Kategorie
Zdrowie

Czym jest terapia Bowena?

Z całą pewnością to dla dzieci szukamy najłagodniejszych, najbardziej skutecznych i pozbawionych skutków ubocznych metod leczenia. W Polsce staje się coraz bardziej znana, choć do popularności jeszcze jej daleko, manualna terapia holistyczna zwana od nazwiska jej twórcy terapią (techniką) Bowena.

Dosyć mocno spopularyzowana jest w krajach anglojęzycznych i jako medycyna uzupełniająca funkcjonuje tam w refundowanym przez kasy chorych systemie zdrowia.
Za pośrednictwem tej prostej i delikatnej metody można zarówno skutecznie rehabilitować dzieci ze schorzeniami układu ruchu, jak i z problemami wszystkich pozostałych układów i funkcji organizmu.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci

Poradnik dla noszących rodziców

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Czym jest Terapia Bowena?

W skrócie terapia Bowena polega na ruchach wykonywanych dłońmi na ciele pacjenta, nie jest jednak masażem i w niczym go nie przypomina. Nie można jej opisać przez podobieństwo do żadnej ze znanych metod terapeutycznych. Tak naprawdę jest samoleczeniem, które uruchamia terapeuta.

Przy pomocy prostych zabiegów techniką Bowena rozluźniamy i uelastyczniamy miękkie struktury ciała, pobudzamy i usprawniamy w nich przepływy, wzmacniamy ich funkcje przekaźnikowe i strukturalne, a w efekcie uruchamiamy w organizmie małego pacjenta siły, które pozwalają mu poradzić sobie z aktualnym problemem, niezależnie od tego, czy jest nim infekcja wirusowa, zwichnięta kostka czy tzw. nadpobudliwość. Ponieważ każdy ruch Bowena działa na całe ciało, proces zdrowienia, który za nim idzie, może dotyczyć wszystkich układów i funkcji organizmu, często jest też wyraźnie zauważalny jako pozytywna zmiana w sferze emocjonalnej i psychicznej małego pacjenta.

Jak to działa?

Wiemy, że tzw. ruch Bowena, wykonany w określonych obszarach ciała na tkankach miękkich, ścięgnach, mięśniach, wiązkach nerwowych, oddziałuje nie tylko na struktury, na których został wykonany, lecz także na inne, odległe w ciele obszary, na jego wszystkie układy i funkcje. Co więcej, to sam organizm wyznacza sobie priorytety, czyli od jakich problemów zacznie się uwalniać w pierwszej kolejności.

To drugie oddziaływanie jest kluczowe dla procesu zdrowienia. Potwierdza ono obecność w naszym ciele siatki połączeń (powięzi), przy pomocy której najbardziej odległe od siebie obszary są bardzo dobrze skomunikowane, oraz to, że sygnały wyprowadzone z ruchów Bowena docierają poprzez przekaźniki (receptory) do naszego autonomicznego układu nerwowego, który kontroluje 80% funkcji organizmu. Ciało w ten sposób zastymulowane, pozostawione w stanie relaksu (dominacja układu nerwowego przywspółczulnego) dąży do powrotu do swojej pierwotnej matrycy zdrowia zarówno w zakresie sprawności aparatu ruchu (kościec, mięśnie, obszary bólu), jak i pracy narządów wewnętrznych.
Zabiegi Bowena można więc wykonywać nie tylko na potrzeby konkretnego schorzenia czy dysfunkcji, lecz także dla poprawy kondycji całego ciała.

Terapia Bowena to rodzaj neuromięśniowego przeprogramowania, co oznacza, że zmiany terapeutyczne następują zarówno w tkankach miękkich, posturalnych, jak i w samym układzie nerwowym: obwodowym i centralnym. Do współpracy w procesie samoleczenia włączony zostaje mózg, co decyduje o skuteczności terapii i trwałości jej efektów, stąd częste użycie w opisie działania terminu „przeprogramowanie”. Organizm niejako powraca do swojej najlepszej, znanej sobie „matrycy zdrowia”, z której został wytrącony nagłym wypadkiem, zbyt chaotycznym trybem życia, nieodpowiednią dietą opartą na przetworzonych produktach oraz w ogromnej ilości przypadków długotrwałym stresem.

Terapia Bowena:

  • jest skutecznym narzędziem wspomagania płodności,
  • przynosi nieocenione korzyści mamom będącym w ciąży, podczas samej ciąży – we wszelkich jej dolegliwościach, a także w trakcie samego porodu i połogu,
  • pozwala bez żadnej siłowej ingerencji obrócić się dziecku ułożonemu pośladkowo,
  • u noworodków zmniejsza stres poporodowy,
  • u wcześniaków jest bodźcem stymulującym harmonijny i dynamiczny rozwój,
  • u niemowląt zmniejsza niepokój, pozwala skutecznie pozbyć się tzw. kolek,
  • u dzieci urodzonych z obniżonym napięciem mięśniowym przyśpiesza postępy i harmonizuje rozwój,
  • skutecznie stymuluje rozwój stawów biodrowych i rehabilitację ewentualnych urazów okołoporodowych,
  • jest świetną pomocą w przepracowaniu stresu przedszkolnego i szkolnego,
  • u dzieci w każdym wieku pozwala pozbyć się dysfunkcji i asymetrii ciała takich jak: skoliozy, napięcia i blokady, wady postawy i wszelkie ograniczenia aparatu ruchu,
  • sprawdza się u dzieci aktywnych fizycznie przy wszelkiego rodzaju kontuzjach – poddane zabiegom Bowena, leczą się znacznie szybciej i bezboleśnie, często z pominięciem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
  • eliminuje objawy alergii,
  • leczy problemy oddechowe i przemiany materii,
  • jest nieocenionym narzędziem w pracy z dziećmi autystycznymi, nadpobudliwymi (ADHD), depresyjnymi – zmniejsza poziom stresu, a co za tym idzie harmonizuje nastrój, poprawia sprawność i działanie układu nerwowego,
  • wcześnie podjęta terapia skutecznie zapobiega dysfunkcjom szkolnym takim dysleksja czy dysgrafia,
  • pozwala skutecznie pozbyć się problemu moczenia nocnego u dzieci czy nietrzymania moczu u dorosłych,
  • podnosi odporność organizmu, a także sprawdza się jako doraźna interwencja w przypadku przeziębień, infekcji wirusowych i chorób.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Skąd pochodzi ta metoda?

Twórcą metody jest Australijczyk Tom Bowen (1916–1982), który działając czysto intuicyjnie wykonywał zabiegi ze skutecznością ok. 90% na ponad trzynastu tysiącach pacjentów rocznie. Swoim odkryciem wyprzedził o jakieś pięćdziesiąt lat współczesnych badaczy powięzi. Jego metodę spisało kilku asystentów, z którymi pracował; niektórzy z nich nadal jej nauczają.

Autor/ka: Beata Frysztacka

Głęboko w duszy od zawsze miłośniczka teatru i fotografka; terapeutka i promotorka terapii Bowena, oddana metodzie bez reszty, zafascynowana jej dobrodziejstwem i skutecznością. Prywatnie mama Ignacego, Juliana, Marii i Teofila.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.