Kategorie
Dieta naturalna

Dieta według św. Hildegardy

Płatki orkiszowe, kasza orkiszowa, mąka orkiszowa – wspaniały wzmacniający i ciepły dla żołądka orkisz. Nie wywołuje alergii. Liczne zalety opanowującego świat prawdziwego orkiszu, którego wartość podkreślała św. Hildegarda żyjąca w XII wieku

Płatki orkiszowe, kasza orkiszowa, mąka orkiszowa – wspaniały wzmacniający i ciepły dla żołądka orkisz. Nie wywołuje alergii. Liczne zalety opanowującego świat prawdziwego orkiszu, którego wartość podkreślała św. Hildegarda żyjąca w XII wieku.

sw.-Hildegarda1

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Prawda o orkiszu

Orkisz – zboże, którego tylko 6 odmian uważanych jest za lecznicze i prawdziwe, przez część znawców uważany za odmianę pszenicy, został już wielokrotnie modyfikowany i mieszany z pszenicą zwykłą, przez co powstało już prawie 100 kolejnych odmian. Prawdziwie zdrowotnie działa jednak tylko orkisz rekomendowany przez Hildegardę m.in. Oberkulmer. Zatem nie dajmy się nabrać na tanią mąkę orkiszową. Wydajność prawdziwego orkiszu jest kilkukrotnie niższa niż osiąganych dziś odmian „szybkich”, a dzięki temu tańszych. Dobra mąka orkiszowa kosztuje dziś niestety nie mniej niż 10 zł za 1 kg. Jednak wielu korzystających z diety orkiszowej uważa, że warto. Bo daje ona zdrowie.

Św. Hildegarda

Św. Hildegarda – kobieta niezwykle wszechstronna, była kompozytorką, fitoterapeutką, lekarką, dietetykiem, pisarką, przeoryszą, doradczynią. W październiku 2012 roku została ogłoszona Doktorem Kościoła. Korzystajmy z mądrości, którą zawarła w wielu spisanych przez nią dziełach.

Spuścizna jaką zostawiła po sobie daje nam gotowe narzędzia do tego, by żyć w szczęściu i miłości. Harmonia jaka wynikała dla Hildegardy ze stałego kontaktu z Bogiem i wsłuchania się w Niego, ma być wspierana przez sposób funkcjonowania. W to właśnie wpisuje się poszanowanie dla stworzenia – dla otaczającej nas natury.

Pielęgnacja ciała, troska o odpoczynek,równowaga w ilości pracy i odpoczynku, korzystanie z leków pochodzących z natury – siły ziół i szlachetnych kamieni i wreszcie odpowiednie i powściągliwe odżywianie, to filozofia życia św. Hildegardy. Należy zaczerpnąć z tej mądrości, by żyć świadomie.

Czy wiemy jak postępować ze sobą w chwilach słabości, choroby? Czy mamy pomysł na to co robić, by dobrze się czuć każdego dnia?

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Św. Hildegarda wiedziała to już w XII wieku, dlatego warto skorzystać z Jej spuścizny. Jej zalecenia dietetyczne wskazują, że najważniejsze w odżywianiu są zboża i warzywa oraz pewna ilość owoców, do tego niewielka ilość mięsa, nieco przetworów mlecznych i innych odżywczych produktów, ale tylko nieco. Hildegarda odkrywa przed nami, że pożywienie ma na nas bardzo konkretny wpływ. Że może być dla nas ochładzające, rozpalające czy wpływać neutralnie. Stwierdza, że są produkty, których człowiek nie powinien spożywać – wśród nich wymienia m.in. śliwki, pory czy jęczmień, które uznawała za trucizny. Podkreślała natomiast wartość właśnie orkiszu, kasztanów czy kopru. Z jej porad wynika wiele wspaniałych wzmacniających i smacznych pomysłów na codzienne pożywienie.

