Kategorie
Wychowanie

Jak sprawdzić czy dziecko słyszy?

Dla prawidłowego rozwoju mowy niezbędne jest, aby dziecko rejestrowało pasmo dźwięków składających się na mowę ludzką. Zanim nie stwierdzimy, że dziecko słyszy, następnie naśladuje, a jeszcze później prawidłowo używa jednostek fonetycznych nie możemy mieć pewności, że różnicowanie słuchowe przebiega u niego normalnie.

Dla prawidłowego rozwoju mowy niezbędne jest, aby dziecko rejestrowało pasmo dźwięków składających się na mowę ludzką. Zanim nie stwierdzimy, że dziecko słyszy, następnie naśladuje, a jeszcze później prawidłowo używa jednostek fonetycznych nie możemy mieć pewności, że różnicowanie słuchowe przebiega u niego normalnie. U niemowląt słuch należy ocenić na podstawie reakcji na różne dźwięki. U dziecka, które ukończyło 6 miesięcy, możemy próbować ocenić zdolność słyszenia na podstawie spontanicznej wokalizacji. Należy wsłuchiwać się w dźwięki, które wydaje dziecko i zapisywać je.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Oto lista niektórych oznak prawidłowego słyszenia, na które możesz zwrócić uwagę w pierwszym roku życia dziecka:

  • noworodek

Dziecko, gdy słyszy nagły hałas (np. klaśnięcie dłońmi czy trzaśnięcie drzwiami) powinno wzdrygnąć się, mrugnąć lub otworzyć szeroko oczy.

  • do 4 tygodnia życia

Dziecko powinno już zwracać uwagę na nagłe pojawienie się dźwięków przedłużających się, na przykład odgłosu odkurzacza.

  • do 16 tygodnia życia

Dziecko powinno się uspokoić lub uśmiechnąć na dźwięk twojego głosu, nawet jeśli ciebie nie widzi. Może także zwrócić głowę lub oczy w twoją stronę.

  • do 28 tygodnia życia

Dziecko powinno odwrócić się natychmiast w kierunku twego głosu dochodzącego z końca pokoju lub w kierunku bardzo cichych szmerów, dochodzących kolejno z obu stron jego głowy.

  • do 36 tygodnia życia

Dziecko powinno uważnie przysłuchiwać się znajomym dźwiękom i wsłuchiwać się w bardzo ciche dźwięki napływające z niewidocznego miejsca. Powinno cieszyć się z gaworzenia.

  • do 1 roku życia

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Dziecko powinno reagować na dźwięk własnego imienia i innych znanych słów. Może też reagować na słowo „nie” i „pa-pa”.

Foto: peasap

Autor/ka: Anna Leszczyńska

Psycholog dziecięcy, terapeuta. Absolwentka Wydziału Psychologii Klinicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Zajmuje się udzielaniem kompleksowej pomocy psychologicznej dzieciom z autyzmem, całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, zaburzeniami emocjonalnymi oraz nadpobudliwością psychoruchową. Udziela konsultacji wychowawczych, prowadzi grupy oraz warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców i nauczycieli. Obecnie pracuje w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr 5 w Warszawie oraz prowadzi prywatną praktykę psychologiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.