Kategorie
Wychowanie

Dlaczego właściwa komunikacja jest tak ważna?

Prawidłowy dialog w małżeństwie i rodzinie to warunek dobrych relacji małżeńskich i szczęścia rodzinnego oraz dobrego wychowania dzieci. Właściwa komunikacja jest narzędziem do rozwiązywania i unikania konfliktów, a jej efektem końcowym jest porozumienie między rozmawiającymi osobami.

Z kolei słaba komunikacja lub jej brak dotyczy ludzi, którzy nie umieją rozmawiać i rozwiązywać konfliktów bez naruszania godności i potrzeb drugiej osoby. Powoduje to sytuacje, w których uczestnicy konfliktu ranią siebie nawzajem.
Często umiejętność dobrego komunikowania się stanowi dla nas duże wyzwanie. Tymczasem jest ona czymś, czego po prostu trzeba się nauczyć, nie tylko dla siebie, ale i dla dzieci.

  • Czy w twojej rodzinie prowadzi się wielkie dyskusje?
  • Czy każdy z członków rodziny uczestniczy w dyskusji na równych prawach i może wyrażać własne opinie?
  • Co się dzieje, gdyby zdanie dziecka jest w sprzeczności ze zdaniem rodziców?
  • Co się dzieje, gdy rodzice nie zgadzają się z sobą?
  • Czy czujesz, że członkowie rodziny mogą z szacunkiem podejść do odmiennej opinii drugiej osoby, wspólnie wymyślić rozwiązanie, które będzie odpowiadało każdemu, zakończyć dyskusję w poczuciu bliskości?

Efektywna komunikacja

Poza domem komunikacja polega na tym, że wyrażamy swoje myśli, uczucia i opinie w rozmowie z daną osobą, a ona słucha i odpowiada. W domu komunikacja odbywa się na poziomie znacznie bardziej osobistym. Podczas komunikowania się w obrębie rodziny można spodziewać się, że komunikaty będą szczere, będą miały charakter łagodny, uspokajający, będą necechowane uczuciami (np. miłością i troską). Jeśli członkowie rodziny troszczą się o jakość rozmowy, budują trwałą relację, a jednocześnie są wobec siebie otwarci i szczerzy.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Samoocena

Dzieci rodziców, którzy pozwalają im swobodnie wyrażać swoje uczucia, myśli i opinie, mają wyższą samoocenę – to wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Delaware (USA). To dlatego, że żyją w środowisku, w którym ich myśli i opinie są cenione i uznawane. Gdy idą do szkoły, uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych czy w wydarzeniach społecznych, nie wstydzą się wyrażać siebie.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Wyrażanie uczuć

Negatywne uczucia (np. złość, gniew, frustracja) ustępują, gdy dziecko uczy się skutecznie komunikować swoje uczucia. Może to zmniejszyć częstotliwość kłótni i krzyków w rodzinie, a także zwiększyć zadowolenie i chęć do dzielenia się uczuciami. Gdy rodzina wie, jak skutecznie się komunikować, łatwiej jest kontrolować konflikty, rozwiązywać problemy i wymieniać myśli.

Skuteczna komunikacja w rodzinie pokazuje najmłodszym jej członkom, jak przejść przez życie. Umiejętności komunikacyjne takie jak: wypowiadanie się, słuchanie i rozwiązywanie konfliktów wpłyną na ich życie zawodowe i społeczne. Nauczą się, jak skutecznie słuchać, nie oceniać i okazywać empatię. Nauczą się dobierać słowa tak, by skutecznie komunikować się z innymi. Będą zatem rozwijać umiejętności, które wpłyną na wszystkie ich przyszłe stosunki: zawodowe, edukacyjne i osobiste.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.