Posty według Hildegardy to ratunek dla ciała i duszy

W jej podejściu wyróżniamy kilka rodzajów postu, od postu pełnego, dziś nazywanego głodówką, po post lekki orkiszowo-owocowo-warzywny.
Hildegarda podkreślała,  jak ważne jest wypróżnianie i samooczyszczanie się ciała. Polecała, by każdego dnia o poranku człowiek się wypróżnił, by mógł przyjąć kolejne pożywienie. A jeśli nie może tego uczynić, niech ćwiczy wypróżnianie, by organizm do tego pobudzić. Zalecała również, by masować intensywnie swoje ciało, by pobudzać krążenie i cyrkulację płynów. Stosowała w swoich zaleceniach terapię bańkami. Warto skorzystać z tych i wielu innych świetnych pomysłów Hildegardy.

Więcej o Hildegardzie

Zachęcam do poznawania literatury o Hildegardzie i stosowania jej zaleceń w życiu. „Powrót do harmonii” Pani Alfredy Walkowskiej czy „Program Zdrowia” Wilgharda Strehlowa to dobre pozycje na początek.
A chleb orkiszowy na zakwasie należy upiec sobie samemu.  Uprzednio otrzymując zakwas od „przyjaciela”.

Chleb orkiszowy na zakwasie przechodnim

Do naczynia emaliowanego lub drewnianego albo specjalnie przeznaczonych glinianych garnków do kwaszenie wsypujemy :

  • 1 kg mąki orkiszowej dobrej jakości
  • dodajemy ziarna: ok. 0,5 szklanki pestek dyni, słonecznika
  • sól  ok. 1 płaską łyżkę
  • oraz 4,5 szklanki chłodnej przegotowanej wody.

Można dodać jeszcze otrąb orkiszowych lub innych płatków, może być mniej ziarenek – im ich więcej, tym chleb jest bardziej śluzotwórczy, dość ciężkostrawny. Wymieszać wszystko i dodać ZAKWAS – znów wymieszać. Zostawić na 9 – 12 godzin, odebrać nową porcję zakwasu z ciasta. Ciasta przelać – przełożyć do keksówek wyłożonych papierem do pieczenia – starcza na dwie keksówki. Można ciasto chlebowe umieścić w keksówkach już po wymieszaniu z zakwasem, by stało w nich te 9-12 godzin (latem krócej, zimą dłużej). Piec ok. 1 godzinę i 20 minut w 180 stopniach, wsadzając do jeszcze chłodnego piekarnika.
ZAKWAS warto otrzymać od kogoś, kto piecze. Na „wyrobionym zakwasie” wychodzą lepsze chleby.

Foto

Autor/ka: Dorota Łapa

Z zawodu jest dietetykiem i pielęgniarką. Moderatorka projektu Zdrowy Przedszkolak.org. Zafascynowana również medycyną Wschodu oraz wiedzą św. Hildegardy. Idąc wbrew czasom, nieustannie poszukuje mądrości leczniczej, o jakiej mówił Hipokrates: "Twoje pożywienie może być lekarstwem". Nie wyobraża sobie życie bez modlitwy, bo podstawą życia jej rodziny jest zakorzenienie w wierze. Edukację w zakresie dobrego żywienia traktuje jak misję, dlatego organizuje otwarte wykłady i warsztaty gotowania dla zdrowia. Poszukuje i testuje wysokiej jakości żywność, by przekonywać, jak bardzo warto w nią inwestować. Pomaga również odnaleźć dobrą drogę odżywiania, doradzając osobom chorym lub pragnącym utrzymać zdrowie. By realizować te cele, stworzyła Orkiszowe Pola. Prywatnie szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci.

4 odpowiedzi na “Dieta według św. Hildegardy”

zakwasu wystarczyło by 2 łyżki, ale najpierw bym go dokarmiła częścią mąki i ciepłej wody(np po 100g), i po kilku godzinach, jak zacznie pracować dodałabym resztę składników

Dieta św. Hildegardy jest bardzo zdrowa i dobra również dla dzieci. Ziarno orkiszu wielu z nich smakuje ponieważ ma lekko orzechowy smak, a co za tym idzie jest „słodkie”. Dodatkowo dietę orkiszową św. Hildegardy mogą stosować osoby z uczuleniem na Gluten. Tak więc – my jesteśmy na TAK dla diety św. Hildegardy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.