Kategorie
Rodzina

Dom bezpieczny dla dziecka

Jak stworzyć bezpieczny dom, z jakich zabezpieczeń skorzystać, żeby przestrzeń wokół dziecka nie stwarzała zagrożenia wypadku i umożliwiała swobodny, nieograniczony rozwój

Kiedy pytam swoich znajomych, z czym kojarzy im się hasło “bezpieczny dom”, zwykle padają skojarzenia z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie czy też z systemami antywłamaniowymi i alarmowymi, broniącymi domowników wraz z domowym mieniem przed włamywaczami i innego rodzaju złodziejami.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

W terminie domowego bezpieczeństwa mieści się jednak wiele różnych działań ochronnych, które na pierwszy rzut oka niewiele łączy. Zastanowimy się, jak stworzyć dom, który sam w sobie będzie bezpieczny dla nas i naszych dzieci.

Jest wiele domowych zabezpieczeń, które mają chronić dziecko przed niebezpieczeństwem. Pamiętajmy jednak, żeby świadomie rozgraniczać to, co naprawdę stanowi zagrożenie dla dziecka, od naszych wyobrażeń potencjalnego nieszczęścia i nadmiernej potrzeby ochrony małego człowieka. Dom powinien być miejscem bezpiecznym, ale pozostawiającym możliwość eksplorowania go i swobodnego rozwoju bez lęku.

Bezpieczeństwo wewnątrz domu

  1. Szklane powierzchnie – trzeba zwracać na nie wyjątkową uwagę. Z tej przyczyny można wymienić szybę prysznica na szkło bezpieczne, np. pleksi bądź szkło wzmacniane folią.
  2. Nie wychodząc poza obszar łazienki, drugim potencjalnie niebezpiecznym miejscem, gdzie nawet piszący ten artykuł, stracił pierwszego mleczaka jest… śliska wanna bądź brodzik. Przyszłym przykrym wypadkom zapobiegniemy, wykładając w tych miejscach matę antypoślizgową, która nie jest drogim rozwiązaniem, natomiast z pewnością zaoszczędzi nam problemów i zapewni dziecku bezpieczeństwo.
  3. Bardzo często jest tak, że jednocześnie posiadamy w domu małego, ciekawskiego lokatora oraz miejsca znacznie bardziej niebezpieczne niż opisywana łazienka. Aby ograniczyć dziecku dostęp do naszego warsztatu, bądź stromych schodów, możemy w strategicznych miejscach domu zamontować specjalne bramki, tworzące łatwe do zamontowania miniaturowe ogrodzenie, które ochroni małego odkrywcę przed eksploracją niebezpiecznych miejsc.
  4. Szczególną uwagę na bezpieczeństwo dziecka powinniśmy zwrócić w kuchni. Rodzice na pewno zgodzą się z tym, że używanie obrusów niesie ze sobą niebezpieczeństwo pociągnięcia ich przez dziecko i wylania na siebie gorących napojów. Pamiętajmy o stawianiu gorących garnków i naczyń poza zasięgiem maluszka, zawsze z uchwytami odwróconymi od dziecka. Dobrym rozwiązaniem może być zabezpieczenie kuchenki specjalną osłoną, szczególnie jeśli znajduje się ona w centralnej części kuchni.
  5. Nie pchaj palców między drzwi – to powiedzenie, które większość z nas słyszała, ale także często w sposób dosłowny przekonaliśmy się, dlaczego nie należy tego czynić. Jeśli nie chcemy żeby nasze dziecko uczyło się na tak bolesnych błędach, możemy stosować specjalne zabezpieczenie wewnętrznych drzwi. Taką zawiasową blokadę instalujemy powyżej zasięgu rąk dziecka, a w razie gwałtownego zamykania drzwi elastyczny zawias wyhamuje pęd drzwi i nie pozwoli na ich zatrzaśnięcie.
  6. Innym miejscem, w którym może dojść do wypadku, jest miejsce wykorzystywane zazwyczaj przez całą rodzinę do relaksu i odpoczynku. Jeśli mamy dużo mebli posiadających ostre i twarde narożniki, możemy zabezpieczyć swoje dziecko przed kontaktem z nimi za pomocą specjalnych plastikowych narożników. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie z artykułami dla niemowląt.
  7. Niebezpieczeństwo porażenia dziecka prądem bezpośrednio z gniazda elektrycznego jest scenariuszem, nad którym lepiej w ogóle się nie skupiać – najlepiej od razu zabezpieczyć te miejsca. Czy skorzystamy ze specjalnych zaślepek, czy z zamków zabezpieczonych kluczykiem, jest głównie kwestią naszej wygody; w obu przypadkach cel zostanie osiągnięty.

Bezpieczeństwo na zewnątrz domu

Wiemy, że powinniśmy budować domy z ekologicznych materiałów, które nie będą szkodzić nam ani naszym dzieciom. Pamiętamy o przepisach przeciwpożarowych, a nawet jeśli nie, w swoim czasie przypomną nam o nich odpowiednie służby. Coraz częściej dbamy także o to, by izolację termiczną wykonać z ekologicznej pianki poliuretanowej, która w przeciwieństwie do rozwiązań opartych o wełnę nie degeneruje się i nie generuje pyłów oraz toksycznych zanieczyszczeń do powietrza.

Mówi się, że ludzkie oczy są zwierciadłem duszy, nie inaczej jest w przypadku… okien. Pierwszym wyborem jest bezpieczna szyba z pleksi bądź szkła wzmacnianego folią. Dzięki temu nasze dziecko praktycznie nie będzie narażone na kontakt z ostrymi kawałkami w razie stłuczenia szyby. Jeśli okna są w zasięgu małego człowieka, warto także pomyśleć o zainstalowaniu specjalnej blokady zawiasowej bądź sztywnej do okien przesuwanych. Dzięki temu okna będzie się dało tylko uchylić, a kiedy zabezpieczenie nie będzie już potrzebne, stosunkowo łatwo się go pozbędziemy.

Wymienione powyżej propozycje to tylko część dostępnych na rynku rozwiązań. Pamiętajmy jednak, że poznawanie świata zaczyna się od domu. Zadbajmy o bezpieczeństwo małego odkrywcy, ufając jednocześnie w jego intuicję i nie ograniczając go w pasjonujących wyprawach po szafkach kuchennych.

Autor/ka: Tomasz Ciosek

Tata 6-letniego Krzysia, architekt, fotograf z zamiłowania. Ceni ład w otoczeniu nieożywionym oraz niespożyte pokłady energii u swojego synka.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.