Kategorie
Rodzina

Domowa uprawa ziół

Domowa uprawa ziół może nadać nowy wymiar kuchni – urozmaica smak i daje pewność, że to, co jemy, jest zdrowe i świeże. Daje też możliwość zaoszczędzenia pieniędzy – dzięki niej zrobimy własne ziołowe herbaty, nalewki i maści

Domowa uprawa ziół może nadać nowy wymiar kuchni. Urozmaica smak i daje pewność, że to, co jemy, jest zdrowe i świeże. Daje też możliwość zaoszczędzenia pieniędzy – dzięki niej zrobimy własne ziołowe herbaty, nalewki i maści. Błędem jest myślenie, że zioło-ogrodnictwo to propozycja tylko dla działkowiczów. Nawet jeśli mieszkasz w M3 i nie masz balkonu, też możesz mieć swoją mini uprawę.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Domowa uprawa ziół – wybór odpowiednich roślin

  • Po pierwsze, należy traktować swój dom jako miejsce idealne na mini-ogródek. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest możliwość uprawy ziół na parapetach czy balkonach wychodzących na południe, wtedy rośliny dostaną optymalną dawkę słońca. Jeśli jednak większość okien mieszkania wychodzi na północ lub mieszkanie jest osaczone przez inne budynki, należy wybrać rośliny, które wymagają minimalnej dawki promieni słonecznych. Należy pamiętać także o tym, żeby mini-uprawę zlokalizować możliwie daleko od źródeł ciepła (grzejnik, piecyk itp.). Zioła w doniczkach, jak większość roślin, nie lubią ekstremalnych warunków!
  • Nie można lekceważyć własnych nawyków! Chodzi o to, czy możemy opiekować się ziołami codziennie, czy może jesteśmy przez kilka dni w tygodniu poza domem. Rośliny rosnące w pomieszczeniach nie mają dostępu do deszczówki – trzeba je podlewać. Dlatego warto wybrać rośliny, które nie wymagają codziennej „konserwacji”.
  • Kolejny aspekt – zwierzęta. Trzeba zlokalizować mini ogródek w miejscu niedostępnym dla zwierząt.
  • Jeśli nie jesteś doświadczonym ogrodnikiem, najlepiej rozpocząć uprawę od roślin łatwych w pielęgnacji. Szczypiorek jest dobrym rozwiązaniem dla osób żyjących w naszym klimacie, a także dla ludzi, którzy nie mają nasłonecznionych parapetów. Pietruszka również ma niskie wymagania odnośnie nasłonecznienia, ale rośnie wolniej, więc nie będzie tak szybkich zbiorów jak w przypadku szczypiorku. Drzewa laurowe są także stosunkowo łatwe w uprawie, ale, tak jak pietruszka, potrzebują więcej czasu. Roślina ta jest bardzo czuła na wodę, tzn. nie lubi mieć zbyt sucho ale przelania także. Oregano, rozmaryn i tymianek również są dość łatwe w pielęgnacji i mogą być dobrym „zestawem startowym” dla początkujących ogrodników ziołowych. Należy podkreślić, że te zioła są wykorzystywane w kuchni śródziemnomorskiej, co oznacza, że ​​rosną naturalnie w słonecznym klimacie. Jeśli zdecydujesz się hodować te rośliny, musisz dostarczyć im maksymalnie dużo światła naturalnego.

Domowa uprawa ziół – dbanie o rośliny

Gdy już zdecydujesz, które zioła zagoszczą w twoim domu, należy pomyśleć o innych potrzebnych materiałach.
Co będzie potrzebne do domowej uprawy ziół?

  • dobra ziemia oraz czasem (podkreślam, czasem, nie zawsze) odpowiedni nawóz, najlepiej naturalny;
  • pojemniki, skrzynki, doniczki czy inny przedmiot, w którym będziemy uprawiać zioła, można wspólnie z dzieckiem ozdobić ceramiczną doniczkę czy osłonkę farbkami lub stworzyć na niej mozaikę z papieru;
  • podstawka na doniczkę, ponieważ wiele roślin podlewa się „od dołu”;
  • odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Porady:

  • Przy zakupie nasion należy zawsze sprawdzić datę ważności na opakowaniu.
  • Zasadź więcej nasion niż potrzebujesz, ponieważ jest spore prawdopodobieństwo, że wiele z nich nie wykiełkuje.
  • Wybierz nasłonecznione miejsce w swoim domu, większość roślin potrzebuje około sześciogodzinnej ekspozycji na słońce.
  • W okresie letnim zioła w doniczkach śmiało można wystawić na zewnątrz.
  • Musisz być detektywem (może nim zostać także dziecko, które dodatkowo może założyć dzienniczek obserwacji ziół), tzn. przez kilka pierwszych dni (tygodni) twoje zadanie polega na obserwacji rośliny i wyłapywaniu ewentualnych działań korzystnych i niekorzystnych.
  • Aby chronić domowe rośliny przed szkodnikami, należy napełnić butelkę ze spryskiwaczem wodą z mydłem i spryskać całą roślinę wraz ze spodnią stronią liści.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Foto1, foto2Foto3

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.