W czym tkwi sukces klocków Lego?
| W czym tkwi sukces klocków Lego?

W czym tkwi sukces klocków Lego?

W niewielkiej miejscowości Billund w Danii w 1932 roku, Oleg Kirk Christiansen założył przedsiębiorstwo zabawkarskie o nazwie Lego, które początkowo zajmowało się produkcją zabawek z drewna. Nazwa została zaczerpnięta od duńskiego zwrotu „Leg godt” (baw się dobrze). W 1947 roku przedsiębiorstwo zaczęło produkować m.in. klocki - cegiełki składane za pomocą systemu wypustek i gniazd. Tak powstały klocki Lego, które po 70 latach są tak samo popularne, jak z chwilą ich powstania. W czym tkwi ich sukces?

Uniwersalna zabawka dla każdego

Nie ważne, ile mamy lat, czy jesteśmy chłopcem, czy dziewczynką – wszyscy możemy składać klocki Lego i czerpać z tego radość. Istnieją zestawy przeznaczone dla najmłodszych dzieci (LEGO Duplo), jak i zestawy dla większych dzieci (LEGO Friends, LEGO Ninjago, LEGO City i inne). Dla młodzieży zaś przeznaczone są LEGO Technic – klocki zaawansowane pod względem konstrukcji.

Niezależnie od typu zestawu, klocki LEGO rozwijają przestrzenne myślenie, logikę oraz uczą kreatywności. Dzięki nim możemy sobie zapewnić zabawę na długie godziny. Żadne inne klocki z tworzywa sztucznego nie mają aż tylu różnych rodzajów, z których każde łączą się ze sobą.

Niezmienność konstrukcji

Tajemnica sukcesu klocków LEGO tkwi także i w tym, że pomimo upływu czasu one zanadto  się nie zmieniają. Od powstania w latach 40. XX wieku pierwowzoru plastikowych klocków LEGO z gniazdami i wypustkami, ich forma pozostała w zasadzie taka sama. Dlatego klocki sprzed 50 lat będą pasowały do tych zestawów, jakie sprzedawane są w sklepach obecnie.

Fakt, że klocki z różnych serii łączą się ze sobą bezproblemowo, sprawia, że można z nich zbudować właściwie wszystko. Najlepszym tego przykładem są budowle wystawione w parku Legoland w duńskim Billund.

LEGO idzie z duchem czasu

Bez wątpienia LEGO nie byłoby takie popularne gdyby nie fakt, że dostosowuje się do zmieniających potrzeb i pragnień dzieci. Firma wypuszcza klocki tematycznie opierające się na wydarzeniach na świecie, głównie związane z grami, filmami i bajkami. Dlatego mamy klocki z superbohaterami, zestawy Star Wars i Harry Potter, czy Kraina Lodu i inne bajki z klasyki światowej. LEGO bez wątpienia nadąża za modą, a serie związane z filmami, grami i komiksami cieszą się ogromną popularnością.

Klocki LEGO są ponadczasowe, uniwersalne, a różne ich rodzaje są podzielone na kategorie wiekowe. Pozwalają rozwijać umiejętności typowe dla małych dzieci, przedszkolaków, uczniów i nastolatków. Uczą kolorów, kształtów, liter i cyferek, wprowadzając maluchy w różnorodność kształtów. Rozwijają zdolności manualne. Zestawy z serii Junior wprowadzają dziecko w  świat konstrukcji bardziej zaawansowanych, a LEGO Technic pobudza wyobraźnię nawet dorosłych fanów LEGO.

0bf5c20fae46cbfdb874de29143b8e98be277bd5945036ac00pimgpsh_fullsize_distr.jpg

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

10 silnie zakorzenionych mitów na temat diety małego dziecka

Niesamowite właściwości pyłku pszczelego

„Najważniejsze to nie zrzędzić”. Rozmowa z Olgą i Adamem Hallerami

Przejdz do: