Dobrana para, czyli orzesznica i mrówkojad - seria szwedzkich książek dla dzieci
Galeria najciekawszych prezentów na Dzień Dziecka... zobacz.
| Dobrana para, czyli orzesznica i mrówkojad – seria szwedzkich książek dla dzieci

Dobrana para, czyli orzesznica i mrówkojad – seria szwedzkich książek dla dzieci

Antropomorfizacja – kto pamięta ten termin z lekcji polskiego? Oznacza przypisywanie cech ludzkich przedmiotom, zjawiskom natury, roślinom i zwierzętom. To niezwykle częsty zabieg w literaturze dla dzieci. Pozwala pokazywać i podkreślać pewne zjawiska, zachowania czy cechy lepiej niż w przypadku ludzkich bohaterów.

Każde dziecko słyszało o tygrysie, krowie czy słoniu, ale mrówkojad i orzesznica to raczej zwierzęce oryginały. I dlatego właśnie podwójnie zabawny jest konkurs, który wymyśliły: na najdziwniejsze zwierzę. Wydawałoby się, że to właśnie one powinny go wygrać w cuglach!

Dziwne zwierzęta

Książka opowiada o tymże konkursie. Skąd ten pomysł? Otóż mrówkojadowi zdarzało się słyszeć, że jest dziwny, a szczególnie często zwracano uwagę na jego nos. Roztrząsając z orzesznicą kwestię dziwności, wpadli na pomysł konferencji dziwnych zwierząt, a potem na konkurs. Czy spośród tak wielu zgłoszonych oryginałów uda im się wyłonić zwycięzcę?

dziwne-zwierz_ta_10-11_700px

dziwne-zwierz_ta_420px_rgb

Kup w Natuli – 32,90

Inna podróż

Mrówkojad i orzesznica wracają w powieści pod tytułem Inna podróż i znowu ich wspólna rozmowa staje się kamykiem, który wywołuje lawinę wydarzeń. Tym razem mowa jest o tym, czy świat jest jeden, czy każdy ma swój własny. Mrówkojadowi nagle jego las wydał się brzydki i ciasny. Zdecydował, że wyruszy w podróż, aby odkryć wielki świat, o istnieniu którego powiadomiła go orzesznica. Podróżowanie wydało się jednak być zajęciem na tyle skomplikowanym, że mrówkojad postanowił z niego zrezygnować na rzecz tak zwanej podróży wewnętrznej. A nie ma lepszej podróży w głąb siebie niż dobra sztuka teatralna. Podczas prac nad “Czerwonym Kapturkiem” okazało się, że mrówkojad pisuje wiersze…

inna-podroz_rozkladowka2_www

inna-podroz_420px_rgb

Kup w Natuli – 32,90

Sens życia

To trzecia część przygód niezwykłych przyjaciół. Mrówkojad miewa pewne niepokoje egzystencjalne, czuje się marnym paprochem otoczonym bezkresną ciemnością wszechświata. Uważa, że lekarstwem na ogarniające go czasem poczucie bezsensu może być pozostawienie po swoim istnieniu jakiegoś śladu. Pilnie poszukując sensu życia, spotyka Doris, surykatkę, która boryka się z podobnymi rozterkami. Ostatecznie mrówkojad wyjawił orzesznicy i surykatce efekt swoich poszukiwań. Otóż każdy ma swój własny sens życia, a dla mrówkojada są nim przyjaciele!

sens-zycia_srodek_2_wwwsens-zycia_420pxrgb

Kup w Natuli – 32,90

Sam w domu

To książka różniąca się od pozostałych w serii. Jest tak samo pięknie wydana, w twardej oprawie, ze świetnym papierem i płóciennym grzbietem, ale ma inny format. W odróżnieniu od reszty to książka obrazkowa dla nieco młodszych czytelników, która wprowadza maluchy w świat leśnych przyjaciół.

sam-w-domu_2_700pxrgb

sam-w-domu_420pxrgb

Kup w Natuli – 32,90

Gdy orzesznica wybierała się z kretem Stellanem na kurs o zdrowych słodyczach, mrówkojad nie mógł sobie znaleźć miejsca. Znowu ogarnęły go ponure myśli. Kiedy szukał jakiegoś powodu, żeby sobie popłakać, przypomniał sobie o… cebuli. Następnie by jakoś wykorzystać całą górę nasiekanych kawałków, postanawił zrobić dla orzesznicy zupę. To był wspaniały prezent dla przyjaciela!

Genialny, zabawny język, przesympatyczne postacie głównych bohaterów (dość pragmatyczna i pogodna orzesznica oraz raczej pesymistyczny i niezaradny mrówkojad) oraz bardzo ciepło i z humorem pokazane przyjacielskie relacje między nimi to ważne zalety tych książek. Lotcie Olsson udał się trudny zabieg napisania językiem prostym, zrozumiałym nawet dla maluchów, bardzo mądrych i głębokich historii. Takie książki warto czytać dzieciom. I sobie też!

Książki dla dzieci można kupić w Natuli.pl

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://natuli.pl
Plaża, słońce i… rekiny, czyli o ubraniach na ciepłą porę roku od Jako-o

Krótkowzroczność – jakie mamy możliwości radzenia sobie z tym problemem?

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Granice – szanujmy cudze, ale także swoje własne. Rozmowa z Małgorzatą Musiał, cz.1

Jak w zgodzie ze sobą zatrzymywać agresję fizyczną i werbalną dziecka?

Pasożyty w twoim ciele – jak je wykryć i jak z nimi walczyć?

Przejdz do: