Kategorie
Zdrowie

Dlaczego odrobaczanie zwierząt domowych jest takie ważne?

Pies czy kot w domu to sporo radości… i obowiązków. Jednym z tych ważniejszych, jest odrobaczaniu. Pasożyty, których może być nosicielem, są bowiem zagrożeniem nie tylko dla niego samego, ale również pozostałych domowników, w tym głównie dzieci.

Najczęściej spotykane u psów pasożyty wewnętrzne, które z łatwością przenoszą się na ludzi, to tasiemczyce i glistnice. Ich larwy mogą być wszędzie: na trawnikach, w piaskownicach i w futrze zwierzęcia. Niektóre z nich mogą powodować poważne choroby, w tym toksokarozę – wywoływaną przez larwy nicieni jelitowych z rodzaju Toxocara. Po dostaniu się do organizmu człowieka nie kończą swojego rozwoju w przewodzie pokarmowym, ale przenikają do różnych narządów wewnętrznych i tkanek, prowadząc do ich uszkodzenia. W skrajnych przypadkach, toksokaroza może skutkować również śmiercią nosiciela. Leczenie przebiega długo i nie zawsze kończy się sukcesem.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Punkt pierwszy: odrobaczanie

Żeby uniknąć powyższych zagrożeń, warto postawić na odpowiednią profilaktykę (bądź skuteczne leczenie, gdy mamy do czynienia z nosicielem) i odrobaczać domowe zwierzęta, aby uniknąć rozprzestrzeniania źródła zakażenia w środowisku zewnętrznym. Jak bardzo ignorujemy ten problem, pokazują badania Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które mówią wprost – stopień skażenia polskiej gleby jajami pasożytów jest bardzo duży. Pod względem występowania pasożytniczych larw zbadano m.in. miejskie trawniki, skwery, ale również piaskownice. W samej Warszawie skażenie tego ostatniego miejsca, w którym przebywają dzieci, sięga około 10 procent.

Poza regularnym odrobaczaniem, właściciele psów i kotów powinni również sprzątać odchody zwierząt i nie wyprowadzać ich w okolice terenów zabaw dzieci. Dobrze pilnować, by nasze zwierzęta nie miały kontaktu z odchodami innych zwierząt i nie spożywały surowego mięsa, szczególnie nieznanego pochodzenia. Ci, którzy trzymają zwierzaka w domu, bądź mają ze zwierzętami częsty kontakt, powinni szczególnie dbać o higienę: myć ręce po każdej zabawie i unikać lizania przez zwierzę po twarzy.

Przeczytaj: Pasożyty w twoim ciele – jak je wykryć i jak z nimi walczyć?

Jak często odrobaczać zwierzęta?

Jak pokazują badania, aż 10-40% psów, oraz blisko 70% szczeniąt jest zarażonych pasożytami. Dlatego w wieku szczenięcym, konieczność odrobaczania jest dość częsta. Pierwsze odrobaczanie można wykonać w wieku 2-4 tygodni, drugie około 4-6 tyg., trzecie w wieku około 10 tyg. życia zwierzęcia. Później odrobaczanie powtarzamy co 3-6 miesięcy. Niektóre źródła podają, że zabieg w przypadku psów i kotów powinien mieć miejsce co najmniej 4 razy w roku (kiedy nie mamy dzieci, wystarczy odrobaczać zwierzę dwa razy w roku).

Po czym poznać, że nas zwierzak jest nosicielem?

Każdy pasożyt, poza korzystaniem z pokarmów spożywanych przez swojego gospodarza, zatruwa też jego organizm szkodliwymi produktami przemiany materii. Wydzieliny te mają negatywny wpływ na funkcjonowanie zainfekowanych narządów (najczęściej to wątroba, mięśnie lub gałka oczna), ale również całego organizmu, skutecznie blokując system odpornościowy nosiciela. Zarażony pies może być osowiały, może mieć matową sierść, biegunkę o różnym natężeniu. Mimo, że zwierzę ma dobry apetyt, można u niego zaobserwować spadek masy ciała. Typowym objawem jest też świąd odbytu, skutkujący charakterystycznym „saneczkowaniem”. To ostatni dzwonek, by jak najszybciej wybrać się ze zwierzęciem do weterynarza.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.