Kategorie
Zdrowie

Dlaczego nie warto przekłuwać uszu małym dzieciom?

Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego ostrzegają, że przekłuwanie uszu dziewczynkom we wczesnym dzieciństwie może sprzyjać rozwojowi alergii w późniejszym życiu. Wszystko ze względu na obecność uczulającego niklu, który znajdziemy w stopach metali, z których wykonuje się biżuterię.

Kolczyki przyczyną alergii

Przekłuwanie uszu dziewczynkom we wczesnym dzieciństwie jest w Polsce dość częstym zjawiskiem. Aby otworki w uszach dobrze się goiły, po przekłuciu wkłada się w nie kolczyki ze srebra, złota bądź stali szlachetnej. Biżuteria wykonywana jest ze stopów, zawierających m.in. silnie alergizujący nikiel. Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, może być on odpowiedzialny za alergie nie tylko w dzieciństwie, ale też w późniejszym życiu.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Badanie przeprowadzono wśród 400 uczniów w wieku 7-8 lat i 16-17 lat. Okazało się, że około 30 procent z nich ma alergię na nikiel i dużo częściej cierpią na nią dziewczynki – te, które kolczyki miały zakładane właśnie we wczesnym dzieciństwie.

Nikiel jest powszechnym pierwiastkiem, z którym mamy styczność, gdy nosimy ubrania z suwakami, guzikami, zatrzaskami do ubrań. Substancja znajduje się w aparatach ortodontycznych, protezach, jest składnikiem garnków czy sztućców. Gdy zauważymy u naszego dziecka alergię na nikiel, najlepiej wyeliminować go całkowicie z otoczenia. Choć jest to dość trudne, biorąc pod uwagę fakt, w jak wielu przedmiotach codziennego użytku możemy go znaleźć.

Zakazać?

Zdania rodziców na temat przekłuwania uszu dzieciom wciąż są podzielone. Kwestia budzi też wiele skrajnych emocji. W Wielkiej Brytanii wystosowano nawet petycję do tamtejszego ministerstwa ds. dzieci z prośbą o ustalenie odgórnego, minimalnego wieku, od którego można dziecku przekłuć uczy. Pod dokumentem udało się zebrać około 33 tys. podpisów. Wszystkie te osoby twierdzą, że przekłuwanie uszu dziecka jest okrucieństwem i niepotrzebnie naraża malucha na ból. Kwestia bólu pojawia się również w argumentacji drugiej strony sporu, ale w nieco innym kontekście.

Przekłuwanie uszu a ból

Ci, którzy decydują się na przekłuwanie uszu maluchom argumentują, że lepiej zrobić to we wczesnym dzieciństwie, bo wtedy dziecko szybciej zapomina o bólu i może się cieszyć kolczykami w późniejszym życiu. Agnieszka Ostapczuk, psycholożka i doula przyznaje, że takie myślenie może wynikać z nieświadomości rodziców dotyczącej tego, że małe dzieci też czują ból i też go, na swój indywidualny sposób, przeżywają.

Oczywiście że dzieci czują ból, boli je to tak samo, jak każdego dorosłego (z zastrzeżeniem, że ludzie mają różne progi odczuwania bólu). Pamięć dzieci jest ulotna i zapomną szybciej o takich doświadczeniach, aczkolwiek istnieje też ryzyko, że takie wydarzenie stanie się w jakiś sposób traumatyczne, szczególnie w momencie krytycznym dla rozwoju dziecka. Taki zabieg może mieć swoje uzasadnienie w krajach, gdzie noszenie kolczyków jest mocno związane z tamtejszą kulturą, ale Polska do tych krajów nie należy – wyjaśnia psycholożka.

Przekłuwanie uszu jest decyzją rodziców. Zachęcamy jednak do tego, by przed jej podjęciem, zapoznać się z możliwymi konsekwencjami i poważnie zastanowić się nad tym, dlaczego właściwie chcemy to zrobić. Bo być może chodzi wyłącznie o presję otoczenia? Albo odzywa się w nas wewnętrzne dziecko, które samo kiedyś chciało mieć kolczyki, a nie mogło?

Foto: flikr.com/michellecarl

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.