Kategorie
Rodzina

Dlaczego warto zabrać dziecko do galerii (sztuki!)

Ludzie aktywnie uczestniczący w kulturze uważają się za zdrowszych zarówno w sferze ducha, jak i ciała. Warto zatem znaleźć czas na wspólny wypad do galerii czy muzeum, szczególnie że coraz częściej miejsca te otwierają się na rodziny.

Wspólny czas a budowanie relacji

W natłoku codziennych obowiązków związanych z utrzymaniem rodziny, zabieganiem o prawidłowy rozwój dzieci, troską o otoczenie często brakuje czasu na niezakłócone bycie razem. Trudno czasem spotkać się przy posiłku, nie wspominając już o jakiejś bardziej wyrafinowanej formie aktywności intelektualnej.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Dobrym rozwiązaniem może być na przykład rodzinna wizyta w miejscu sztuki takim jak kino, teatr czy muzeum. Pozwoli to oderwać myśli od codziennych trosk, oczyścić umysł i skupić się na wspólnie odczuwanych emocjach, a także spojrzeć z innej perspektywy na członków rodziny. To dobrze wspólnie spędzony czas, który jest podstawą budowania więzi z drugim człowiekiem oraz niezbędnym elementem dbania o relacje.

Pozarozumowe postrzeganie świata – dlaczego warto zabrać dziecko do galerii (sztuki!)

Dzieci jako istoty obdarzone bogatą wyobraźnią są wyjątkowo chłonnymi odbiorcami sztuki. Kontakt z nią pobudza ich intelekt, wyzwala emocje, skłania do zadawania pytań. Sztuka jako sposób pozanaukowego opowiadania o rzeczywistości ma szczególne walory poznawcze właśnie dla dzieci, zwłaszcza jeśli mogą doświadczać jej wszystkim zmysłami, a także same ją tworzyć. Dobrze zatem zadbać o to, by miały dostęp do różnorodnych form twórczości.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Wspólne uczestnictwo w kulturze to również czas, w którym możemy towarzyszyć dziecku w odkrywaniu świata, dostrzec, co je cieszy, co mu się podoba. Jednocześnie dziecko odkrywa upodobania estetyczne rodziców, uczy się uzasadniać swoje wybory; kształtuje upodobania w konfrontacji z innymi.

Kultura jako spoiwo więzi społecznych

Uczestnictwo w kulturze ma też istotne znaczenie w budowaniu zarówno tożsamości kulturowej człowieka, jak i jego świadomości i zrozumienia innych kultur. Sztuka opowiada o historii danej społeczności, o przemianach w świadomości zbiorowej, stanowi zatem istotny aspekt budowania więzi międzyludzkich. Pomaga też tworzyć tożsamość społeczną jednostki oraz rozumieć ludzi spoza obszaru jej kultury. Ma więc szczególne znaczenie edukacyjne: kształtuje postawę otwartości na odmienność, ciekawość świata i zrozumienie własnych uwarunkowań kulturowych.

Rodzina jako grupa docelowa instytucji

Coraz częściej instytucje kultury czy indywidualni twórcy kierują swój przekaz także do rodzin i dzieci. Starają się wyjść naprzeciw ich szczególnym potrzebom. Powstają interaktywne galerie, w których mali odbiorcy mogą doświadczać sztuki, jednocześnie stając się jej twórcami. Kina proponują specjalne seanse dla rodziców bardzo małych dzieci, podczas których nikomu nie będzie przeszkadzał płacz malucha. Opery wystawiają adaptacje baśni. Muzea organizują specjalne sesje dla rodziców małych dzieci z czasem przewidzianym na karmienie i drzemkę, a ośrodki kultury – w trakcie trwania wydarzeń dla dorosłych – bezpłatne zajęcia dla maluchów. Dzięki temu instytucje te mają szansę dotrzeć ze swoim przekazem do coraz szerszego i coraz młodszego grona odbiorców.

Dokąd się wybrać?

Warto sprawdzić, co jest dostępne w okolicy. Nie musi to być od razu wystawa malarstwa mistrzów baroku. Sztuka jest pojęciem dość szerokim, rozumiana jako kunszt może odnosić się także do sztuki użytkowej czy designu przedmiotu. W zasadzie większość kultury materialnej człowieka w pewien sposób ociera się o sztukę. Wizyta w muzeum hutnictwa czy na wystawie budowli z klocków Lego może być równie przyjemnym doświadczeniem jak koncert w filharmonii.

Warto również sprawdzić repertuar pobliskich kin. Choć film kojarzy się nam ze sztuką popularną, nie możemy zapominać, że łączy w sobie wiele środków artystycznego wyrazu – słowo, obraz, muzykę, ruch itd. Szczególnie w połączeniu z możliwościami współczesnej technologii sztuka kinematografii jest w stanie przenieść widza do najbardziej niesamowitej rzeczywistości i dostarczyć mu wspaniałych doznań estetycznych i emocjonalnych.
Warto zwrócić uwagę na tytuły spoza zdominowanego przez amerykańskie produkcje mainstreamu. Daje to możliwość otwarcia się na inną estetykę oraz poznania różnych sposób postrzegania świata. Pamiętajmy jednak, żeby zarówno treść, jak i czas trwania seansu dostosowane były do wieku i możliwości dzieci.

Najważniejsze, by się nie zmuszać, ale być otwartym na różne możliwości. Takie wyjście nie powinno być dodatkowy stresem. Najlepiej podejmować decyzje wspólnie, z uwzględnieniem upodobań wszystkich członków rodziny. Można też, w razie impasu decyzyjnego, ustalić, że co tydzień ktoś inny wybiera wydarzenie, w którym weźmiecie udział, albo też losowo wybierać z dostępnych ofert, co daje szansę doświadczenia czegoś zupełnie niespodziewanego.

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Autor/ka: Edyta Ryłek

Filozofka, web designerka i pełnoetatowa mama dwóch chłopców. Niepokorna uczennica losu. Praktykuje kuchnią eksperymentalną oraz pradawną sztukę nie zasypiania przy książce. W wolnych chwilach preferuje odpoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.