Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Duchowe położnictwo. Narodziny jako akt w pełni zgodny z naturą

„Duchowe położnictwo” Iny May Gaskin to szczegółowe studium procesu narodzin jako aktu w pełni zgodnego z naturą, źródło bezcennych, praktycznych wskazówek dla kobiet oczekujących dziecka, a także dla douli, położnych i lekarzy

Spontaniczny i normalny poród jest procesem, naznaczonym przez szereg wydarzeń tak doskonale do siebie dopasowanych, że każda ingerencja tylko ściąga je z właściwego kursu. Dla zdrowej kobiety, będącej w stanie własnymi siłami sprowadzić dziecko na ten świat, wszystkie dumne osiągnięcia współczesnej medycyny stanowią uspokajającą myśl, ale to jedyna korzyść, jaką z nich mają.

Autorką tego cytatu jest Ina May Gaskin, jedna z najlepszych światowych ekspertek w dziedzinie położnictwa. Ina w swojej karierze odebrała ponad dwa tysiące porodów domowych. 29 września 2011 została nagrodzona Right Livelihood Award, zwaną „Alternatywną Nagrodą Nobla”.  Ina May poświęciła swoje życie nie tylko przyjmowaniu porodów, ale także promowaniu takich metod i technik, które są najlepsze dla psychicznego i fizycznego zdrowia matki i dziecka.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Mówiąc krótko – gdy poród domowy nie występuje w danym społeczeństwie lub jest zepchnięty do podziemia, zasadnicza wiedza o zdolności kobiety do rodzenia jest członkom tego społeczeństwa odbierana – twierdzi Ina May. Jednocześnie w swojej pracy robi wszystko, aby tę wiedzę kobietom przywrócić i umożliwić im świadome uczestniczenie w porodach. Społeczeństwo, które nisko ceni matki i proces narodzin, doświadczy szeregu negatywnych skutków takiego postępowania. Dobre początki wprowadzają pozytywną zmianę w świecie, więc zapewnienie najlepszej możliwej opieki matkom i dzieciom podczas tego niezwykle istotnego momentu w życiu jest warte naszego wysiłku – twierdzi.

1 listopada ukazało się pierwsze polskie wydanie książki Iny May Gaskin – „Duchowe położnictwo”.

Jest to szczegółowe studium procesu narodzin jako aktu w pełni zgodnego z naturą, źródło bezcennych, praktycznych wskazówek dla kobiet oczekujących dziecka, a także dla douli, położnych i lekarzy. Na świecie wydane po raz pierwszy w 1975 roku (pod tytułem „Spiritual Midwifery”) szybko stało się bestsellerem, uważanym za biblię porodów domowych i położnictwa skoncentrowanego na rodzącej. Książka nie tylko ukazuje sposób, w jaki kobieta może aktywnie uczestniczyć w porodzie (czyniąc go łatwiejszym i bezpieczniejszym), ale zawiera także wskazówki, dzięki którym przyszli rodzice mogą doświadczyć duchowej natury procesu narodzin. Jej dodatkowym atutem są liczne opowieści o narodzinach – relacje zarówno kobiet, jak i ich partnerów.


Polskie wydanie zostało przygotowane z ogromną dbałością – treść konsultowana była z zespołem, składającym się z położnych, farmakologów, dietetyków, lingwistów, socjologów, co wymagało prawie dwóch lat intensywnej pracy. Ostatecznie ukazuje się ona pod redakcją dr Marii Biskupskiej i jej współpracowników z Uniwersytetów Medycznych w Poznaniu i Warszawie.

Tekst jest recenzowany przez kierownika Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej UM w Warszawie, prof. dr hab. Ewę Dmoch-Gajzlerską, przez kierownika Katedry Nauk Społecznych UM w Poznaniu, prof. dr hab. Michała Musielaka, jak też przez mgr Irenę Chołuj – położną i pedagoga z 48-letnim doświadczeniem zawodowym. Książka ukazała się pod patronatem Fundacji „Rodzić po Ludzku”.

Z wstępu OD REDAKCJI: Duchowość tego wydarzenia u Iny May Gaskin jest uniwersalna i nie ma tu przekazów religijnych. Duchowość to przede wszystkim szacunek dla sił natury, to duchowa energia i proste prawdy, które w tak wielu opisach sytuacji położniczych dają świadectwo, że nie należy zaburzać tego, co naturalne; że prostymi działaniami możemy je wspierać. Wspierać te wartości, które zgubiliśmy koncentrując się jedynie na obniżeniu umieralności.

Z wstępu prof. dr. hab. Michała Musielaka:  Sława metod i technik naturalnego porodu Iny May przekroczyła granice Stanów Zjednoczonych. Ciekawą wydaje się odpowiedź na pytanie, jakie są źródła tej niesamowitej popularności „Duchowego położnictwa”? Wydaje się, iż z jednej strony jest to tęsknota za obecnością przy porodzie osób bliskich, tkwiąca głęboko w świadomości wielu młodych kobiet, których to nie matki, lecz częściej babki doświadczyły porodu w domu; z drugiej strony to niekiedy lęk rodzących i ich rodzin przed wszechobecną technicyzacją nowoczesnej sali porodowej, gdzie dominuje sterylność, medyczny język, a także profesjonalny dystans personelu do rodzącej. Wpływ na zainteresowanie książką Iny May mają także oczekiwania wielu młodych kobiet w Polsce, które m.in. pod wpływem akcji „Rodzić po Ludzku” domagają się prawa do wyboru miejsca porodu, położnej, obecności osoby bliskiej czy pozycji rodzenia.

Ze słowa wstępnego prof.dr hab. Ewy Dmoch-Gajzlerskiej: “Tę książkę należy zrozumieć, poczuć i stworzyć na nowo we własnym wnętrzu. To pozwoli na znalezienie tych elementów, które pozostaną w naszym umyśle i sercu na zawsze”.

DUCHOWE POŁOŻNICTWO
Autor: Ina May Gaskin
Przekład: Joanna Janisiewicz
Redakcja: Maria Biskupska, Ewelina Wierzejska + zespół konsultantów
Oprawa: miękka
Stron:  512
Cena: 163 zł
Wydawnictwo: Virgo, Warszawa
Sklep internetowy: virgobooks.pl

Wypowiedzi Iny May Gaskin i informacje o Right Livelihood Award pochodzą ze stron: www.inamay.com, www.rightlivelihood.org

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.