Dziadkowie są ważni! (Prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka)
| Dziadkowie są ważni! (Prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka)

Dziadkowie są ważni! (Prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka)

21 i 22 stycznia przypada Dzień Babci i Dzień Dziadka. Święto ważne nie tylko dla tych, którym jest zadedykowane, ale także dla naszych dzieci. Życie i doświadczenie dziadków jest istotnym elementem budującym tożsamość całej rodziny. Gdy na świecie pojawiają się wnuki, ten przekaz nabiera dodatkowego znaczenia.

Przygotowaliśmy grafiki, które wydrukowane i oprawione mogą być pięknym podarunkiem dla Dziadków naszych dzieci

Po co nam dziadkowie?

Dziadkowie przekazując ciągłość pokoleniową naszym dzieciom. Możemy ich doceniać za życiową mądrość, ale też bezgraniczną miłość, troskliwość i bezinteresowną chęć niesienia pomocy. Ta ostatnia wciąż często wynika z faktu, że znajdują się oni na marginesie aktywnego życia zawodowego czy społecznego, dlatego sami potrzebują kontaktu z młodym pokoleniem. Wnuk może być dla nich powiewem świeżego powietrza. Dzięki niemu – czują się potrzebni. Ale niewątpliwie potrzebujemy ich także my – rodzice.

Bo dziadkowie pełnią rolę opiekuńczą – zajmują się dzieckiem, gdy idziemy do pracy (o ile jest taka możliwość). Odwiedzają nas, przejmują wnuki na weekend, wakacje, dają chwilę oddechu od codzienności. A jednak zdarza się, że dochodzi konfliktów. Te najczęściej dotyczą różnic w podejściu do dziecka czy tzw. „rozpieszczania”. O ile na część zachowań warto po prostu przymknąć oko i pogodzić się z tym, że mamy inne doświadczenie, inne przekonania, jesteśmy innymi ludźmi a ta różnorodność może działać na korzyść dla naszych dzieci, o tyle ustalenie zasadniczych granic jest ważne, by nie zatracić się w ciągłych pretensjach oraz by zbudować relację opartą na zaufaniu.

Pobierz grafikę “Dla Kochanej Babci” (13×18 cm)

Grunt to empatia

W budowaniu dobrych relacji nie tylko z dziadkami, ale ludźmi w ogóle, pomocna jest umiejętność empatycznego bycia z drugim człowiekiem. Zobaczenia, że owo „rozpieszczanie” może być strategią na zaspokojenie jakiejś własnej potrzeby – uwagi, bliskości, ale też kontroli po naszej stronie. Empatyczna rozmowa z dziadkami, z szacunkiem do ich potrzeb i usłyszeniem własnych, pozwoli zbudować rodzinny klimat, który umożliwi dzieciom dorastanie w szanującym się, uważnym na siebie nawzajem otoczeniu.

Pobierz grafikę “Dla Kochanego Dziadka” (13×18 cm)

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

10 pomysłów na zabawy, przy których rodzic może… poleżeć!

Jak dziecko buduje więź z rodzicem w pierwszym roku życia

5 inspirujących przepisów na potrawy z kaszą jaglaną {na słodko i słono}

Przejdz do: