cechy są dziedziczone przez przekazywanie genów z rodziców na potomstwo. Geny są segmentami DNA i znajdują się w naszych chromosomach. Są one przekazywane z pokolenia na pokolenie przez rozmnażanie płciowe. Co więcej, geny w 40, a nawet 60 proc. wpływają na osobowość! Udowodniono, że cechy charakteru i temperament są dziedziczone. Uczeni zastanawiają się wciąż, czy o aktywności naszych genów bardziej decydują one same, czy środowisko, obserwacja i naśladowanie bliskich osób.

W jednym z badań dziedziczenie cech osobowości sprawdzano poprzez obserwację bliźniąt jednojajowych, które mają identyczny, w 100 proc. zgodny zestaw genów, i dwujajowych, u których podobieństwo genów wynosi ok. 50 proc. (tak jak u normalnego rodzeństwa). Jeśli jakaś cecha występuje wyraźnie częściej u bliźniąt jednojajowych niż u dwujajowych, to znaczy, że ma silne uwarunkowania genetyczne.

Wiele wskazuje na to, że dziedziczenie genetyczne ma wpływ na nasze talenty, skłonność do dysleksji, dietę, zdrowie, a także temperament i inteligencję.

Talent

Samo dziedziczenie „dobrych” genów nie jest gwarancją posiadania talentu. Aby mógł się on rozwinąć, trzeba odkryć predyspozycje, a następnie je rozwijać i ćwiczyć. Dlatego nawet jeśli dziecko odziedziczy po rodzicach zdolności muzyczne, to bez ćwiczeń (śpiewania, grania, komponowania) talent nie rozwinie się, ba, nawet nie ujawni. Bywa też, że odziedziczony talent może rozbłysnąć w zupełnie innej dziedzinie.

[natuli]

Dysleksja

Jak się okazuje, skłonność do dysleksji i dysortografii dziedziczymy rzadko. Prawidłowe zdiagnozowanie tych zaburzeń może nastąpić tylko w wyniku długotrwałej obserwacji i spełnienia przez badanego szeregu warunków, do których zalicza się między innymi znajomość zasad ortografii i gramatyki, podejmowanie prób pracy nad zaburzeniami, a w końcu przeprowadzenie specjalistycznych testów i dogłębnej analizy ich wyników. W diagnozowaniu dysleksji bierze się również pod uwagę środowisko, w jakim wychowuje się uczeń, oraz wkład rodziców w kontrolę jego postępów edukacyjnych. Działania te podejmuje się między innymi w celu ograniczenia nadużyć przy błędnym diagnozowaniu dysleksji.

Dieta

Dziedziczenie stylu żywienia ma pewien związek z genami, które podpowiadają komórkom, na jakie składniki pokarmowe jest zapotrzebowanie. Większą rolę odgrywa jednak obserwacja. Dzieci uczą się nawyków żywieniowych od rodziców!

Choroby

Geny są również odpowiedzialne za wiele chorób. Gdy w rodzinie wystąpiła wcześniej jakaś wada genetyczna, istnieje pewne ryzyko urodzenia chorego dziecka.

Genetycy dowodzą, że zakres (wskaźnik) dziedziczenia dotyczy w 70 proc. inteligencji, a w ok. 50 proc. cech osobowości. W genetyce nie da się przewidzieć wszystkiego. Często dziecko zaskakuje swoimi zdolnościami czy wyglądem – a to dlatego, że dziedziczy je po dalekich przodkach.

Źródło: Biology.about.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.